Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Dochodzenie odszkodowania. Czy warto skorzystać z pomocy specjalisty?
laptop, kubek i akcesoria biurowe

Dochodzenie odszkodowania. Czy warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Dochodzenie odszkodowania bywa niezwykle trudne, czasochłonne i stresujące. Wiąże się nie tylko z problemami, jakie wynikają z sytuacji, która doprowadziła Cię do danego momentu, ale również z tego, że urzędnicy bardzo często starają się pomniejszyć kwotę Twojego odszkodowania, którą Ci wypłacają. W ten sposób próbują zabezpieczyć firmowe pieniądze w sposób nieetyczny i często niezgodny z prawem. W jaki sposób można poprowadzić dochodzenie odszkodowania? Czy w tym celu potrzebujesz pomocy prawnika, czy możesz samodzielnie zająć się sprawą? Sprawdź, jakie są najlepsze praktyki firm odszkodowawczych i jak wygląda dochodzenie odszkodowań.

Co oznacza termin „dochodzenie odszkodowania”?

Bardzo często się zdarza, że zakład ubezpieczeń unika zapłaty odszkodowania. W takim przypadku towarzystwa ubezpieczeniowe często zasłaniają się formalnościami, które bardzo często są niezrozumiałe dla klientów. Szczególnie w sytuacji, kiedy potrzebują oni skupić się na powrocie do zdrowia lub opanowaniu sytuacji kryzysowej, w jakiej się znaleźli danego dnia.

W dochodzeniu odszkodowań chodzi o takie postępowanie, które ma na celu doprowadzenie do uzyskania konkretnej kwoty odszkodowania za wyrządzoną krzywdę. W związku z tym jest to zwrócenie się do zakładu ubezpieczeń i dochodzenie roszczeń związanych ze swoimi prawami. Odzyskując odszkodowanie, można znacznie poprawić swoją sytuację materialną i życiową, ponieważ często są to kwoty, które mają rekompensować straty poniesione przez osobę poszkodowaną.

Dlaczego uzyskanie odszkodowania jest tak trudne?

Zaniżone odszkodowanie jest niestety bardzo często widoczne. Odzyskiwanie odszkodowań jest z kolei bardzo trudne, ponieważ często jest to skierowanie sprawy na drogę sądową. Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe decydują się więc na unikanie zapłacenia odszkodowania?

Ponieważ wiele osób, którym świadczenia należą się, nie ma możliwości lub czasu na dochodzenie swoich praw. Są zbyt zajęci powrotem do zdrowia lub próbami samodzielnego podreperowania swojej sytuacji życiowej. W związku z tym pojawiają się znaczne problemy z odzyskaniem odszkodowania. W chwili, kiedy osoba pokrzywdzona ma czas, żeby zająć się sprawą, ta bardzo często się przedawnia.

Czy dochodzenie odszkodowań można poprowadzić samodzielnie?

Odzyskiwanie odszkodowań, podobnie jak inne podobne sprawy, można bez problemu rozwiązywać samodzielnie. Jednak wymaga to pewnego doświadczenia oraz rozeznania w tematach związanych z prawem ubezpieczeniowym. Korzystają z tego firmy ubezpieczeniowe, wiedząc, że osoby cywilne raczej rzadko decydują się na samodzielne prowadzenie sprawy, a wiele osób jest przekonanych, że dochodzenie swoich praw poprzez pośredników jest obciążone znacznymi kosztami.

Jednak kancelaria odszkodowawcza, która jest uczciwa, nie pobierze od klienta więcej, niż on będzie w stanie zapłacić. Bardzo często w takich przypadkach możemy spotkać się z prowizyjnym systemem zapłaty. Oznacza to, że dopiero po wygranej sprawie pełnomocnik pobiera odpowiednią sumę od swojego klienta. Może być również przypadek hybrydowego rozliczenia, co w praktyce oznacza, że firma pobiera procent, ale kwota nie może być niższa niż np. 500 zł. Ma to zagwarantować pełne zaangażowanie w sprawę. Natomiast konsultacje wstępne są zawsze darmowe.

Czy podczas dochodzenia odszkodowania potrzebna jest pomoc specjalisty?

Na każdym etapie postępowania teoretycznie osoba poszkodowana może reprezentować siebie samodzielnie. Jednak w takim przypadku staje ona w sądzie naprzeciwko dużej korporacji, która prawdopodobnie w podobny sposób chciała potraktować lub potraktowała wielu innych klientów. Z tego względu szanse na powodzenie w takiej sprawie drastycznie maleją.

Z kolei zaufanie specjalistom oraz powierzenie im reprezentacji w odzyskiwaniu odszkodowań znacznie zwiększa szanse na powodzenie całego procesu oraz rzeczywiste odzyskanie swoich pieniędzy. Najlepiej jest więc określić to w ten sposób, że pomoc specjalisty nie jest niezbędna podczas dochodzenia odszkodowawczego, ale znacznie zwiększa szansę na jego powodzenie.

Na jakim etapie postępowania warto skorzystać z pomocy firmy odszkodowawczej?

Na każdym etapie dochodzenia jesteśmy w stanie pomóc  naszym klientom. Jeśli osoba poszkodowana chce najpierw samodzielnie próbować swoich sił podczas postępowania, ale w pewnym momencie zmieni zdanie, również może liczyć na nasze wsparcie. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest tutaj zgłoszenie się do odpowiedniej kancelarii już na etapie przygotowywania dokumentów do złożenia roszczenia.

Czy wynagrodzenie firm odszkodowawczych ma związek z wysokością zgłaszanych roszczeń?

Wysokość wynagrodzenia oczywiście najczęściej zależy od wysokości roszczeń. Jednak tutaj pod uwagę nie są brane te kwoty, która zgłaszają klienci, a te, które ostatecznie zostają wygrane lub wynegocjowane z towarzystwem ubezpieczeniowym. W ten sposób klienci są w pełni chronieni przed nieuczciwymi praktykami, które mogłyby doprowadzić do sytuacji, kiedy wysokość wynagrodzenia dla kancelarii znacznie przewyższyłaby kwotę ubezpieczenia

5/5 – (1 głosów)