Together Magazyn » Aktualności » Dobroczynne działanie emolientów w pielęgnacji niemowląt ze skórą atopową
Obraz

Dobroczynne działanie emolientów w pielęgnacji niemowląt ze skórą atopową

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt jest niekomfortowe. Dlatego koniecznie musisz zadbać o wrażliwość swojego maluszka, stosując odpowiednie preparaty. Dlaczego akurat emolienty są do tego wskazane? Czym w zasadzie są i jakie skutki przynoszą? Przeczytaj uważnie poniżej!

Czym są emolienty?

Produkty emolientowe to substancje stosowane powierzchniowo na skórę lub włosy, których zadaniem jest uzupełnianie warstwy lipidowej. Emolienty to zwykle produkty pochodzenia naturalnego, do których zalicza się:

  • maści;
  • oliwki;
  • emulsje;
  • kremy.

Bazują na składnikach typu gliceryna, glikol, lanolina, wosk pszczeli, kolagen, retinol i wazelina. Ich zadaniem jest stworzenie warstwy ochronnej na skórze, nawilżenie jej oraz powstrzymanie przed nadmierną utratą wody.

Czy emolienty są odpowiednie dla niemowląt?

Mnóstwo emolientów może być stosowanych celem pielęgnacji najmłodszych pociech. Zwykle wykorzystuje się je przy atopowym zapaleniu skóry. Co jest warunkiem odpowiedniego wzmocnienia skóry dziecka bez wywołania reakcji alergicznej? Preparat musi być pozbawiony syntetycznych konserwantów, barwników oraz substancji zapachowych. Dzięki temu może być stosowany w formie maści po kąpieli, a nawet jako dodatek do niej w postaci środka myjącego.

Jakie korzyści odnosi dziecko z przyjmowania emolientów?

Regularne nawilżanie wrażliwej skóry dziecka emolientami wpływa na złagodzenie objawów AZS. Niemowlę nie musi już cierpieć z powodu szorstkiej skóry i świądu. Czas pielęgnacji to minimum 1 tydzień, podczas którego należy wykonywać 1–2 zabiegi pielęgnacyjne. Dobrze jest aplikować emolienty w formie olejków do kąpieli, emulsji na umyte ciało lub kremów. Niemowlę należy wcześniej przyzwyczaić do ich wykorzystywania, jednak z powodu braku sztucznych składników nie powinno to być trudne.

Jak skóra niemowlęcia wzmacnia się dzięki emolientom?

Po pierwsze skóra dziecka zyskuje film lipidowy. Dzięki niemu woda zostaje zatrzymana w skórze, co pozytywnie wpływa na jej kondycję. Jest bardziej miękka i nie przesusza się. Świąd ustępuje, tak samo jak pieczenie i szorstkość. Po drugie emolienty wygładzają skórę dziecka. Zwłaszcza podczas codziennego noszenia pieluszek i pampersów może się zdarzyć, że sucha skóra będzie reagowała źle na działanie materiałów do niej przylegających. Po trzecie regularna pielęgnacja działa regeneracyjne. Zmiany skórne mogą zostać cofnięte, co powoduje uzyskanie zdrowszego wyglądu skóry przez poprawienie jej stanu.

Czego nie stosować przy AZS?

Aby utrzymać efekty uzyskane dzięki emolientom, staraj się unikać preparatów podrażniających skórę dziecka i niektórych czynności. Chodzi przede wszystkim o:

  • mocniejsze wycieranie skóry szorstkim ręcznikiem;
  • wystawiania dziecka na działanie wiatru i słońca bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry;
  • kąpieli w towarzystwie detergentów i mydła bez atestów dla niemowląt z AZS;
  • preparatów z alkoholem.

Pamiętaj, że AZS nie jest jeszcze końcem świata. Możesz skutecznie walczyć z jego objawami u swojego maluszka dzięki stosowaniu powyższych podpowiedzi. Zapewne uda Ci się poprawić w ten sposób stan skóry swojego bobasa.

Jeżeli szukasz więcej informacji to znajdziesz je w artykule: https://gemini.pl/poradnik/artykul/pielegnacja-skory-niemowlat-czym-sa-emolienty-i-jakie-sa-ich-zalety/

Oceń