Together Magazyn » Zdrowie » Do czego służy bandaż kompresyjny i w jakich schorzeniach można go użyć?
zobacz jak prawidłowo stosować bandaż

Do czego służy bandaż kompresyjny i w jakich schorzeniach można go użyć?

Na rynku wyrobów medycznych znaleźć można wiele rodzajów bandaży. Ogólnie dostępne są takie produkty jak: bandaże dziane, kohezyjne, czy opaski półelastyczne i elastyczne. Oprócz nich istnieją także bandaże kompresyjne wykorzystywane w kompresjoterapii, czyli metodzie leczenia uciskiem. Czym dokładnie charakteryzuje się bandaż kompresyjny oraz w jakich schorzeniach jest on zalecany?

Czym są bandaże i do czego służą?

Nazwa bandaż wywodzi się z francuskiego bandage. Zazwyczaj jest to wstęga z gazy, która sprzedawana jest w postaci długiej, zrolowanej taśmy. Dostępne na rynku bandaże są produkowane także z płótna, muślinu, innych tkanin bądź dzianin, jak również i tkaninodzianin. Służą przede wszystkim do bandażowania, czyli owijania części ciała, które uległy uszkodzeniu. Ich zastosowanie ma na celu:

  • przymocowanie opatrunku,
  • uszczelnienie i podtrzymanie kompresu,
  • usztywnienie stawu bądź kończyny,
  • wzmocnienie oraz unieruchomienie powłok po zabiegu operacyjnym,
  • zapobieganie zastojowi żylnemu,
  • ograniczenie gromadzenia się chłonki w tkankach.

Bandaże kompresyjne – w jakich schorzeniach są stosowane?

Bandaż kompresyjny jest wykorzystywany w kompresjoterapii. Jest to nieinwazyjna i bezpieczna metoda leczenia schorzeń stopniowanym uciskiem. Takie bandaże są niezbędne w przypadku terapii przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych, a także w niwelowaniu rozległych obrzęków limfatycznych ciała, powstałych w wyniku nagromadzenia się chłonki w tkankach. Do uzyskania skutecznego działania bandaży kompresyjnych niezbędne jest ich umiejętne nakładanie, które zazwyczaj odbywa się przy pomocy specjalisty.

Bandaż kompresyjny – jaki wybrać?

Bandaże kompresyjne, które mają w skuteczny sposób niwelować nadciśnienie żylne oraz powstawanie żylaków, muszą charakteryzować się niską rozciągliwością. Taka dzianina stawia skuteczny opór żyłom, dzięki czemu zmniejsza się objętość zalegającej w nich krwi. Prawidłowo nałożony bandaż powinien wywierać największy ucisk w okolicach kostki, a im wyżej, tym ucisk ten powinien się stopniowo zmniejszać. Bandaż na obrzęki limfatyczne powinien mieć krótki naciąg, czyli małą rozciągliwość. Dzięki temu bandaż kompresyjny przy prawidłowym jego zastosowaniu wywiera mniejszy nacisk w trakcie spoczynku i większy trakcie wysiłku. Ważne jest, by wybierać modele wyprodukowane z materiałów wysokiej jakości, odpowiednich dla indywidualnych potrzeb pacjenta. Tak dobrany produkt na obrzęki limfatyczne czy żylaki nóg spełni swoje zadanie w stu procentach.

Oceń