Palenie od wieków towarzyszy ludziom, jednak wraz z rozwojem technologii pojawiły się inne metody dostarczania do organizmu substancji aktywnych. Jedną z nich jest waporyzacja. Choć palenie i waporyzacja mają w zasadzie ten sam cel – ekstrakcję substancji aktywnych – różnią się pod wieloma względami. Dwa różne światy, dwie różne metody. Ale czy któraś z nich jest lepsza?
Palenie
Jak sama nazwa wskazuje, podczas palenia jointów, jak i papierosów, dochodzi do procesu spalania. W pierwszym przypadku są to zioła jak np. marihuana, a w tym drugim tytoń. Jednak niezależnie od tego, co jest spalane to w tym procesie powstaje dym będący mieszanką wielu substancji, w tym tych pożądanych – aktywnych. Mają one działanie uzależniające, a jednocześnie potrafią wpływać na nastrój relaksując lub pobudzając do różnych aktywności. Z tego powodu mówi się o nałogu oraz tak trudno jest zerwać z nawykiem sięgania po skręta, zwłaszcza w stresujących sytuacjach.
Jednak to nie substancje aktywne są największym problemem, tylko produkty procesu spalania zawarte we wdychanym dymie. Część z nich ma udowodnione działanie rakotwórcze lub może wywoływać choroby układu krążenia i rozedmę płuc, a inna grupa to substancje smoliste osadzające się w przełyku oraz w płucach. Oznacza to, że wraz z pożądanymi substancjami aktywnymi palacze jointów czy klasycznych papierosów dostarczają do swoich ciał również szereg szkodliwych substancji.
Za zdrowszą wersję, w przypadku palenia papierosów, uważa się e-papierosy wykorzystujące specjalne e-liquidy zawierające nikotynę, ale powstające z połączenia gliceryny roślinnej, glikolu propylowego i aromatu. Nie oznacza to jednak, że są obojętne dla zdrowia, ponieważ zawierają w swoim składzie glikol. Na ten aspekt zwracają od kilku lat raporty i badania.
Waporyzacja
W procesie waporyzacji nie dochodzi do procesu spalania, ponieważ dedykowane urządzenia podgrzewają umieszczany w nich susz do momentu, aż zacznie wydzielać się z niego para. To właśnie ona jest nośnikiem substancji aktywnych i smakowych, które trafiają do organizmu. Oznacza to, że w trakcie tego procesu nie uwalniają się substancje smoliste. Oprócz tego, taka para pozwala na szybsze wchłaniania się substancji aktywnych. Z tego powodu waporyzacja jest nazywana bezdymną inhalacją.
W praktyce przekłada się to na to, że w waporyzatorze umieszcza się susz (jego objętość zależy od pojemności komory i modelu urządzenia). Następnie zioła podgrzewa się do temperatury z zakresu od 175°C do 230°C. Można jednak znaleźć waporyzatory, gdzie temperatura ta zaczyna się już od 100°C. Natomiast te dedykowane dla koncentratów osiągają temperaturę grzania do 255°C.
Finalnie w procesie waporyzacji powstaje para wodna, którą można wdychać. Dzięki temu, że jest schładzana, nie parzy i nie podrażnia układu oddechowego. Co więcej, taki susz można wykorzystać także po raz drugi oraz dobierać temperaturę podgrzewania. Wysokość temperatury nie działa na zmianę smaku suszu, tylko na jego intensywność – im wyższa temperatura tym gęstsza para i bardziej intensywny smak. Im niższa temperatura, tym para jest łagodniejsza.
W komorze na susz można umieszczać nie tylko marihuanę medyczną czy CBD, ale także inne, szeroko dostępne zioła spotykane także w herbatach. Wśród nich wyróżnia się m.in. babkę lancetowatą, dziurawiec zwyczajny, melisę, hibiskus, rumianek czy miętę pieprzową i tymianek. Różne zioła, czy ich mieszkanki, będą charakteryzować się innym działaniem, dlatego waporyzację wykorzystuje się także w ziołolecznictwie i aromaterapii.
Zasadnicza różnica
W tym momencie widać już wyraźnie, gdzie tkwi podstawowa różnica między tradycyjnym procesem palenia jonitów z ziół, a waporyzacją. W pierwszym przypadku, tak jak i w papierosach, dochodzi do procesu spalania i uwalniania się szeregu szkodliwych substancji. W tym drugim nie ma spalania, a wdycha się parę wodną, przez co do organizmu nie trafiają m.in. substancje smoliste.
Podsumowując, palenie suszu i waporyzacja to dwa różne procesy. Waporyzacja nie może być zamiennikiem dla tradycyjnych palaczy papierosów, tak jak e-papierosy. Jednak jest alternatywą dla jointów i osób szukających innego sposobu na relaks. Jeżeli więc potrzebujesz opakowań na susz czy urządzeń do waporyzacji, to sprawdź ofertę na bletki.com.