Together Magazyn » Zdrowie » Czym są probiotyki i kto powinien je stosować?
adobestock 452419691 wp

Czym są probiotyki i kto powinien je stosować?

Probiotyki to składniki diety, które potrafią skutecznie wspierać mikrobiom jelitowy. Podpowiadamy, kiedy warto je stosować i jak dopasować je najlepiej do swoich potrzeb.

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, które przyjmowane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny wpływ na mikroflorę jelitową. Najczęściej są to bakterie z rodzaju Lactobacillus, Bifidobacterium oraz drożdże Saccharomyces boulardii. Ich głównym zadaniem jest wsparcie mikrobiomu jelitowego, czyli społeczności mikroorganizmów zamieszkujących przewód pokarmowy. Wprowadzenie probiotyków do diety ma wiele zalet, jednak warto wiedzieć, kto szczególnie może odnieść z tego korzyść.

 

Czym są probiotyki?

Termin „probiotyki” pochodzi od greckich słów „pro bios”, co oznacza „dla życia”. Probiotyki, czyli bakterie probiotyczne, można znaleźć w fermentowanych produktach spożywczych, takich jak jogurty, kefiry, kiszonki czy kombucha. Są także dostępne jako suplementy w postaci kapsułek, płynów czy nawet czekoladek dla dzieci.

Kto powinien stosować probiotyki?

Probiotyki mogą być stosowane przez wiele osób w różnych grupach wiekowych i o różnych potrzebach. Niektóre z nich to:

  1. Osoby po antybiotykoterapii


Antybiotyki, oprócz zwalczania patogenów, mogą osłabiać korzystne bakterie w jelitach, co prowadzi do zaburzeń mikrobiomu. Probiotyki mogą pomóc w odbudowie równowagi mikroflory jelitowej po leczeniu.

  1. Osoby z problemami trawiennymi


Probiotyki są często polecane osobom po infekcjach jelitowych, na przykład rotawirusowych. Pomagają one odbudować mikrobiom osłabiony infekcją.

  1. Dzieci i osoby starsze


Dzieciom probiotyki pomagają w rozwoju zdrowej mikroflory, zwłaszcza po chorobach lub antybiotykoterapii. U osób starszych wspierają mikrobiom, który zaczyna inaczej funkcjonować i zmienia się jego skład. Seniorzy często przyjmują wielu leków na raz. Wielolekowość może niekorzystnie wpływać na mikrobiom jelit.

  1. Osoby prowadzące stresujący tryb życia

Albo posiadające niezbilansowaną dietę. W takich przypadkach może dojść do osłabienia mikrobiomu i spadku korzystnych bakterii probiotycznych.

Najlepsze probiotyki – jak wybrać?

Wybierając probiotyk, warto zwrócić uwagę na szczepy, które mają udokumentowane działanie. Probiotyk dla dorosłych powinien zawierać kilka różnych szczepów, bo wtedy istnieje największa szansa, że dopasuje się do mikrobiomu.

Z kolei przy wyborze probiotyku dla dzieci, poza udokumentowanym działaniem szczepów oraz bezpieczeństwem, warto zwrócić uwagę na formę. Dobrym wyborem będą probiotyki, które najmłodsi najchętniej będą przyjmować. U najmłodszych sprawdzi się forma kropli, niewielka ilość płynu do podania. Dla trochę starszych dzieci warto wybrać probiotyk w formie czekoladek. Ważne jest też, aby suplement zawierał żywe kultury bakterii w odpowiedniej ilości i formie. Probiotyki powinny być przechowywane zgodnie z zaleceniami producenta.

Probiotyki mogą przynieść wiele korzyści, zwłaszcza w kontekście równowagi mikrobiomu jelitowego. Szczególnie polecane mogą być dla osób po antybiotykoterapii, po biegunkach czy infekcjach. Niezależnie od grupy, do której się należy, warto wybrać probiotyk dopasowany do indywidualnych potrzeb organizmu.

Artykuł opracowany we współpracy z partnerem – producentem suplementów diety Multilac.

Oceń