Together Magazyn » Zdrowie » Co składa się na kompleksowe leczenie uzależnień? Te elementy są obowiązkowe!
zdjecie publikacja 47137 togethermagazyn.pl

Co składa się na kompleksowe leczenie uzależnień? Te elementy są obowiązkowe!

Leczenie uzależnień jest czasochłonne i nierzadko wyjątkowo skomplikowane, ponieważ na rezultat działań lekarzy wpływa przede wszystkim motywacja i zaangażowanie pacjenta. Czego nie może zabraknąć w procesie terapeutycznym? Przekonaj się!

Bez względu na to, czego dotyczy nałóg (papierosy, alkohol, narkotyki, innego rodzaju używki), zawsze wymagane jest profesjonalne leczenie uzależnień. Warszawa jest miastem, w którym znajdziesz kompleksową pomoc medyczną i nie tylko. Jakie elementy terapii są obowiązkowe i wpływają na trwałość efektu? Oto one!

Detoks organizmu

Podstawą leczenia każdego uzależnienia jest usunięcie danej substancji z organizmu oraz wyeliminowanie dostarczania jej ustrojowi w przyszłości. Dopiero wtedy, gdy ustrój jest od niej wolny, można rozpocząć świadomą terapię. Odtruwanie powinno być przeprowadzane pod okiem lekarzy i specjalistów, ponieważ nagłe odstawienie używki nierzadko wywołuje liczne działania niepożądane.

Profesjonalny detoks obejmuje podawanie leków uspokajających i przeciwdrgawkowych oraz wsparcie w postaci kroplówek, co znacząco redukuje ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań po odstawieniu używki. Ten etap powinno zawierać każde leczenie uzależnień. Częstochowa, Warszawa i wiele innych miast dysponuje takim rozwiązaniem i nie należy z niego rezygnować.

Psychoterapia

Niezbędnym elementem leczenia uzależnień jest także psychoterapia. Najczęściej w ramach wizyt wykorzystuje się terapię poznawczo-behawioralną, jednak w zależności od wielu czynników indywidualnych pomocne są terapie rodzinne czy grupowe (np. spotkania w klubach AA w przypadku uzależnienia od alkoholu). Dzięki temu uzależniony może zrozumieć przyczyny, istotę i konsekwencje nałogu, a także zyskuje motywację do walki z nim, co jest kluczowe dla trwałości efektów.

Zmiana środowiska i wsparcie bliskich

Zmagając się z nałogami najlepiej odciąć się od środowiska, w którym istnieje spore ryzyko zaprzestania leczenia. Dlatego tak dużą popularnością cieszą się prywatne ośrodki leczenia uzależnień, w których pacjenci przebywają przez kilka tygodni. Nie mają dostępu do używek, a jednocześnie znajdują się pod opieką specjalistów medycznych i mogą odpocząć. Taki pobyt nierzadko przypomina wręcz wczasy.

Warto zaznaczyć, że istotne jest też wsparcie najbliższych. Przykładowo alkoholicy muszą mieć pewność, że rodzina czy bliscy nie zaczną pić alkoholu w ich obecności i nie będą zachęcać do dołączenia się. Takie osoby muszą też być wyrozumiałe i liczyć się z wahaniami nastroju czy spadkiem samopoczucia osób uzależnionych w trakcie terapii. To przejściowe, związane z fizjologicznymi zmianami w obrębie układu nerwowego, hormonalnego i innych.

Metody dodatkowe

W zależności od rodzaju uzależnienia wykorzystać można metody dodatkowe, które zawsze dobierane są indywidualnie. Przykładowo przy uzależnieniu od alkoholu popularne są tzw. wszywki alkoholowe, czyli lek umieszczany podskórnie przez chirurga. W momencie spożycia alkoholu substancja aktywna jest uwalniania, wywołując szereg nieprzyjemnych dolegliwości, co skłania uzależnionych do zaprzestania picia.

Trzeba jednak pamiętać, że ta metoda ma głównie oddziaływać na psychikę uzależnionego, poprzez wywieranie lęku przed skutkami ubocznymi przy spożywaniu alkoholu. W praktyce często jednak nie powstrzymuje to na długo osoby uzależnione w abstynencji.

5/5 – (1 głosów)