Together Magazyn » Więcej » Moda i Uroda » Co na wągry i wypryski? Pielęgnacja koreańska kontra niedoskonałości
portrait beautiful young woman with acne

Co na wągry i wypryski? Pielęgnacja koreańska kontra niedoskonałości

Koreańska pielęgnacja nie jest najszybszym, ale na pewno najskuteczniejszym sposobem na zaskórniki i wypryski, ponieważ stawia na dokładne oczyszczanie, nawilżanie i regenerację skóry. Wybierając produkty, zwróć uwagę na składniki aktywne, takie jak kwas salicylowy, niacynamid i biofermenty. Dzięki regularnej pielęgnacji dostosowanej do potrzeb skóry możesz skutecznie zredukować ilość wągrów, wyprysków i widoczność porów już w kilka dni. Zaczynamy!

Od czego pojawiają się wągry?

Wągry to inaczej zaskórniki zamknięte – pojawiają się, gdy zachodzi kilka sprzyjających ku temu czynników:

  • nadmierne wydzielanie sebum – gruczoły łojowe produkują zbyt dużo sebum, które zatyka pory i tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii odpowiedzialnych za trądzik i wypryski;
  • złuszczanie martwego naskórka – nagromadzony martwy naskórek dodatkowo blokuje ujścia porów,
  • bakterie Propionibacterium acnes – rozmnażające się bakterie wywołują stan zapalny i prowadzą do powstawania wyprysków,
  • zmiany hormonalne – wahania hormonów, np. w okresie dojrzewania, menstruacji lub stresu, mogą nasilać problemy skórne,
  • zanieczyszczenia i niewłaściwa pielęgnacja – codziennie osadzający się na twarzy kurz i brud oraz niedokładne oczyszczanie z makijażu i kremów SPF mogą blokować pory i sprzyjać tworzeniu się zaskórników,
  • zaburzony mikrobiom i naruszona bariera hydrolipidowa – gdy ochronne funkcje są osłabione, przesuszona skóra może reagować stanem zapalnym i rozszerzonymi porami.

Kroki koreańskiej pielęgnacji przeciw wypryskom i wągrom

1. Demakijaż i oczyszczanie olejkiem myjącym

Tego etapu nie można ominąć, nawet jeśli nie nakładasz na co dzień makijażu. Stosuj koreańskie kosmetyki do oczyszczania twarzy, które delikatnie i skutecznie usuwają tłuste zanieczyszczenia, SPF-y i ewentualny makijaż, a jednocześnie pomagają wyregulować wydzielanie sebum, którego na twarzy nie może być ani za dużo, ani za mało. W pierwszym kroku pielęgnacji koreańskiej sięgnij zatem po skuteczne olejki i balsamy myjące, które dokładnie oczyszczają pory – bez uszkadzania bariery ochronnej naskórka. Polecane składniki to ekstrakt z wąkrotki azjatycka (CICA), olej herbaciany czy olej z pestek winogron (ma działanie antybakteryjne).

2. Oczyszczanie kosmetykiem na bazie wody

W drugim kroku sięgnij po kosmetyk, który usuwa resztki olejku i potu oraz przygotowuje skórę do dalszych kroków. Przy problemach z wągrami sprawdzają się produkty o niskim pH – szukaj takich o delikatnej formule i działaniu antybakteryjnym. Polecane składniki to kwas salicylowy i jego naturalny odpowiednik, czyli lupeol, który delikatnie złuszcza, zmniejsza ilość wągrów na twarzy i reguluje wydzielanie sebum. Stosuj go naprzemiennie z delikatną pianką oczyszczającą do twarzy z probiotykami i prebiotykami.

3. Peeling na wągry (1–2 razy w tygodniu)

Rolą peelingu jest złuszczanie martwego naskórka i odblokowywanie porów. Na wypryski nie używaj jednak ostrych peelingów z drobinkami ścierającymi – lepsze są peelingi kwasowe lub enzymatyczne. Znakomicie sprawdzają się także kwasowe sera lub płyny, które nakłada się na skórę i pozostawia do wchłonięcia (niektóre trzeba zmyć wacikiem – przeczytaj zawsze ulotkę od producenta). Alternatywą są enzymatyczne peelingi (np. z ekstraktem z jabłek), które głęboko oczyszczają pory i usuwają zaskórniki. Polecane składniki to kwas salicylowy (BHA) i owocowe kwasy AHA.

Pamiętaj, żeby zadbać o balans – skóry nie możesz tylko oczyszczać, bo ją przesuszysz i uszkodzisz barierę hydrolipidową. Ważne jest wzmocnienie jej funkcji ochronnych poprzez nawilżanie i dostarczanie pożytecznych lipidów.

4. Tonizacja

Toniki przywracają skórze odpowiednie pH i przygotowują ją do przyjęcia dalszych produktów. Polecanym składnikiem toników na wągry jest niacynamid, który zwęża pory, reguluje produkcję sebum i pomaga wzmocnić produkcję ceramidów.

5. Esencja

Esencja to lekki produkt na bazie wody, który dogłębnie nawilża i wspiera regenerację skóry. Polecane składniki to filtrat ze śluzu ślimaka, kwas hialuronowy czy filtrat Galactomyces Ferment, które doskonale nawilżają i koją skórę. Probiotyki i prebiotyki pomagają „nakarmić” dobre bakterie, tak żeby proporcja drobnoustrojów odpowiadała warunkom, które ma zdrowa skóra.

6. Serum na wągry

Rolą serum jest dostarczanie skoncentrowanej dawki składników aktywnych, które działają na konkretne problemy skórne. W przypadku cery zanieczyszczonej bardzo dobrze sprawdzają się takie składniki jak retinol, który może pomóc w redukcji trądziku, ale też probiotyki, wąkrotka azjatycka, witamina C i niacynamid, które pomogą wyciszyć i wzmocnić skórę. Możesz też działać na zmiany punktowo, stosując koreańskie plasterki na wypryski lub specjalne sera z pudrem przeciwko trądzikowi.

7. Koreańska maseczka (1–2 razy w tygodniu)

Nie zapominaj o nawilżających i łagodzących skórę maseczkach. W dni, w które nie robisz peelingu, możesz wybrać różaną maseczkę rozjaśniająco-złuszczającą lub maseczkę minimalizującą pory. Dostępne są również oczyszczające maski w płachcie. Aby oczyszczania nie było za dużo, nakładaj regularnie na twarz maski kojąco-nawilżające i odżywcze.

8. Krem do cery trądzikowej 

Szczególnym rodzajem kremu jest żel – jest niezwykle lekki, ponieważ jego głównym składnikiem jest woda. Nieobciążająca konsystencja sprawia, że kosmetyk nie zatyka porów, więc jest rekomendowany również do cer tłustych i problematycznych, ze skłonnością do trądziku czy zaskórników. Wyjątkowym składnikiem kremów na wągry na noc jest niacynamid, który pomaga regulować wydzielanie sebum i wzmacnia skórę.

9. Ochrona przeciwsłoneczna (rano)

Promieniowanie UV może nasilać stany zapalne i przebarwienia, dlatego kremy z filtrem należy stosować codziennie. Popularnością cieszą się koreańskie SPF-y o żelowej konsystencji – nie są komedogenne, czyli nie zatykają porów. Pamiętaj, by pod koniec dnia dobrze je zmyć!

Co zrobić, aby pozbyć się wągrów? Podsumowanie

Polecane składniki aktywne na zaskórniki i wypryski:

  • kwas salicylowy (BHA) – oczyszcza pory i reguluje wydzielanie sebum,
  • niacynamid – wzmacnia barierę skóry, redukuje stany zapalne i zmniejsza widoczność porów,
  • wąkrota azjatycka (CICA) – łagodzi podrażnienia i regeneruje skórę,
  • probiotyki i prebiotyki – odbudowują zdrowy mikrobiom skóry,
  • żelowe, lekkie kremy i filtry przeciwsłoneczne – nie zapychają porów i chronią skórę przed promieniami UV.

Koreańska pielęgnacja proponuje kilka kroków, które opierają się przede wszystkim na dokładnym oczyszczaniu, złuszczaniu, nawilżaniu oraz ochronie przed czynnikami zewnętrznymi. Ważna jest także równowaga między oczyszczaniem a regeneracją skóry, by nie naruszyć jej bariery hydrolipidowej i nie przesuszyć skóry. Wypróbuj tę metodę już dziś!

5/5 – (2 głosów)