Together Magazyn » Zdrowie » Co na ból głowy?
pexels-karolina-grabowska-

Co na ból głowy?

Ból głowy może mieć wiele przyczyn i różną lokalizację, np. klasterowy ból głowy odczuwany jest w okolicy oka i skroni, zwykle po jednej stronie. Niezależnie jednak od rodzaju zazwyczaj ból jest dokuczliwy i często uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Możliwe przyczyny bólu głowy

Bóle głowy mogą być spowodowane urazem, chorobą, ale też prowadzonym przez nas stylem życia. Często odczuwane dolegliwości są wynikiem nadmiernego stresu, przemęczenia, niewłaściwej higieny snu, ale też zbyt wielu godzin spędzanych przed monitorem. Warto pamiętać, że nawet przemęczony wzrok manifestuje się właśnie dolegliwościami bólowymi głowy. Co więcej, niewłaściwa dieta, używki, a także brak aktywności fizycznej mogą być przyczyną tego typu dolegliwości.

Lekarze niektóre rodzaje bólu głowy określają jako dziedziczne, np. migreny. Wiele z nich do dziś nie ma jednak jednoznacznie określonej przyczyny, stąd tak ważna staje się profilaktyka i higieniczny tryb życia, a także obserwowanie swojego organizmu. Zdarza się także, że ból głowy może być objawem poważnej choroby, np. nadciśnienia czy nowotworu. Jeśli jest dotkliwy, nie ustępuje i powtarza się, konieczna jest specjalistyczna konsultacja i poszerzona diagnostyka.

Co na ból głowy?

Jeśli zastanawiasz się, co na silny ból głowy sprawdzi się najlepiej, pamiętaj, że dolegliwości skutecznie niwelują leki przeciwbólowe, szczególnie te z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ, które dostępne są bez recepty. Leki, które zawierają np. ketorpofen sprawdzają się zwłaszcza przy łagodzeniu bólu lekkiego i umiarkowanego. Przy dolegliwościach napadowych, zwłaszcza o krótkim czasie trwania i bardzo silnych objawach nie będą najlepszym rozwiązaniem. Przykładowo, przy zdiagnozowanych klasterowych bólach głowy konieczne są leki o szybkim czasie działania, podawane w formie zastrzyku i wyłącznie z polecenia lekarza. Skuteczny jest np. podawany podskórnie sumatryptan. 

Warto pamiętać, że często atakom towarzyszą objawy dodatkowe, w tym bóle brzucha, a nawet mdłości. Wówczas należy też rozważyć zażycie leku rozkurczowego, który również dostępny jest bez recepty. Jeśli mamy wątpliwości, który sprawdzi się najlepiej, koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą, np. farmaceutą.

Domowe sposoby na ból głowy

Poza zażyciem leku przeciwbólowego warto udać się do zaciemnionego i przewietrzonego pomieszczenia, ponieważ nadmiar intensywnego światła może nasilać atak. Ulgę przynoszą też chłodne okłady na skronie, a także picie chłodnej wody niewielkimi łykami. Jeśli ból dopiero się rozpoczyna lub po jego ustąpieniu, wskazany jest krótki spacer, aby dotlenić organizm. Przy nawracających migrenach i bólu, który jest wynikiem stresu, sprawdzają się też ciepłe kąpiele, aromaterapia i akupresura, ze względu na swoje rozluźniające działanie. Niezależnie od podłoża dolegliwości ważna jest znajomość własnego organizmu i tego, co skutecznie niweluje ból. Wówczas jesteśmy w stanie sięgnąć nie tylko po właściwy lek, ale wdrożyć skuteczną profilaktykę.

Oceń