Together Magazyn » Aktualności » Centrum Hewelianum w Gdańsku – Otwieramy drzwi do Wozowni Artyleryjskiej!

Centrum Hewelianum w Gdańsku – Otwieramy drzwi do Wozowni Artyleryjskiej!

Ma 150 lat, kiedyś wojsko przechowywało tu lawety armatnie. Dziś nowoczesna i ekologiczna pomieści restaurację oraz sale konferencyjne i wystawowe. Wozownia Artyleryjska to kolejny powód, by odwiedzić Centrum Hewelianum – miejsce spotkań z nauką, historią i kulturą.

Ponad 20-hektarowy teren parkowy Centrum Hewelianum to usytuowana w centrum miasta na Górze Gradowej wspaniała przestrzeń rekreacyjna z pięknym widokiem na miasto. Na pagórkach rozlokowanych jest kilkadziesiąt XIX-wiecznych murowanych obiektów, służących niegdyś obronności miasta – schronów, kaponier, składnic amunicji, koszar – a dziś kryjących centrum nauki.

Podróże w czasie i przestrzeni

Centrum Hewelianum to miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, a dziecięca beztroska i ciekawość świata z edukacją. To tu młodzi zwiedzający, ale i ich rodzice, za sprawą eksponatów, multimediów i pełnych eksperymentów zajęć mogą się przenieść w inny świat.

Młodych pasjonatów historii Centrum Hewelianum zaprasza w wirtualną podróż w przeszłość. Dzieciaki mogą zaciągnąć się do armii stacjonującej kiedyś w fortach i nauczyć się strzelać, na przykład z armaty. A warto wiedzieć, że bywały tu wojska: gdańskie, pruskie, francuskie, w okresie II wojny światowej niemieckie oraz w 1945 roku krótko także radzieckie. Wehikuł Czasu – Zabawy z Historią to wystawa znajdująca się w jednym z ciekawszych miejsc na Górze Gradowej – w Baterii Moździerzy.

Mali podróżnicy – bez walizek, paszportów i wiz – mogą zwiedzać różne zakątki świata i poznawać zjawiska przyrody na różnych kontynentach, poczuć siłę fal i szybkość tornada, obserwować pustynną burzę i wybuch gejzeru. Mogą też przejąć rolę Kreatora i wypiętrzyć Himalaje. DOOKOŁA ŚWIATA – wystawa mieszcząca się na dwóch kondygnacjach dawnych Koszar Schronowych – to propozycja nie tylko dla dzieci, ale wszystkich ciekawych świata.

Dobra energia i kosmos

Tych, których rozpiera energia, powinno zainteresować, skąd się ona bierze. Dzięki wystawie Z energią! młodzież znajduje odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z wytwarzaniem energii i jej odzyskiwaniem. Ponadto poznaje siłę wody i dowiaduje się, dlaczego tak ważny
dla każdego miasta jest plan zagospodarowania przestrzeni. Na kilkudziesięciu stanowiskach zwiedzający mogą obserwować, doświadczać, a także wywoływać różnorodne zjawiska. Wystawa jest eksponowana na dwóch poziomach historycznego budynku Kaponiery Południowej.

Dla interesujących się ekologią atrakcją mogą się okazać odnawialne źródła energii zasilające wyremontowany budynek Wozowni. Co ciekawe, pompy ciepła, panele fotowoltaiczne i zbiorniki do przechowywania wody deszczowej umiejscowiono na poddaszu.

W Centrum Hewelianum mamy także mobilne planetarium. Zwiedzający odkrywają kosmos, uczą się rozpoznawać znaki zodiaku, a także pozyskują odpowiedzi na wiele frapujących pytań, np. jak na Ziemi znalazły się kosmiczne odłamki? czy w ciągu dnia może nagle zrobić się ciemno? albo ile kolorów ma tęcza? A że nad naszymi głowami nieustannie tańczą planety, to i dzieciaki ruszą do tańca, ale tymczasem o tym… sza!

Płaszczki i inne ryby

Laboratorium Pana Kleksa – na które składają się cztery krainy – to specjalna przestrzeń dedykowana najmłodszym do 9 roku życia.
– Poprzez zabawę dzieci poznają świat i mogą wcielić się w rolę młodych naukowców – opowiada Marta Haraburda, edukatorka z Centrum Hewelianum. – Przeprowadzają kolorowe eksperymenty i rozwijają zdolności manualne. Uczą się też o otaczającej je przyrodzie, którą mogą poznać w praktyce, bowiem ostatnia z sal prezentuje wodne stworzenia, w tym również żywe organizmy, takie jak płaszczki i inne ryby.

Wozownia Artyleryjska

Rok trwał remont budynku Wozowni Artyleryjskiej, wzniesionej w latach 70. XIX wieku na potrzeby pruskiego wojska. Obiekt jest niezwykle cenny pod względem architektonicznym, bo stanowi przykład konstrukcji szkieletowej, czyli jednej z najbardziej atrakcyjnych form budownictwa, m.in. ze względu na widoczne zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz elementy konstrukcyjne.

Dziś nowoczesny i ekologiczny budynek pomieści restaurację oraz sale konferencyjne i wystawowe.

– Tę niezwykle atrakcyjną przestrzeń otwieramy dla firm, organizacji i osób prywatnych. Zapraszamy wszystkich, który chcieliby tu zorganizować konferencję, warsztaty, szkolenie, imprezę integracyjną czy jubileusz swojej klasy z liceum – mówi Paweł Golak, dyrektor Centrum Hewelianum. – Niech dodatkową zachętą będą wszystkie atrakcje, które na co dzień oferujemy gościom. Proponujemy na przykład nocne zwiedzanie podziemnych fortów, wieczór eksperymentów albo mapping 3D – trójwymiarowy pokaz łączący światło, dźwięk i obraz.

Warto pamiętać, że Wozownia Artyleryjska to miejsce, z którego można podziwiać piękny widok Gdańska. A sam obiekt znalazł się w ramach projektu „Korona Starego Gdańska” na liście najważniejszych punktów widokowych.

Odwiedzajcie Centrum Hewelianum, tutaj nie można się nudzić!

5/5 – (1 głosów)