Together Magazyn » Zdrowie » Ból kręgosłupa szyjnego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia
pexels-karolina-grabowska-

Ból kręgosłupa szyjnego – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Ból kręgosłupa szyjnego to powszechnie występująca dolegliwość, która może dotknąć każdego bez względu na wiek. Przyczyn wystąpienia bólu w szyi jest wiele, jednak bezpośrednim powodem najczęściej jest zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego, które pojawia się na skutek wieloletnich zaniedbań. Co jeszcze może powodować bóle kręgosłupa szyjnego? Jak sobie z nimi radzić?

Przewlekły ból szyi potrafi mocno dać się we znaki. Oprócz niego czasem dodatkowo występuje także ból głowy od kręgosłupa, drętwienie ręki czy szumy uszne. W razie pojawienia się wspomnianych dolegliwości nie powinno się zwlekać z umówieniem wizyty u lekarza. Im szybciej postawiona zostanie diagnoza i podjęte będzie leczenie, tym szybciej odzyska się pełną sprawność i pozbędzie uporczywych bólów.

Ból kręgosłupa szyjnego – co go najczęściej powoduje?

Ból szyi jest dość często spotykaną dolegliwością. Szacuje się, że dotyka od 30% do nawet 50% populacji. Bez specjalistycznych badań diagnostycznych nie da się jednoznacznie stwierdzić, co powoduje ból kręgosłupa szyjnego, gdyż może on wynikać z wielu różnych dysfunkcji. Najczęściej za odpowiedzialne powstania dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa wskazuje się m.in.:

  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • przeciążenia,
  • urazy mechaniczne.

Choroby i zaburzenia mogą obejmować zarówno tkankę mięśniową, jak i kostną.

Co sprzyja występowaniu bólu kręgosłupa szyjnego?

Okazuje się, że na stan odcinka szyjnego kręgosłupa w dużym stopniu wpływa nasze postępowanie. Czynnikami, które mogą być odpowiedzialne za powstanie zmian w obrębie kręgosłupa szyjnego i wywołanie dolegliwości bólowych jest:

  • nieprawidłowa postawa ciała,
  • nadwyrężanie mięśni okolicy szyi,
  • choroby zwyrodnieniowe,
  • powtarzalny charakter pracy,
  • duże napięcie psychiczne związane z pracą,
  • doznany uraz szyi lub ramion.

Problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa – objawy

Objawy towarzyszące dysfunkcji odcinka szyjnego bywają niejednoznaczne i mogą wskazywać na wiele różnych chorób. Dopiero gdy obraz kliniczny będzie jednoznaczny, można postawić wstępną diagnozę, którą zawsze dodatkowo potwierdza się przy pomocy badań obrazowych.

Obolałość w odcinku szyjnym to niejedyne, co może nas spotkać. Oprócz tego pojawić się jeszcze może ból i zawroty głowy od kręgosłupa, drętwienie kończyn, szumy uszne czy ucisk w gardle. Ból kręgosłupa szyjnego i drętwienie ręki to typowe symptomy zwyrodnienia kręgów szyjnych.

Ból kręgosłupa szyjnego – sposoby leczenia

Ból kręgosłupa szyjnego zawsze wymaga wdrożenia leczenia adekwatnego do przyczyny dolegliwości. W pierwszej kolejności podejmuje się leczenie zachowawcze, a dopiero gdy ono nie zadziała, rozważa się procedury chirurgiczne.

Leki na ból kręgosłupa szyjnego

W przypadku silnych bólów kręgosłupa czy głowy lekarz może zalecić stosowanie środków farmakologicznych, które mają za zadanie złagodzenie objawów i wyeliminowanie ewentualnego procesu zapalnego. W tym przypadku dobrze sprawdzi się preparat o działaniu przeciwbólowym do stosowania miejscowego typu diky-spray. Wystarczy spryskać nim kręgosłup, aby złagodzić uporczywy ból. Należy jednak pamiętać, aby przed użyciem preparatu zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu.

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny

Jedną z najpopularniejszych i przynoszących najlepsze rezultaty metod leczenia jest fizjoterapia. O zasadności jej wdrożenia zawsze decyduje lekarz. Co istotne, żadnych ćwiczeń na kręgosłup nie powinno się wykonywać bez wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą, gdyż bez specjalistycznej wiedzy w tym temacie można sobie nawet zaszkodzić.

Aby fizjoterapia przyniosła oczekiwany rezultat, trzeba ściśle przestrzegać zaleceń rehabilitanta. Ponadto warto jeszcze zadbać o higienę snu. Dobrze sprawdzi się tutaj poduszka ortopedyczna na kręgosłup szyjny. Różnicę w samopoczuciu dostrzec będzie można już po pierwszej przespanej na niej nocy.

Oceń