Lasy do zarania dziejów służyły człowiekowi jako schronienie, żywiły nas i zapewniały opał. Wchodząc do lasu, powinniśmy uszanować jego naturalne piękno i wszystko to, co w nim żyje. Niestety, nie zawsze o tym pamiętamy. Jednak jesteśmy tutaj gośćmi i powinniśmy zachować to miejsce takim, jakie je zastaliśmy. Zastosujmy się więc do kilku prostych zasad, dzięki którym pozostaniemy w harmonii z naturą.

Ogień – największy wróg lasu

Największym zagrożeniem dla lasu jest pożar. Prawo zabrania palenia ognia w lesie, musimy więc pamiętać, żeby tego nie robić, nie rzucać tlących się niedopałków papierosów i zachowywać dużą ostrożność podczas posługiwania się otwartym ogniem. Należy szczególnie uważać w okresie letnich upałów, gdy ściółka jest sucha, a każde zarzewie ognia może wywołać ogromny i trudny do ugaszenia pożar. Takie tragedie zdarzają się często; giną w nich zwierzęta i wszystko, co żyje w lesie. Najczęstszą przyczyną podpaleń lasu są bezmyślne i nieodpowiedzialne zachowania ludzi. Z ogniem nie ma żartów – nie rozpalajmy ognisk, nie wyrzucajmy szklanych opakowań (mogą zadziałać jak soczewka skupiająca promienie słoneczne) i niczego, co może być zarzewiem ognia.

Śmieciarze – ekoszkodnicy

Wyrzucanie śmieci w lesie jest najgorszym przejawem braku poszanowania dla przyrody. Podczas leśnych wędrówek często napotykamy na puste plastikowe butelki po napojach, puszki, gruz budowlany czy nawet całe worki z odpadami. Taki widok na pewno nie jest miły dla oka, a tym bardziej dla miejsca, w którym je porzucono. Dla leśnych śmieciarzy nie istnieją żadne zasady poszanowania przyrody. Nie zdają sobie sprawy, że czynią wielkie zło. Pozostawione śmieci rozkładają się przez długie lata, niszcząc tym samym ekosystem.

Dokarmianie zwierząt

Udając się na całodniowy wypoczynek do lasu, zabieramy ze sobą pożywienie. Często się zdarza, że nie zjadamy całego pokarmu i postawiamy resztki dla zwierząt. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ dzikie zwierzęta odżywiają się innym, naturalnie zdobytym pokarmem. Jeśli już są dokarmiane, to tylko przez służby leśne, które podają im do karmików specjalnie wyhodowaną ekologicznie żywność. Nasze jedzenie nie jest zdrowe dla zwierząt – możemy im bardziej zaszkodzić niż pomóc. Ich przewody pokarmowe nie są przystosowane do trawienia żywności przetwarzanej chemicznie, jaką jadamy codziennie i do której jesteśmy przyzwyczajeni.

Radio zostawmy w domu

Hałas w lesie niewskazany. Las to nie tylko miejsce relaksu i wypoczynku, lecz przede wszystkim dom dla wszelkich żyjących tam stworzeń. W lesie nie zachowujmy się głośno, pamiętając, że mieszkają tam różne zwierzęta, które potrzebują ciszy i spokoju. Wypoczywając na leśnym łonie natury, nie zakłócajmy naturalnej harmonii. A zatem nie krzyczymy, nie słuchamy głośnej muzyki z radia, po prostu – nie hałasujmy.

Autem do lasu

Wjeżdżając samochodem do lasu, musimy wiedzieć, że nie tylko narażamy się na mandat karny, ale i zatruwamy środowisko spalinami. Zgodnie z prawem po drogach leśnych nie wolno się poruszać żadnym pojazdem wyposażonym w silnik. Jedynie służby leśne mają do tego prawo. Pamiętajmy, że drogi leśne – w myśl obowiązującego prawa – nie muszą być oznakowane; należy więc uważać, gdzie wjeżdżamy. Nawet braku zakazu nie oznacza, że taki zakaz nie obowiązuje. Miłośnicy rajdów motokrosowych czy quadów powinni upewnić się w nadleśnictwie, w które miejsca można wjeżdżać, a które należy omijać.

Z psem – zawsze na smyczy

Spacerując z psem po lesie, musimy pamiętać, że nawet tutaj nasz pupil musi być pod kontrolą. Nie można go puszczać luzem bez smyczy czy kagańca. Prawo dla psów i ich właścicieli jest stanowcze. Według przepisów każdy pies biegający luzem po lesie jest uznawany za psa polującego, czyli płoszącego zwierzynę, którą też może zabić. W ramach tych regulacji każdy myśliwy ma prawo bezkarnie zastrzelić takiego psa.

Spotkanie z dzikim zwierzęciem

Zdarza się, że spotykamy dzikie zwierzęta w lesie. Nie należy ich przenosić w inne miejsca, dotykać, głaskać ani zabierać do domu. Jeśli dochodzi do tak bliskiego kontaktu, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że zwierzę może być ciężko chore. W przypadku napotkania rannego stworzenia jedyną rzeczą, jaką możemy zrobić, jest powiadomienie odpowiednich służb leśnych, które udzielą zwierzęciu pomocy. Należy pamiętać, żeby w żadnym wypadku nie dotykać chorego zwierzęcia, ponieważ możemy zarazić się np. wścieklizną lub inną groźną chorobą. Nie wolno też niszczyć jaj gniazdujących ptaków, mrowisk i wykopanych nor.

Roślina to też istota

Niszczenie drzew czy krzewów w lesie jest niewytłumaczalnym aktem najgorszego wandalizmu. Takie zachowanie jest karane i tępione przez organy ścigania. Nieposzanowanie tej elementarnej zasady grozi poważnymi konsekwencjami prawnymi. Ostatnio modne jest wykopywanie z lasu młodych drzewek iglastych i sadzenie ich w prywatnych ogródkach. Taki czyn też jest karany bardzo wysokimi mandatami. Lepiej po prostu udać się do sklepu ogrodniczego i dokonać zakupu drzewek – będzie taniej, z pożytkiem dla nas i lasu.

Szanujmy prywatność

Gdy widzimy tabliczkę z napisem „Teren prywatny, wstęp wzbroniony”, nie próbujmy łamać ustalonego prawa i zastosujmy się do informacji pozostawionej przez właściciela. Wkraczanie na czyjś teren może być postrzegane jako naruszenie prywatnego mienia. Taka wycieczka może się zatem skończyć niewesoło. Jeśli już chcemy wejść na czyjąś własność, należy udać się do zarządcy terenu leśnego i poprosić o zgodę.

Zbierajmy grzyby z głową

Często się zdarza, że grzybiarze czy zbieracze runa leśnego niszczą ściółkę, wyrywając wszystko z korzeniami. Gdy zbieramy jagody, poziomki, borówki, jeżyny czy maliny, nigdy nie wyrywajmy ich krzaków, nie obłamujmy gałęzi i nie używajmy tzw. grabi. Jeśli wybieramy się do lasu na grzyby, to nie ścinajmy ich nożem, ponieważ pozostała w ziemi część będzie gniła, uszkadzając w ten sposób całą grzybnie. Każdego grzyba należy delikatnie wykręcić, przykrywając to miejsce mchem lub ziemią. Nóż służy tylko i wyłącznie do oczyszczania grzyba z ziemi, trawy i liści.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany