Together Magazyn » Aktualności » Wydarzenia patronowane przez Magazyn Together

Wydarzenia patronowane przez Magazyn Together

Zaczarowany fortepian

18 października w Filharmonii Bałtyckiej odbył się wyjątkowy spektakl. Zaczarowany Fortepian to oryginalna animacja lalkowa przeznaczona zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Spektakl, zrealizowany w technice Stereo 3D, opowiada historię zagubienia i radości z odnalezienia. Podniebnym przygodom bohaterów towarzyszy specjalnie dobrana muzyka Fryderyka Chopina. Kompozycje genialnego polskiego twórcy tworzą subtelną i wzruszającą oprawę spektaklu, pogłębiającą nastrój tęsknoty i niepewności. Akompaniament na żywo to rzadka i zapierająca dech w piersiach forma udźwiękowienia przedstawień. Muzyka w oryginalnej wersji oraz interpretacji światowej sławy pianisty Lang Langa stworzyła z animacją, nad którą pracowali specjaliści z całego świata, wspaniałe widowisko. „Zaczarowany Fortepian” został doceniony przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej – animacja otrzymała nominację do Oscara.

zaczarowany-fortepian1 zaczarowany-fortepian2 zaczarowany-fortepian3

 Słuchowisko Dzikie dźwięki

Od 18 października do 20 grudnia w Teatrze Miniatura odbywają się specjalne warsztaty dla rodziców z dziećmi. „Dzikie dźwięki” to cykl zajęć opartych o słuchowisko „Tam gdzie żyją dzikie dźwięki” zrealizowane przez Jolantę Patynę i Tomasza Mana. Podstawę wszystkich zajęć stanowi prezentacja słuchowiska opowiadającego zabawną historię rodzeństwa, które trafia do krainy, gdzie król zarządził absolutną ciszę. Na straży królewskiego zarządzenia stoi wierny generał, który z determinacją wyłapuje wszystkie zabłąkane dźwięki, aby je uwięzić. Warsztaty inspirowane perypetiami rodzeństwa mają przypomnieć, zarówno dzieciom, jak i rodzicom, zapomnianą formę słuchowiska teatralnego oraz nauczyć małych warsztatowiczów, jak eksplorować zmysły, kiedy nie używa się wzroku. Zajęcia prowadzone są przez profesjonalnych animatorów i muzyków: Adriana Amrugiewicza, Olega Dziewanowskiego i Sandrę Szwarc, aktorkę Wioletę Karpowicz i tancerkę Ulę Zerek.

dzwieki1 dzwieki2 dzwieki3

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych

Między 18 a 24 października odbyła się w Gdańsku czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych polska wersja globalnych obchodów święta animacji. W ramach festiwalu odbyły się pokazy filmów dla młodych, jak i dorosłych widzów. Na najmłodszych czekały specjalne bloki tematyczne, np. klasyka polskiego kina dla dzieci oraz specjalnie przygotowane warsztaty filmowe. Ponadto, każdego dnia odbywały się projekcje filmowe w ramach pięciu kategorii konkursowych: krótka animacja, teledysk, animacja dla dzieci, eksperyment i dokument animowany. Program festiwalu uzupełniła wystawa prac znanej trójmiejskiej artystki Agaty Królak pt. „Seven Stories”. Wydarzenie zrealizowane we współpracy z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Europejskim Centrum Solidarności oraz klubem Kurhaus przyciągnęło prawdziwe tłumy amatorów tej wyjątkowej sztuki.

filmy-animowane1 filmy-animowane2 filmy-animowane3

 Święto światła – w oparach Meksyku

29 października na Wyspie Skarbów GAK odbyło się wyjątkowe spotkanie z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych. Tytuł spotkania to „Święto światła – w oparach Meksyku”. Jego celem była wspólna refleksja i zaduma nad tajemnicą życia i śmierci. Artystyczną formę wydarzeniu nadał pokaz filmu znanej trójmiejskiej artystki i podróżniczki Kamili Chomicz. „Hanal Pixan – Pokarm dla Duszy” opowiada o obchodach Święta Zmarłych wśród potomków Majów, którzy wciąż kultywują tradycje swoich przodków. Projekcji towarzyszyła dyskusja z twórczynią filmu oraz omówienie kulturowo-religijnego wymiaru święta zmarłych. Po projekcji goście odbyli spacer na plażę alejką rozświetlaną przez lampiony. Specjalną atrakcją był pokaz tańca z ogniem oraz konkurs na najlepszy lampion.

swiatlo1 swiatlo2 swiatlo3

 

Oceń