Together Magazyn » FOTORELACJE Z WYDARZEŃ » 12. Międzynarodowy Festiwal Chóralny MUNDUS CANTAT 2016

12. Międzynarodowy Festiwal Chóralny MUNDUS CANTAT 2016

 

Statuetka Sopockiej Mewy została w Trójmieście! Znamy już laureatów 12. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT Sopot 2016.

Zakończyła się konkursowa część 12. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT Sopot 2016. Międzynarodowe jury pod kierownictwem prof. Marcina Tomczaka w składzie: prof. Elżbieta Wtorkowska, Hee Churl Kim (Korea Południowa), Joergen Graven Nielsen (Dania) oraz Leonardo Sagliocca (Włochy) wybrało najlepszych z najlepszych. Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki, dlatego jurorzy mieli niełatwe zadanie.

W kategorii „Spirituals, gospel, jazz”, I nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał Wokalny Zespól Jazzowy studiów I stopnia Kierunku Jazz i Muzyka Estradowa Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku pod dyrekcją dr Małgorzaty Kuchtyk. W kategorii „Muzyka świecka i ludowa” najlepszy okazał się Chór Kameralny 441 Hz z Gdańska prowadzony przez dr Annę Wilczewską. W ostatniej kategorii „Muzyka sakralna” bezkonkurencyjny był Mahidol University Choir z Bangkoku, co wprawiło w ogromną radość przybyłą na Koncert Finałowy reprezentację Ambasady Tajlandii – Radcę-Ministra Paitoona Mahapannaporna oraz I Sekretarz Ambasady Panią Thanthidę Wangthamrong.

Do zmagań o nagrodę Grand Prix oraz Statuetkę Sopockiej Mewy jury wytypowało trzy zespoły – Chór Kameralny 441 Hz ( Gdańsk), Mahidol University Choir ( Bangkok) oraz Chór Mieszany Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu Akademii Muzycznej w Gdańsku. Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji konkursowych jurorzy zdecydowali, że zwycięzcą 12. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT Sopot 2016 zostaje Chór Kameralny 441 Hz z Gdańska pod dyrekcją dr Anny Wilczewskiej.

Koncert Finałowy pełen muzycznych niespodzianek

Koncert Finałowy Festiwalu MUNDUS CANTAT to była prawdziwa uczta dla melomanów! Oprócz wyników konkursu, zgromadzeni goście mogli wysłuchać wszystkich laureatów oraz gości specjalnych. W pierwszej części koncertu, zaprezentowali się przesympatyczni Hiszpanie z zespołu Tuna Universitaria de Coruña. Galijczycy przy akompaniamencie bandurri i gitar zaśpiewali piękne, miłosne serenady, chwytając widownię za serca. W drugiej części koncertu obok laureatów, wystąpił Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego w towarzystwie Zagan Acoustic oraz Bogdana Kołakowskiego z piosenkami z 20-lecia międzywojennego. Fantastyczne aranżacje i wykonanie hitów takich jak „Ach te baby” czy „Zimny drań” zerwały słuchaczy z ławek a przed sceną odbyła się spontaniczna potańcówka.

To jeszcze nie koniec…

Co prawda zmagania konkursowe już za nami, ale Festiwal MUNDUS CANTAT wciąż trwa . Przed nami już ostatnie koncerty gościa specjalnego – kolumbijskiego tenora Juana Felipe Alvarado – oraz gospodarzy festiwalu, Chóru Festiwalowego Sopockiej Szkoły Wyższej MUNDUS CANTAT. Na wszystkie koncerty jest wstęp wolny.

29 maja (niedziela)
godz. 11:30 AVE MARIA
kościół Św. Jadwigi Królowej, ul. Wawelska 1, Bojano
Program:
 
Ave Maria – J. Busto, T. Perz, G. Caccini w nowym brzmieniu elektronicznym,
 
w opracowaniu Tomasza Perza oraz inne utwory sakralne
 
Wykonawcy:
Chór Festiwalowy Sopockiej Szkoły Wyższej MUNDUS CANTAT, Sopot,
 
Beata Wróblewska-dyrygent

12 czerwca (niedziela)
17:00 Koncert „Popularna i klasyczna, polska i światowa” 
Dom Kultury – Psm Przymorze im. R. Raszewskiego, ul. Śląska 66 b, Gdańsk
Program: Utwory popularne i klasyczne

Wykonawcy:
Chór Festiwalowy SSW MUNDUS CANTAT, Sopot
Beata Wróblewska-dyrygent
Juan Felipe Alvarado, Kolumbia

25 czerwca (sobota)
19:00 HISTORIA DE UN AMOR
Przystań żeglarska, Błotnik (nad martwą Wisłą)
Program: Przeboje muzyki światowej, m.in.: O sole mio, Con te partiro, Funiculi funicula, New York New York oraz utwory z dalekiej Kolumbii i Meksyku
Wykonawca: Juan Felipe Alvarado, Kolumbia

fot. Piotr Żagiell

Oceń