Strona główna » Art. zewnętrzny » Zbiornik na deszczówkę – wszystko, co chcesz o nim wiedzieć
eeccdecdedefda

Zbiornik na deszczówkę – wszystko, co chcesz o nim wiedzieć

W ostatnich kilkunastu miesiącach na popularności zyskuje rozwiązanie w postaci zbiornika na deszczówkę. Łączy on troskę o planetę z realnymi oszczędnościami na rachunkach za wodę. W dobie coraz większej świadomości ekologicznej społeczeństw tego typu możliwość wydaje się dobrą opcją – zarówno dla środowiska naturalnego, jak i domowników. Czy wiesz, jak dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę oraz jakie są ich rodzaje? Poznaj najważniejsze informacje na ten temat.

Jak dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę?

Zbiornik na deszczówkę to produkt pozwalający ponownie wykorzystać zebraną wodę opadową, która wpada do rynien zainstalowanych na i wokół budynku. Wybierając go, warto dobrać go do własnych potrzeb – z uwzględnieniem pewnego bezpiecznego marginesu na wypadek mocniejszych okresowych opadów. Dla osób mających duży dom i równie duży ogród,  chcących wykorzystać deszczówkę do podlewania sadzonek czy też prac porządkowych w domu (prania czy zmywania), dobrym wyborem na pewno będzie instalacja zbiornika o pojemności 1300 litrów. Castorama ma duży wybór zbiorników na deszczówkę – zarówno tych przeznaczonych do ustawienia na ziemi, jak też wkopania w grunt. Zajrzyj na stronę sklepu i przejrzyj aktualną ofertę. W razie wątpliwości możesz skonsultować się z doradcą klienta.

Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?

Wyróżniamy dwa rodzaje zbiorników na deszczówkę:

  • zbiorniki podziemne – są wkopywane poniżej poziomu gruntu, dzięki czemu nie zajmują cennej przestrzeni wokół domu; brak ich widoczności zwiększa też estetykę najbliższego otoczenia budynku;
  • zbiorniki naziemne – zbiorniki naziemne mają zazwyczaj kształt klasycznej beczki lub prostopadłościanu. Mogą być utrzymane w kolorystyce gliny czy ceramiki lub też być bardziej nowoczesne, dopasowane do elewacji budynku (na przykład w kolorze antracytu). Ci, da których bardzo ważna jest estetyka, mogą wybierać spośród pojemników do złudzenia przypominających kamień naturalny lub też model z miejscem do posadzenia kwiatów. Zbiorniki naziemne dają łatwość ustawienia na posesji. Nie musisz wykonywać żadnych wykopów, żeby zacząć natychmiast korzystać z pojemnika.

Zalety i wady korzystania ze zbiornika na wodę z rynny

Wśród najważniejszych zalet korzystania ze zbiornika na wodę jest ekologia. To proste rozwiązanie stanowi kontynuację znanego wszystkim systemu rynnowego – pozwalając wykorzystać raz zgromadzoną wodę. Właściciele domu, w którym stosuje się zbiorniki na wodę mogą mieć więc poczucie dobrze spełnionego obowiązku względem planety. Zaletą korzystania ze zbiornika jest też jego bezproblemowe stosowanie. Jest on wykonany z lekkiego, łatwego w transporcie i eksploatacji tworzywa sztucznego (najczęściej polietylenu). Dobrze radzi sobie z gromadzeniem deszczówki zanieczyszczonej kwasami węglowymi, powodującymi procesy korozyjne. Pragmatycy na pewno zwrócą uwagę na jeszcze jeden aspekt: oszczędność. Realnie niższe opłaty za wodę na pewno ucieszą, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można wydać na własne przyjemności.

Na co zwrócić uwagę, kupując zbiornik na deszczówkę?

Wśród najważniejszych aspektów wyboru zbiornika na deszczówkę znajduje się kształt pojemnika. Musi on wykazywać się dużą stabilnością. Istotne jest również to, aby właz zalewowy i zawór spustowy były wygodne w użytkowaniu. Dobrze, aby zbiornik miał filtr siatkowy, który umożliwia oddzielenie liści i innych zanieczyszczeń od wody. Dobór koloru, z uwagi na dużą liczbę elementów dostępnych na rynku, także nie powinien wywoływać większych problemów. Czarne zbiorniki zapewniają szybkie nagrzewanie pojemnika oraz znajdującej się w nich wody, więc wydają się sensownym wyborem. Jeżeli chodzi o pojemność, warto dostosować ją do płaszczyzny dachu domu oraz własnych  gospodarczych potrzeb. Pamiętajmy też, że im większy zbiornik, tym wyższy koszt jego zakupu. Istotny jest również rodzaj tworzywa. Oprócz omówionych wcześniej zbiorników wykonanych z tworzywa sztucznego spotyka się również zbiorniki betonowe. Występują one w różnej klasie szczelności i trwałości. Im wyższa klasa betonu, tym jego większa wytrzymałość, ale również cena. Ponadto waga zbiornika betonowego jest zdecydowanie wyższa niż modelu wykonanego z tworzywa sztucznego. Transport również nie należy do najtańszych – z uwagi na duży ciężar własny pojemnika wykonanego z betonu. Okres gwarancyjny na zbiorniki z tego surowca wynosi zazwyczaj od 3 do 5 lat, podczas gdy egzemplarzy plastikowych od 10 do nawet 35 lat. Wadą zbiornika betonowego jest to, że z biegiem lat może się kruszyć, co nie grozi produktom wykonanym z tworzyw sztucznych (zwłaszcza polipropylenu). Plastikowe pojemniki wytwarza się metodą formatowania rotacyjnego, co pozwala na wyprodukowanie zbiornika na wodę bez jakichkolwiek łączeń. To zapewnia ich większą szczelność i lepszą żywotność. Lekka konstrukcja znacząco zmniejsza koszty transportu i instalacji na posesji, co również ma niebagatelne znaczenie.

Podsumowując, podczas wybierania zbiornika na wodę deszczową należy zwrócić uwagę na bardzo wiele aspektów. Istotna jest nie tylko pojemność pojemnika, ale również materiał jego wykonania, kształt, kolor i okres gwarancyjny. 

Oceń