Powrót do listy wydarzeń

Data/Czas

Grudzień 20 sobota
17:00

Miejsce

Dream Club
Monte Cassino 53 (Krzywy Domek)
Sopot

Cena wstępu:

spotkanie z Autorką bestsellera “Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” w Sopocie
Oceń ten post

W gościnnych wnętrzach Krzywego Domku swoje najbliższe spotkanie, zatytułowane „Białe Święta”, zorganizuje Sopockie Towarzystwo Naukowe we współpracy z Fundacją Litoral. Będzie ono w całości poświęcone życiu w zimnie. Nie chodzi jednak o zimę w Sopocie lecz o Arktykę, opisaną w reporterskiej opowieści Ilony Wiśniewskiej-Amundsen „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen”.  Zapraszamy w sobotę 20 grudnia o godz. 17.

Autorka na dalekiej północy mieszka od 2010 r. Tamtejsze realia opisywała w polskiej prasie, a przed kilkoma miesiącami w księgarniach pojawił się zbiór opowieści ze Spitsbergenu. Od tej pory książka utrzymuje się na liście bestsellerów Wydawnictwa Czarne.

To pierwsza okazja dla mieszkańców Trójmiasta, aby spotkać się z autorką i porozmawiać z nią
o codziennym życiu na dalekiej północy. Bardzo dalekiej, bowiem Sopot od wyspy Spitsbergen dzieli w linii prostej około 2 500 km. Bliżej stamtąd do bieguna północnego niż nad Bałtyk. Ilona Wiśniewska-Amundsen mieszka tam od 2010 r., tamtejsze realia opisywała w polskiej prasie, a przed kilkoma miesiącami w księgarniach pojawił się zbiór opowieści noszący tytuł „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen”. Od tej pory książka utrzymuje się na liście bestsellerów Wydawnictwa Czarne.

Rozmowa z autorką to nie jedyna atrakcja przygotowana przez Sopockie Towarzystwo Naukowe. Profesor Tomasz Petelski z sopockiego Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk podjął się niełatwej misji wyjaśnienia fascynującego zjawiska zorzy polarnej, którą dawni mieszkańcy dalekiej północy utożsamiali z duchami. Natomiast znany polarnik Wojciech Moskal, również związany w IO PAN, podzieli się swoimi wspomnieniami i anegdotami z wędrówek po najzimniejszych regionach Ziemi.

O to, aby uczestnikom łatwiej było zrozumieć jak wygląda Arktyka, zadbała Liliana Keslinka, doktorantka Wydziału Biologii Uniwersytety Gdańskiego i uczestniczka Wyprawy Polarnej Polskiej Akademii Nauk. Częścią spotkania będzie bowiem prezentacja wykonanych przez nią fotografii.

„Białe Święta”, 20 grudnia, godz. 17, Krzywy Domek, ul. Bohaterów Monte Cassino 53 (lokal Dream Club, II piętro). Wstęp wolny.

Organizatorzy: Sopockie Towarzystwo Naukowe, Fundacja Litoral

Powrót do listy wydarzeń

O Autorze

Mat. Redakcyjne

Magazyn Together - Rodzinna strona Trójmiasta

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany