Powrót do listy wydarzeń

Data/Czas

Lipiec 14 piątek - 16 niedziela
Całodniowe

Miejsce

Centrum św Jana
Świętojańska 50
Gdańsk

Cena wstępu:

W dniach 13-16 lipca 2017 roku odbędzie się po raz dziesiąty Festiwal Kultur Świata Okno na Świat. Zespół Nadbałtyckiego Centrum Kultury od początku istnienia festiwalu stawia na wymianę międzykulturową. Podczas tegorocznej edycji wystąpią artyści związani z nurtem world music – zarówno z Polski, jak i z odległych regionów naszego globu.

Szczególnie ważne jest ukazanie interakcji pomiędzy artystami polskimi, a tymi, którzy mieszkają w Polsce, ale pochodzą z różnych kultur. Oprócz korzyści i walorów artystyczno-estetycznych, jakie niesie takie zderzenie, organizatorzy stawiają sobie za cel uwrażliwienie słuchaczy na muzykę etniczną, ludową.
Na scenie Centrum św. Jana codziennie wystąpi dwóch artystów. Będzie można zobaczyć m.in. Orkiestrę Naxos, czyli projekt skupiający artystów z Polski, Grecji, Syrii, Izraela i Jemenu, którzy na stałe osiedli w Polsce. Pod kierownictwem Milo Kurtisa i Konstantego Joriadisa łączą muzykę swoich ojczyzn w jedną całość. Muzykę świata zagra też zespół Ŝanĝo - założony przez Polaka projekt muzykujących globtroterów. Ponad to wystąpi m.in. Dobroto, który łączy wielogłos ukraiński oraz melodie i rytmy z pogranicza Bałkanów i krajów Bliskiego Wschodu; Greek Jazz Trio mieszkającego w Polsce Aresa Chadzinikolau oraz jeden z czołowych polskich zespołów folkowych ostatnich lat, Čači Vorba, konfrontujący współczesne gatunki muzyczne z wpływami bałkańskimi i cygańskimi. Goście zagraniczni festiwalu to tworzona przez muzyków z Hiszpanii, Włoch, Meksyku i Brazylii grupa MiraMundo, która zaprezentuje latynosko-śródziemnomorskie melodie oraz argentyński 3-0-3 grający tango na jazzowo.

W programie festiwalu nie zabraknie również warsztatów w Ratuszu Staromiejskim. Anna Fatma Ciftci poprowadzi zajęcia kulinarne dla dzieci i młodzieży, podczas których przedstawi słodkie i słone oblicze kuchni tureckiej. Ania Cegłowska z grupą taneczną Proyecto przygotuje zajęcia z zumby. Pod okiem Rity Jankowskiej z Teatru Błękitna Sukienka odbędą się międzypokoleniowe warsztaty teatralne. Tematem warsztatów teatralnych "Wspólne miasto" jest otwartość, empatia i zachwyt nad różnorodnością w mieście.

Festiwal otworzy wystawa zdjęć Jakateriny Saveljevy - pochodzącej z Estonii fotoreporterki współpracującej z agencją Reutersa. Saveljeva to prawdziwa obywatelka świata - dorastała w RPA, żyła w Irlandii i Meksyku, a obecnie mieszka w Gdyni. W swoich pracach zwraca uwagę na sprawy społeczne, prawa człowieka i lokalne wspólnoty.
Poprzez swoja formułę Festiwal niesie wartości uniwersalne. Połączenie różnych kultur w duchu wzajemnego poszanowania niesie zrozumienie, tolerancję i braterstwo. I to nie tylko pomiędzy zaproszonymi gośćmi, ale przede wszystkim wśród publiczności, jaką skupia Festiwal Kultur „Okno na świat”. Przełamywanie barier, stereotypów czy negatywnych opinii to właśnie rola tego Festiwalu. Organizatorzy tworzą przestrzeń do dialogu międzykulturowego, tak ważnego zwłaszcza w dzisiejszych niespokojnych czasach.

WSTĘP na wystawę oraz warsztaty jest bezpłatny. Na warsztaty teatralne należy wcześniej wysłać zgłoszenie na adres zrobmysztuke@use.pl (liczba miejsc jest ograniczona). Koncerty są biletowane - bilet jednodniowy kosztuje 40 zł (20 zł ulgowy), karnet 100 zł (50 zł ulgowy).

 

10. FESTIWAL KULTUR ŚWIATA – PROGRAM

13 LIPCA / CZWARTEK

18:00 Otwarcie festiwalu / Wernisaż wystawy fotografii Jakateriny Saveljevy / Centrum św. Jan
Jekaterina Sawieliewa urodziła się w Narwie (Estonia), dorastała w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki, ostatnie 10 lat spędziła w Irlandii, a obecnie mieszka w Gdyni. Jekaterina rozpoczęła karierę zawodową w Irlandii, gdzie współpracowała z lokalnymi gazetami. W 2012 rozpoczęła współpracę z dziennikiem New York Times jako freelancerka. W tym samym roku otrzymała grant od fundacji Simon Cumbers Media Fund na realizację fotoreportażu o Tanzanii. Prace Jekateriny ukazały m. in. na łamach Irish Times, Fairplanet, Metro Eireann, Folk er Folk (Norwegia), Vision Magazine (Chiny) i Photojournale. Finalistka konkursu PhotoPhilanthroy Photography Awards w kategorii studenckiej w 2014 r. Jekaterina Sawieliewa jest założycielką femLENS — organizacji zajmującej się prowadzeniem warsztatów z fotografii dokumentalnej dla kobiet z zaniedbanych społeczności. WSTĘP WOLNY

18:30 MiraMundo (Hiszpania, Włochy, Brazylia, Meksyk)/ Centrum św. Jana
Luiz Murá, kompozytor, w którym płynie krew brazylijska, japońska, portugalska i włoska, postanowił opuścić Brazylię, by poszukać korzeni i powiązań muzyki brazylijskiej w różnych zakątkach świata. W Barcelonie, poznał Agostino Arango (Włochy), Desirée Garcia Miras (Hiszpania) i Ernesto Vargas (Meksyk), muzyków urodzonych w różnych krajach, którzy wnieśli do niego swoje dziedzictwo kulturowe, jak również pasję do występów, podróży i współpracy a artystami z całego świata.
Artyści łączą w swojej twórczości podstawy brazylijskiej muzyki popularnej oraz bossanovy z różnorodnymi rytmami i stylami, które odnaleźć można w wielokulturowej Barcelonie, takimi jak manouche, amenco, cumbia czy rytmy bałkańskie.

14 LIPCA / PIĄTEK / Centrum św. Jana

18.00 Orkiestra Naxos (Grecja/Jemen/Syria/ Izrael/Polska)
Orkiestra NAXOS skupia artystów z Polski, Grecji, Syrii, Izraela i Jemenu, którzy na stałe osiedli w Polsce. Łączy kulturę Bałkanów i Bliskiego. Orkiestra NAXOS powstała w 2012 roku z inicjatywy Milo Kurtisa i Konstantego Joriadisa. Efektem tej współpracy było nagranie płyty „Podróż Dookoła Mózgu” wydanej w 2014 roku przez Warner Music Poland. Album został uznany jako jedno z Wydarzeń Roku przez tygodnik Polityka.
Skład Orkiestry NAXOS: Konstanty Joriadis – szef muzyczny, syntezatory, śpiew, Rasm Al-Mashan – śpiew, Apostolis Anthimos – gitara, bouzouki, Lena Romul – saksofony, Piotr Olszewski – bass, Kamil Siciak – perkusja, Adeb Chamoun – instrumenty perkusyjne, Anna Patynek – instrumenty perkusyjne, Michał Przytuła – dźwięk, Milo Kurtis – demiurg, klarnet, trombita, instrumenty perkusyjne

19.30 Dobroto (Ukraina/Polska)
DOBROTO to mariaż wielogłosu ukraińskiego oraz melodii i rytmów z pogranicza Bałkanów i krajów Bliskiego Wschodu. Tradycyjne pieśni ukraińskie w nowych melodyjnych aranżacjach oraz autorskie kompozycje. Międzykulturowy pomost, muzyczny koloryt oraz uniwersalny język, czyli muzyka jako samo dobro. Zespół powstał w styczniu 2011 r. W repertuarze zespołu znajdują się ukraińskie pieśni tradycyjne, a muzycy czerpiąc z wielu gatunków.
Jesienią 2016 roku zespół wydał swoją debiutancką płytę. Na płycie zostało zarejestrowanych jedenaście utworów, w tym jeden a capella, który tworzy muzyczną klamrę całej płyty. Większość stanowią ukraińskie pieśni ludowe o różnej tematyce: obrzędowe, ballady, pieśni żartobliwe, kobiece, łemkowskie. Skład zespołu: Daria Pełeńska – śpiew, skrzypce, Ewa Mandryk – śpiew Marta Hnat – śpiew, Natalia Czekała – fortepian Patryk Walczak – akordeon, Krzysztof Guzewicz – tabla indyjska, bębny obręczowe, tonbak, darbuka, udu, cajon, Artur Siejka – kontrabas

15 LIPCA / SOBOTA

12:00 Warsztaty kulinarne "Turcja na słodko" / Ratusz Staromiejski
„Smaki Turcji” to dwudniowe warsztaty dla brzuchów dużych i małych, gdzie wykonywać będziemy proste i popularne dania tureckie. Pierwszego dnia spróbujemy dań na słodko. Będzie bardzo słodko i prosto do przygotowania. Ukażemy esencje deserów w Turcji, które je się w skromnych porcjach ponieważ są o wiele słodsze od większości polskich smakołyków. Drugiego dnia spróbujemy dań na słono. Będą to potrawy, które na tureckich stołach goszczą, jako przystawka lub element dania głównego. Będzie trochę nauki oraz dużo zabawy.

Prowadząca: Anna Fatma Ciftci. Urodzona w Polsce, ale wychowana w Istambule. Turcja była jej pierwszym światem, jaki poznała. Mając 7 lat wróciła do Gdańska, gdzie zamieszkała na stałe.
Wydarzenie współorganizowane z Towarzystwem Polsko-Tureckim.

13:00 Międzypokoleniowe warsztaty teatralne "Wspólne miasto" / Ratusz Staromiejski (obowiązują zgłoszenia: zrobmysztuke@use.pl)
Wspólne Miasto to międzykulturowe i międzypokoleniowe warsztaty teatralne, których tematem przewodnim jest otwartość, empatia i zachwyt nad różnorodnością w mieście.
Podczas wspólnych zabaw i improwizacji będziemy przesuwać granice, aby doświadczyć momentów osobistej i społecznej wolności. Po to, by w przestrzeni wolności – inaczej zobaczyć i usłyszeć Siebie oraz Innych. Po to, by w wielokulturowej grupie stworzyć kawałek szczęśliwego/wspólnego miasta. Do udziału w warsztatach zapraszamy mieszkańców, osoby w różnym wieku i o różnym pochodzeniu kulturowym.
Warsztaty poprowadzi Rita Jankowska, założycielka Teatru Błękitna Sukienka, realizatorka projektów teatralno-społecznych z mieszkańcami Gdańska.

15:00 Warsztaty taneczne: Zumba around the world / plac przed Ratuszem Staromiejskim
ZUMBA to innowacyjne połączenie tańca i ftnessu. Każde zajęcia to świetna zabawa i setki spalonych kalorii. Proste kroki może powtórzyć każdy, a zamiast oddawać się monotonnym ćwiczeniom, bawimy się przy muzyce z całego świata. Zumba kształtuje naszą sylwetkę, dba o kondycję i wprawia w dobry nastrój.
Warsztaty poprowadzi Ania Cegłowska (z formacją Proyecto) – tancerka, jedna z pierwszych w Polsce i pierwsza na Pomorzu instruktorka Zumba Fitness i jej gorącą propagatorka. Prowadzi regularne zajęcia w Trójmieście, jest prezenterem na maratonach i imprezach w całej Polsce.
Proyecto – formacja taneczna prowadzona przez Anię Cegłowską, inspirująca się bogatą kulturą Ameryki Łacińskiej i jej najbardziej współczesną formą tańca, jaką jest Reggaeton.

19.00 ŜANĜO (Polska) / Centrum św. Jana
ŜANĜO to zespół prezentujący muzykę i taniec z nurtu World Music. Idea przyświecająca działaniom twórczym grupy, to prezentacja elementów tradycji wszystkich kontynentów kuli ziemskiej, jako zintegrowanej wspólnoty. Członkowie zespołu to globtroterzy chłonący kulturę świata, uczący się gry od mistrzów z Afryki, Ameryki, Azji, Australii i Europy. Dzięki tym doświadczeniom oryginalne instrumenty z odległych zakątków globu mogą zabrzmieć wspólnie. Program koncertowy prezentuje muzykę autorską, do której powstania przyczyniła się inspirująca różnorodność muzycznych kultur świata.

20.30 Greek Jazz Trio-Ares Chadzinikolau (Grecja/ Polska) / Centrum św. Jana
Greek Jazz Trio, to połączenie greckiej tradycji, folku i współczesnego jazzu, z nutą polskiej pianistyki, co daje nową jakość muzyczną łączącą różne wpływy kulturowe, o ogromnym ładunku emocjonalno-energetycznym. Charyzmatycznym liderem zespołu jest Ares Chadzinikolau – Grek polskiego pochodzenie, muzyk i poeta.

16 LIPCA/ NIEDZIELA
Warsztaty:
12:00 Warsztaty kulinarne "Turcja na słono" / Ratusz Staromiejski
13:00 Międzypokoleniowe warsztaty teatralne "Wspólne miasto" / Ratusz staromiejski
(wymagane wcześniejsze zgłoszenie przez e-mail)

Koncerty:
19:00 Caci Vorba (Polska) / Centrum św. Jana

Čači Vorba postrzegana jest jako jeden z czołowych polskich wykonawców folkowych ostatnich kilku lat. Doskonale przyjęty został brytyjski debiutem zespołu na WOMAD Festival, zespół otrzymał Nagrodę Niemieckich Krytyków Fonograficznych oraz odbył już ponad 400 koncertów w 20 krajach. Twórczość zespołu to oryginalna mieszanka tradycji (cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej), własnych kompozycji i muzycznych „remake’ów” czerpiących m.in. z jazzu, rocka, klasyki czy muzyki filmowe.
Wokalistka i skrzypaczka Maria Natanson w wieku kilkunastu lat porzuciła szkołę i rodzinny dom, rozpoczynając kilkuletnią samotną wędrówkę przez Karpaty w poszukiwaniu żywej muzyki tradycyjnej. Mieszkała m.in. z romskimi muzykami ze Spisza, ucząc się ich języka, pieśni oraz muzycznej wrażliwości. Dzisiaj postrzegana jest jako jedna z czołowych polskich wokalistek folkowych, swobodnie poruszając się pomiędzy różnymi tradycyjnymi technikami śpiewu, a zarazem jedna z niewielu nie-romskich artystek tworzących własne teksty i śpiewających w tym języku.
Skład: Maria Natanson – śpiew, skrzypce, kabak keman, Rafał Gontarski – akordeon, Piotr Majczyna – bouzouki, mandola, gitara, śpiew, Robert Brzozowski – kontrabas, Stanisław Siedlaczek – instrumenty perkusyjne

20:30 3-0-3 Tango Fusion (Argentyna) / Centrum św. Jana
3-0-3 TANGO FUSION (czyt. Tresotres) powstał w 1996 roku w Buenos Aires (Argentyna), założony przez założyli Hernána Valencia (pianista/kompozytor/producent) oraz Gerardo Solnie (perkusja/instrumenty perkusyjne/producent). Latyno jazzowe korzenie określają styl zespołu, który zawiera także elementy tanga, milongi, argentyńskiego folkloru, funka, rapu czy stylu afro cuban. W 1999 roku ukazuje się pierwsza płyta zespołu „MUSICA CON BUENOS AIRES”, która zawiera wszystkie oryginalne kompozycje i aranżacje Hernana Valencii. Kolejna płyta ukazuje się po 5 latach („BUENOS AIRES NOMADE”), podczas jej nagrywania muzykom towarzyszyli: Diego Neder, Luciano Sciarreta oraz Pablo Mainetti. Następna płyta („TANGO-ROCK”) nagrywana jest z udziałem argentyńskiej gwiazdy rocka Michela Payronela, a najnowsza „TANGOMAN”, zawiera elementy rapu. W 2014 roku zespół odbył trasę koncertową po Polsce. Po raz pierwszy muzycy współpracowali z wschodzącym wirtuozem harmonijki ustnej z Hong Kongu – Cy Leo, zwycięzcą „mistrzostw świata” World Harmonic Festival 2014. Ich dziesiąty wspólny koncert został nagrany i wydany na płycie CD. Skład zespołu: Hernan Valencia – piano, Gerardo Solnie – instrumenty perkusyjne, Pablo Nemirovsky – bandoneon, Cy Leo – harmonijka ustna gościnnie, Jakub Klemensiewicz – saksofon/klarnet.
MIEJSCA WYDARZEŃ:
Centrum św. Jana ul. Świętojańska 50| Gdańsk
Ratusz Staromiejski ul. Korzenna 33/35 | Gdańsk
Bilety: Na pojedynczy dzień (2 koncerty): ulgowe: 20 zł / normalne: 40 zł (13 lipca - 15/30zł)
Karnety: ulgowe: 50 zł / normalne: 100 zł
Bilety: interticket.pl, Księgarnia PWN ul. Korzenna 33/35 oraz na godzinę przed koncertami w Centrum św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50)

Powrót do listy wydarzeń

O Autorze

Mat. Redakcyjne

Magazyn Together - Rodzinna strona Trójmiasta