Opieka nad osobami w podeszłym wieku jest zajęciem bardzo angażującym, wymagającym odpowiednich predyspozycji fizycznych, a także pewnych cech charakteru. Jak zacząć pracę w zawodzie pielęgniarki osób starszych? Na co zwrócić szczególną uwagę i na jakie aspekty pracy trzeba być wyczulonym?

Jak wygląda opieka nad osobą starszą?

Osoby starsze i schorowane potrzebują znacznie więcej troski niż pozostałe. Geriatria to dziedzina medycyny, która obejmuje różne działania związane z opieką nad osobami starszymi. Pielęgniarki geriatryczne zapewniają opiekę pacjentom, którzy mają szczególne potrzeby. Taka praca jest z jednej strony satysfakcjonująca, ale z drugiej również bardzo wyczerpująca. Trzeba zrozumieć, że proces starzenia u każdej osoby wygląda inaczej. Niektórzy chorzy, mimo dolegliwości, pozostają osobami pogodnymi, zadowolonymi i szczęśliwymi, inne są smutne, przerażone, a nawet złe.

Wykształcenie do pracy z osobami starszymi

Jeśli masz siły i chęci, by pracować jako opiekunka osób starszych, powinnaś nie tylko przejść podstawowe szkolenie z zakresu opieki medycznej, ale także wziąć udział w specjalistycznym kursie skierowanym do osób zajmujących się osobami starszymi. Takie szkolenia organizowane są w różnych częściach kraju przez instytucje medyczne i szkoleniowe. Po zdobyciu niezbędnych kwalifikacji będziesz mogła pracować w domu opieki społecznej, środowiskowym ośrodku zdrowia, specjalistycznych placówkach pielęgniarskich, ośrodkach dla emerytów czy sprawować opiekę w domu pacjenta.

Z jakimi wyzwaniami będziesz musiała się zmierzyć w pracy?

Zacznijmy od tego, że praca pielęgniarki osób starszych jest ciężka i dotyczy całokształtu opieki na osobą w podeszłym wieku. Do obowiązków należą m.in. pomiar i rejestracja parametrów życiowych, podawanie leków, pomoc w wykonywaniu podstawowych czynności higienicznych, dobór diety, a nawet pomoc pacjentowi w dotarciu do lekarza. Pielęgniarka jest również zobowiązana do prowadzenia dokumentacji medycznej i koordynowania opieki zgodnie z zaleceniami lekarzy. Szczegółowy zakres obowiązków będzie różny w zależności od stanu danego pacjenta, jego kondycji oraz potrzeb.

W jaki sposób dbać o ciało seniora?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że skóra osoby starszej jest dużo cieńsza i bardziej narażona na różne urazy, często też przesuszona. Właśnie dlatego trzeba dobrać odpowiednie preparaty i kosmetyki do pielęgnacji. Wiele osób uważa, że osób starszych nie należy kąpać zbyt często, gdyż jest to szkodliwe dla ich zdrowia. Inni natomiast twierdzą, że jest to najlepszy sposób, by zachować standardy higieny, zwłaszcza u osób, które ze względu na zły stan zdrowia częściej się pocą. Utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny wpłynie zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie seniora. Najlepiej uniknąć w czasie pielęgnacji skóry kosmetyków zawierających sztuczne barwniki oraz perfum, by nie podrażnić delikatnej skóry seniora. Warto wykorzystać kosmetyki zawierające prowitaminę B5, czyli panteol lub alanolinę. Po myciu należy skórę seniora odpowiednio natłuścić, gdyż wraz z wiekiem traci ona swoje funkcje ochronne.

Jak utrzymać higienę osoby leżącej

Opieka nad osobą starsza obejmuje także pomoc w codziennych obowiązkach, podawanie posiłków czy codzienną toaletę. Przykładowo jednym z problemów osób starszych jest wysiłkowe nietrzymaniem moczu. W kontakcie z pacjentem chorym przewlekle trzeba dbać o higienę, najlepiej używając materiałów jednorazowego użytku i często dezynfekując ręce, aby otrzymać wysoki poziom sterylności.

Wsparcie psychiczne dla seniora

Pracując z osobą starszą nie zapominaj o wsparciu psychicznym i emocjonalnym. Zły stan zdrowia to dla wielu pacjentów powód do silnego załamania, gdyż są uzależnieni od innych. Warto starać się zachować w każdej sytuacji pogodę ducha i być wsparciem dla seniora w jego codziennym cierpieniu. Z pewnością pomogą Ci w tym takie cechy charakteru jak wesołe usposobienie, cierpliwości, wyrozumiałość, empatia, a także umiejętność radzenia sobie z trudnymi, stresującymi sytuacjami.

Warto zaangażować w opiekę także innych członków rodziny, tłumaczyć im stan chorej osoby i starać się łączyć energię, by przynieść ulgę pacjentowi.

A do codziennej pracy z pacjentem najlepiej wybrać odzież medyczną , dzięki czemu nie tylko zachowasz profesjonalny wygląd, ale także utrzymasz najwyższe standardy higieny. Komplety medyczne, podobnie jak pojedyncze elementy garderoby takie jak spodnie medyczne, bluzy medyczne, żakiety, tuniki czy fartuchy są idealnym wyborem do pracy.

Opieka nad osobą starszą – duże wyzwanie na co dzień

Jako pielęgniarka osób starszych musisz dopasować swoje działania do potrzeb podopiecznych. Będziesz musiała edukować pacjentów, zarządzać lekami, współpracować z lekarzami, dbać o samopoczucie. Jest to zajęcie dla wytrwałych, ale też z pewnością empatycznych osób, które chcą nieść pomoc drugiemu człowiekowi w potrzebie.

Duży wybór odzieży w różnych kolorach i fasonach można zamówić na stronie: https://www.uniformshop.pl/odziez-medyczna-damska 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany