Strona główna » Art. zewnętrzny » W jaki sposób program księgowy organizuje obszar finansowy firmy?

W jaki sposób program księgowy organizuje obszar finansowy firmy?

Dobrze prowadzona księgowość to priorytet dla każdej firmy. Przedsiębiorca musi w terminie wysyłać deklaracje, formularze, realizować wpłaty do ZUS i urzędu skarbowego. Utrzymanie porządku w kwestiach finansów firmy jest tutaj kluczowe.

Na rynku istnieje wiele programów księgowych, dlatego przed podjęciem wyboru powinniśmy zastanowić się nad tym, jakich funkcji będziemy potrzebować. Ta decyzja będzie miała wpływ na funkcjonowanie obszaru finansowego w firmie. Wybierając program księgowy, starajmy się patrzeć przez pryzmat tego, by prowadzenie księgowości było prostsze. Na jakie opcje powinniśmy zwrócić uwagę?

Możliwość konfiguracji

Dobry program księgowy powinien posiadać możliwość konfiguracji i zmiany ustawień. Każda firma jest inna, a jej potrzeby mogą się różnić. Dlatego też koncentrujmy się na tych rozwiązaniach, które pod każdym względem możemy dopasować do tego, czego potrzebujemy. Integracja z webserwisami banków, możliwość rozbudowy kont albo zmiana ustawień domyślnych to z pewnością coś, co docenimy.

Oprogramowanie musi być zautomatyzowane

Obecnie we wszystkich firmach korzysta się z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Pomyślmy o tym, by wprowadzić je w obszarze finansowym. Jeśli chcemy, by przyspieszyć i usprawnić pracę księgowości, zainwestujmy w program, który będzie zautomatyzowany. Jeżeli oprogramowanie pozwoli na zautomatyzowanie ewidencjonowania, oszczędzamy czas, a w dokumentacji jest porządek.

Program musi być zgodny z bieżącymi przepisami

Program księgowy zawsze musi być zgodny z aktualnymi przepisami. Prawo może zmieniać się bardzo dynamicznie, a ich nieustanne śledzenie może zająć mnóstwo czasu. To, że nieświadomie wyślemy deklaracje lub formularze niezgodne z nowelizacjami, nie zwolni nas z odpowiedzialności. Dlatego też niezależnie, w jakiej branży działa nasza firma, musimy skupiać się na tych programach, które są aktualizowane. Organizacja finansów przedsiębiorstwa będzie lepsza, jeśli nie będzie trzeba czytać ustaw i rozporządzeń. Intuicyjne oprogramowanie będzie zawsze aktualne, a to ogromna oszczędność czasu.

Dobre oprogramowanie to lepsza organizacja pracy

Przy założeniu, że wybierzemy program dopasowany do potrzeb i z możliwością konfiguracji, będzie w nim wiele opcji pozwalających na przejrzyste uporządkowanie wszystkich operacji finansowych. Będzie można łatwo w nim znaleźć potrzebne informacje, generować raporty i bilanse. Mogą być w nim takie funkcje jak księga podatkowa, handlowa i inwentarzowa, windykacja i wiele innych, które również zwiększą komfort pracy.

Program księgowy nie jest tylko dla księgowej!

Korzyści z użytkowania programu księgowego docenią wszyscy pracownicy, związani z obszarem finansowym. Dla księgowej ważne będzie to, że łatwo da się ewidencjonować i księgować dokumenty i szybko sporządzać sprawozdania. Dyrektor finansowy doceni możliwość zarządzania kosztami i budżetem firmy. Natomiast analityk finansowy będzie mógł łatwiej oszacować budżet i ocenić poziom rentowności poszczególnych produktów.

Oceń