Strona główna » Art. zewnętrzny » Trawnik po zimie – 5 najważniejszych czynności pielęgnacyjnych
pexels-photo-.jpeg

Trawnik po zimie – 5 najważniejszych czynności pielęgnacyjnych

Wśród ekspertów zajmujących się pielęgnacją trawników powszechnie wiadomo, że najlepszym sposobem na zapewnienie gęstego, zielonego i zdrowego trawnika na wiosnę jest dbałość o jego właściwą pielęgnację jesienią. Oto nasze wskazówki, które sprawią, że Twój trawnik będzie piękny, niezależnie od pory roku.  

Jak zadbać o trawnik? 

1. Usuń liście. 

Dywan z kolorowych, jesiennych liści może i wygląda ładnie, i można się w nim bawić, ale nie jest dobry dla trawy. Blokują światło i zatrzymują wilgoć, co może powodować gnicie. Dlatego gdy liście opadną, należy je jak najczęściej zdmuchiwać lub grabić. Nawet gdy drzewa są już pozbawione liści, zadbaj o to, by na trawniku nie znajdowały się żadne pozostałości traw czy martwe elementy roślin. Jeśli teraz nie zadbasz o trawnik, wiosną zobaczysz zniszczoną trawę.   

2. Kontynuuj koszenie, ale na odpowiednią wysokość. 

Nie odkładaj jeszcze kosiarki. Trawa rośnie aż do pierwszych silnych mrozów, dlatego należy ją regularnie przycinać, aby utrzymać jej idealną wysokość od 2,5 do 3 cali. Jeśli pozwolisz, aby trawa była zbyt długa, zacznie matowieć i stanie się podatna na działanie grzybów, takich jak pleśń śniegowa. 

Zbyt krótkie koszenie trawy jest równie szkodliwe, ponieważ powoduje ograniczenie systemu korzeniowego – głębokość korzeni jest proporcjonalna do wysokości koszenia – i utrudnia trawnikowi przetrwanie zimowych chłodów i suszy. Regularne koszenie pozwala także pozbyć się kłopotliwych liści, rozdrabniając je i pozostawiając elementy, które poprawią stan gleby. 

3. Kontynuuj podlewanie. 

Ludzie na ogół mają tendencję do rezygnacji z podlewania jesienią, gdy pogoda staje się chłodniejsza. To prawda, że o tej porze roku jest więcej deszczu, więcej rosy i mniej parowania, ale to może nie wystarczyć, aby korzenie trawy były dobrze nawodnione i zdrowe w okresie zimowym. 

Jeśli Twój trawnik nie otrzymuje odpowiedniej dawki wody tygodniowo – zwykły deszczomierz to przydatny sposób na śledzenie tego procesu – nie będzie dobrze się prezentował. Utrzymuj zraszacze lub system nawadniania włączone do końca października. 

 4. Rozluźnij glebę. 

Regularne napowietrzanie – raz na kilka lat zapobiega zbiciu gleby i pokryciu jej strzechą, czyli grubą warstwą korzeni, łodyg i resztek, które blokują dostęp wody, tlenu i składników odżywczych do gleby. 

Chcesz właściwie zadbać o trawnik? Pamiętaj o profesjonalnych narzędziach i akcesoriach, które mogą skutecznie ułatwić te działania. Grabie, kosiarka, klucz udarowy akumulatorowy DeWalt czy frezarka górnowrzecionowa Graphite przydadzą się każdemu miłośnikowi domowych i ogrodowych prac. Wybieraj sprzęty najwyższej jakości, ponieważ wówczas zapewnisz sobie komfort pracy w każdych warunkach.  

Każdy z powyższych kroków musi być wykonany w odpowiednim czasie, aby uzyskać najlepsze rezultaty. W przeciwnym razie to zmarnowany wysiłek. Jeśli właściwie zadbasz o trawnik, on odpłaci Ci się tym samym, gwarantując piękny zielony dywan w Twoim ogrodzie.  

Oceń