Strona główna » Art. zewnętrzny » Szampon Zero waste – czym jest, jak działa?
bdabacefbdaec

Szampon Zero waste – czym jest, jak działa?

Szampon należy do kosmetyków, które obowiązkowo muszą się znaleźć w każdej łazience. Regularne mycie i pielęgnacja włosów to podstawa higieny, ale i estetycznego wyglądu. Zadbane włosy są przecież ozdobą. Czy da się pogodzić dbanie o czuprynę z ochroną środowiska naturalnego? Oczywiście, że tak! Co więcej – jest to korzystne nie tylko dla naszej planety, ale i dla zdrowia. Takim kosmetykiem są naturalne szampony w kostce. Jeśli jeszcze ich nie znasz, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Naturalny szampon do włosów w kostce

Coraz większą popularnością (i słusznie!) cieszą się naturalne szampony do włosów w kostce – https://www.shaushka.pl/15-szampony-w-kostce. Do produkcji tego rodzaju szamponów używa się ekstraktów roślinnych i ziołowych. Dzięki zawartości cennych naturalnych składników szampon nie tylko czyści, ale i pielęgnuje włosy. Potęga naturalnych składników jest naprawdę ogromna; dostępne są szampony w kostce, które nadają włosom głębię koloru. Odpowiedzialne są za to na przykład: ekstrakt z łupin orzecha włoskiego, wyciąg z rośliny Bhringaraj, proszek z liści Katamu. Jak zatem widać – naturalne szampony mają wszechstronne zastosowanie. Skutecznie oczyszczają włosy i skórę głowy z zabrudzeń, nie wpływając przy tym na zmianę pH, a ponadto pielęgnują i wydobywają głębię koloru. Szampony takie potrafią przyciemnić nawet siwe włosy, co jest rewelacyjną wiadomością dla posiadaczek białych pasm.

Warto podkreślić, że – mimo podobieństwa, jeśli chodzi o kształt i wygląd – szampon w kostce nie jest mydłem. Co więcej – nie zawiera mydła. Charakteryzuje się też niższym pH, co jest korzystne dla włosów i wrażliwej skóry głowy. Jest to tak zwany syndet, a więc mieszanina myjąca, bez zawartości mydła, silikonów sls czy parabenów.

Jak kupić idealny szampon do włosów?

Szampon należy dobierać do rodzaju włosów, biorąc przy tym pod uwagę ewentualne problemy skórne. Istotna jest także porowatość włosów. Przykładowo: do włosów suchych i wysokoporowatych rekomendowane są szampony, zawierające naturalne tłuszcze i oleje. W składzie produktów warto szukać: sproszkowanych fasolek shikakai, owoców głożyny, owoców amli, pomarańczy. Niskoporowate włosy są z natury sypkie i tworzą tak zwaną taflę. Do ich mycia sprawdzą się szampony z glinkami. Do włosów przetłuszczających się odpowiednie zaś będą szampony silnie oczyszczające, ale równie ważna jest także pielęgnacja. Takich włosów nie można zanadto obciążać treściwymi odżywkami czy maskami. Trzeba unikać odżywek bez spłukiwania, w zamian decydując się na takie do spłukiwania. Szampon do włosów cienkich ma z kolei za zadanie nadać im objętości. Nadanie objętości i odbicie włosów od nasady sprawi, że będzie ich optymalnie więcej i będą sprawiać wrażenie bardziej gęstych. Szampon przeciw wypadaniu włosów musi być bogaty w odżywcze składniki, pobudzające pracę mieszków włosowych. Praktycznie każdy szampon naturalny w kostce jest przyjazny skórze głowy, a więc wspomaga walkę z łupieżem, nie wysusza skalpu, pozwala zapanować nad nadmiernym wydzielaniem sebum. Wszystko to dzięki bogactwu składników naturalnych.

Szampon zero waste, czyli jaki?

Cały czas piszemy o szamponach w kostce, a więc nietrudno się domyślić, że to właśnie one idealnie wpisują się w nurt zero waste. Dlaczego? Kosmetyk w kostce produkowany jest przy najmniejszym możliwym zużyciu energii. Kostki formuje się ręcznie (każda kostka jest unikatowa i może posiadać drobne niedoskonałości w fakturze i kształcie, co nadaje jej wyjątkowości). Ponadto do produkcji używane są wyłącznie naturalne składniki. Opakowania są biodegradowalne. Sama kostka owinięta jest w bibułkę z recyklingowanego papieru celulozowego. Zaopatrzona jest również w lniany sznureczek do powieszenia.

Oceń