Strona główna » Więcej » Moda » Sukienki Tie Dye | Nieśmiertelny Trend w Ubraniach
główne sukienkitiedye

Sukienki Tie Dye | Nieśmiertelny Trend w Ubraniach

Sukienka Tie Dye – Trochę historii o ponadczasowym trendzie

Styl tie-dye to trend, który można powiedzieć raz jest raz go nie ma. Ostatnio jednak stał się bardzo popularny i znów zagościł na ulicę polskich miast, a wiele blogerek modowych wrzucało sporo stylizacji w tym klimacie. Są to głównie sukienki tie dye oraz różnego rodzaju t-shirt. Skąd jednak pochodzi ten nieśmiertelny trend? Jaka jest jego historia?

Tie dye historia

Co ciekawe ten sposób barwienia ubrań był już znany w zamierzchłych czasach. Jego odmiany znaleziono w starożytnych Chinach. Podobne motywy widziano także w Peru, Japonii i Indiach. Sądzimy, że na spopularyzowanie tej metody, miał wpływ fakt, że bez specjalnego sprzętu można było osiągnąć naprawdę fantazyjne kształty. Tie dye dotarło nawet do Afryki.

Tie dye w naszym obecnym formacie jest najbardziej podobne do czasów hipisowskich i mody kreowanej w latach 60′. Wtedy ta moda była wyrazem buntu i swoistym antymodowym hypem. Wiele osób samemu tworzyło swoje ubrania przerabiając je w rozmaity sposób. Było to na przykład cięcie w określonym miejscu jeansów lub przede wszystkim barwienie koszulek. W rozumieniu młodych ludzi w tamtych czasach była to walka z kapitalizmem i szerzenie kultury dzieci kwiatów. Zabawnym jednak jest fakt, że kapitalizm bardzo pomógł rozpowszechnieniu się mody na tie dye. Znana w tamtych czasach firma RIT stworzyła bardzo łatwy w użyciu barwnik, który mógł być używany do produkcji tęczowych ubrań. Podczas jednego z festiwalu Woodstock, wspomniana marka rozstawiła swoje stoiska i tak zaczęła propagować ten wyrób. Z miejsca okazał się rzecz jasna hitem i tak na ulicach zaczęła pojawiać się sukienka tie-dye.

sukienki tie dye

Tie-dye w Polsce

Do naszego kraju ten nieśmiertelny trend trafił trochę później niż za oceanem. Jego boom przypada na lata 90′. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ po wiele latach szarej komuny ludzie bardzo pragnęli czegoś takiego. Wtedy każdy młody człowiek pragnął przerobić swoją koszule ulubionego zespołu na piękne, tęczowe barwy.  Powiedźcie sami, nie robiliście tego? 

Farbowanie ubrań kojarzy się z klimatem retro tamtym lat jednak można go zobaczyć w pięknej, nowej odsłonie na ulicach polskich miast. 

Tie-dye jak to się robi?

Kluczowym w tej technice jest umiejętne skręcanie materiału. Sama nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza farbowanie poprzez skręcanie. W Internecie znajdziecie wiele witryn, które pokazują w jaki sposób osiągnąć określone wzory. W tie dye pięknym jest, że każdy wzór będzie unikalny, da się jednak wybrać mniej więcej jego format. Możesz stworzyć efekt psychodeli, ombre, kalejdoskopu i wiele, wiele innych. Popularną metodą jest także używanie wybielacza na przykład o jeansów. Pasują one wtedy idealnie do tęczowych t-shirtów. Pomyślcie nad krótkimi jeansami z wysokim stanem, w które można wpuścić koszulkę i wyglądać trendy. 

Sukienka tie dye – produkt, który przypadł nam do gustu

Przeglądając wiele sklepów, naszą uwagę przykuł sklep internetowy BALIBALI.PL, który swoje ubrania szyje w małych, lokalnych szwalniach na wyspie BALI. Bardzo dużą uwagę przykładają do zasad etyki biznesu więc możecie być pewni etycznego pochodzenia ich ubrań. Są one farbowane właśnie tą metodą. Znajdziecie u nich sukienki tie dye oraz masę narzutek plażowych, które mają fantazyjne wzory. Możecie sprawdzić również masę innych rzeczy. 

My osobiście bardzo kochamy sukienki tie dye ponieważ kojarzą nam się z beztroskimi letnimi momentami. Przywodzą na myśl niekończące się letnie festiwale, podczas których stylizacje wybuchają tysiącem barw. 

Oceń