Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak stworzyć dziecku przestrzeń do nauki w domu

Jak stworzyć dziecku przestrzeń do nauki w domu

Od tego, jak będzie przebiegała edukacja twojego dziecka na najwcześniejszym etapie, zależy bardzo dużo. Jeśli chcesz, by odniosło w życiu sukces, musisz zapewnić mu dobre warunki do zdobywania wiedzy. Nie chodzi jednak tylko o szkołę, ale też odpowiednią atmosferę w domu. Podpowiadamy, co zrobić, by pomóc dziecku w szybkim i przyjemnym przyswajaniu wiedzy i budowaniu dobrych nawyków podczas pracy.

Ogranicz wszelkie rozpraszacze uwagi

We współczesnym świecie dzieci są ciągle podłączone do iPodów, smartfonów, wiadomości tekstowych i Facebooka. W zasadzie od samego początku dzieci rozwinęły w sobie zwyczaj sprawdzania tych źródeł kilka razy na godzinę. Jednak nawyk ten może zdecydowanie przeszkadzać w nauce, gdyż w fundamentalny sposób zaburza koncentrację. Potrzeba czasu, aby przenieść uwagę z pracy domowej na inne źródło i odwrotnie. Tego rodzaju zachowanie wpływa nie tylko na ilość czasu potrzebnego na wykonanie pracy, ale także wpływa na jej jakość. Aby stworzyć bardziej efektywne środowisko do nauki, zorganizuj w pokoju dziecka strefę wolną od zakłóceń. Przenośna technologia może znajdować się w każdym miejscu oprócz tego jednego. Trzymaj smartfony i iPody poza zasięgiem ręki, a na czas nauki zablokuj Facebooka. Zdziwisz się, jak szybko przyniesie to pozytywne rezultaty.

Stwórz spójną przestrzeń roboczą do nauki

Dzieci nabywają swoich przyzwyczajeń od najmłodszych lat, a duży wpływ na to, jakie te przyzwyczajenia będą, ma urządzenie przestrzeni, w której przebywają. Oznacza to, że przestrzeń robocza dla dzieci powinna być tak skonfigurowana, aby nie trzeba było codziennie wyszukiwać ołówków, gumek czy kalkulatorów. W każdym dziecięcym pokoju potrzebne są więc biurka, przy których odbywać się będzie nauka. Jednak sam fakt istnienia biurka dla dzieci nie wystarczy. Niezwykle istotne jest to, by na biurku panował porządek i by szuflady biurka miały stałą zawartość.

Zadbaj o odpowiednią lokalizację

Dzięki nowoczesnej technologii mogłoby się wydawać, że to, gdzie i jak uczy się twoje dziecko, nie ma większego znaczenia. Często zdarza się, że dziecko pisze przez chwilę przy biurku, potem pracuje z laptopem na podłodze, a następnie leży na kanapie, czytając książkę. Trudno jest utrzymać taki sam poziom koncentracji, leżąc na łóżku, jak podczas pracy przy biurku. Ciało człowieka przyzwyczajone jest do tego, że leżenie oznacza relaks i sen, dlatego, leżąc, dziecko musi walczyć z tą naturalną tendencją podczas nauki. Warto więc upewnić się, że nauka odbywa się zawsze w pozycji siedzącej, i to nie na kanapie czy podłodze, ale przy przeznaczonym do tego biurku, które sprzyja koncentrowaniu uwagi, jednocześnie zapewniając wygodną pozycję ciała.

Opracowanie: elies.pl

4/5 – (1 głosów)