Together Magazyn » Aktualności » Spacer w (Trój)mieście
kamienna góra - panorama

Spacer w (Trój)mieście

Wypoczynek w mieście czy na łonie natury? Przed takim dylematem często stają osoby planujące wakacyjny wyjazd. Podobna rozterka może jednak pojawić także podczas poszukiwań pomysłu na rodzinny spacer.

Tym razem proponujemy zgłębić uroki miasta. Oto kilka inspiracji dla poszukiwaczy pomysłu na przechadzkę po Trójmieście.

Wille Górnego Sopotu

Uciekamy z Dolnego Sopotu, od jego zatłoczonego Monciaka i molo, do górnej części, z której rozciąga się wspaniała panorama Zatoki Gdańskiej. Turyści raczej tam nie zaglądają, a i mieszkańcy Trójmiasta rzadziej mają w zwyczaju eksplorować ten rejon Sopotu. Granicą dla niego, jak się potocznie uważa jest Aleja Niepodległości, Skarpa Sopocka lub tory kolejowe. Znikają za nią charakterystyczne dla Dolnego Miasta zabytkowe, wielorodzinne kamienice, a pojawiają się piękne wille, niemal każda z niezwykłą historią. W Willi Hubertus przy Abrahama 7 zbierali się podobno Masoni, w tej przy Armii Krajowej 85 mieszkał słynny gdański architekt Adolf Bielefeldt, a przy Wybickiego 31 swoją willę miał generalny przedstawiciel firmy Bosch. Z taką wiedzą odkrywanie Górnego Sopotu okaże się prawdziwie fascynujące. Wasze pociechy z pewnością będą zachwycone poszukiwaniami sopockich willi, pełnych tajemnic i uroku.
Dolny Sopot villa

Zaspiańskie murale

Wbrew pozorom spacer wśród komunistycznych blokowisk może dostarczyć wielu wrażeń i zabawy. Pod warunkiem, że odbędzie się on wśród bloków na Zaspie, znanych z kolorowych murali. To właśnie one są głównym powodem, dla którego warto udać się w te rejony Gdańska. Tych wielkoformatowych obrazów na ścianach zaspiańskich budynków jest aż 59, pierwsze powstały w 1997 r., następne zaczęły stopniowo pojawiać się w kolejnych latach, w ramach festiwalu Monumental Art, organizowanego od 2009 r. Od 20 czerwca do września murale można zwiedzać z Lokalnymi Przewodnikami. A poza sezonem wystarczy chwycić w dłonie mapę lub skorzystać z aplikacji Foursquare, by samodzielnie podążać śladem murali. Kryją one ciekawe historie i intrygujące tajemnice, pozostawiają też pole do samodzielnej interpretacji. Wasze dzieci z pewnością zachwyci ich wielkość i bogata kolorystyka. Spróbujcie wraz z nimi, odgadnąć co oznaczają poszczególne obrazy.
Gdańsk -Ulica-Dywizjonu 303

Kamienna Góra w Gdyni

Do najciekawszych ścieżek spacerowych w Gdyni z pewnością należy trasa na Kamienną Górę. Z wysokości 52 metrów można zachwycić się widokiem na miasto z jednej strony oraz morze i dumnie wznoszące się wieżowce Sea Towers z drugiej. Na górę wiodą schody, a od pewnego czas kursuje kolejka. Przejazd nią to nie lada frajda dla dużych i małych spacerowiczów. Startuje nieopodal Placu Grunwaldzkiego, przy którym znajduje się muszla koncertowa. Zarezerwujcie chwilę, by się przy niej zatrzymać – wasze dzieci z pewnością nie darują dobie okazji wejścia na scenę, by poczuć się jak prawdziwi artyści. Eksplorując Kamienną Górę podczas zejścia można zagubić się w korytarzach urokliwych ścieżek. Poprowadzą Was na place zabaw i skwerki, którymi Kamienna Góra jest licznie usiana. Na skwerze Tajnego Hufca Harcerzy, przy Pomniku Harcerzy można zakończyć wędrówkę. Jej najlepszym zwieńczeniem będzie zakup słodkości w którejś z cukierni.
Kamienna Góra w Gdyni

5/5 – (6 głosów)