Pierwsze oznaki osłabienia wzroku mogą pojawić się już nawet po 30 roku życia. Problem z odczytaniem napisów w filmie, rozmycie obrazu, mieszające się literki w książce — symptomów może być wiele. Każdy z nich jest jednak wyraźnym sygnałem, że czas by zadbać o oczy. Dobór odpowiednich soczewek progresywnych może okazać się pomocny. 

Pogorszenie jakości widzenia to problem, który pojawia się przeważnie wraz z upływem lat. Z wiekiem nasze oczy nie są już tak sprawne, przez co nasz komfort życia może znacznie się zmniejszyć. Dlatego też w takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do okulisty, aby zdiagnozować wadę i dopasować odpowiednie soczewki okularowe. Nie oznacza to jednak wcale, że od tego momentu będziemy zmuszeni chodzić w okularach. Dla osób, które wolą tego uniknąć, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór szkieł kontaktowych. Obecnie coraz więcej specjalistów poleca soczewki progresywne. Kiedy warto po nie sięgnąć? Cym różnią się od zwykłych soczewek? 

Jak działają soczewki progresywne? 

Soczewki progresywne to prawdziwy przełom w dziedzinie optyki. W przeciwieństwie do innych szkieł korygują one wszystkie wady jednocześnie, przez co niwelują zarówno problem krótko, jak i dalekowzroczności. Dzięki temu osoby cierpiące na prezbiopię mogą widzieć zarówno obiekty położone blisko, jak i daleko. I to bez konieczności zmieniania szkieł. 

Różnicy pomiędzy soczewkami progresywnymi a zwykłymi nie da się dostrzec gołym okiem. Mają one natomiast zupełnie inną budowę, przez co ich działanie jest tak różne. Szkła progresywne mają bardzo specyficzną strukturę. Składają się one bowiem z kilku krzywizn, które pozwalają na płynną zmianę ich właściwości korekcyjnych. Można więc nazwać takie soczewki inteligentnymi, ponieważ dzięki nim oko samo znajduje odpowiedni ”kąt” widzenia. 

Progresywne soczewki kontaktowe — dla kogo? 

Soczewki progresywne powstały przede wszystkim z myślą o osobach, u których jakość wzroku pogarsza się ze względu na wiek. Jest to proces nieunikniony i nazywamy go potocznie starowzrocznością. Zaczyna pojawiać się po 40. roku życia w wyniku utraty elastyczności naturalnej soczewki oka. Osoby cierpiące na prezbiopię, mają przeważnie problem zarówno z widzeniem obiektów z bliska, jak i z daleka. Dlatego też najczęściej muszą korzystać zamiennie z 2 par okularów. Nie ma więc wątpliwości, że stosowanie w takim przypadku szkieł progresywnych jest znacznie wygodniejsze. Soczewki progresywne to oczywiście także doskonały wybór dla wszystkich pozostałych osób, które zmagają się jednocześnie z krótko i dalekowzrocznością. 

Warto wspomnieć też, że szkła progresywne nie są dla każdego. Niektóre schorzenia stanowią bowiem przeciwwskazanie do ich noszenia. Wśród nich jest między innymi jaskra, zez, zaćma, czy choćby zaburzenia błędnika. W takim przypadku pozostaje skorzystać z innych rozwiązań. 

Soczewki kontaktowe progresywne — jakie wybrać? 

Wybór odpowiednich soczewek to podstawa. Jak jednak właściwie dobrać soczewki progresywne? W tym celu należy udać się do lekarza okulisty. Podczas wizyty wykona on wszystkie niezbędne badania, które pozwolą dopasować idealne parametry soczewki progresywnej. Warto wspomnieć, że w przypadku szkieł progresywnych jest to szczególnie ważne, ponieważ choć drobna pomyłka w pomiarach może spowodować bardzo duży dyskomfort ich noszenia. 

Prócz samych zaleceń okulisty, przy zakupie soczewek powinniśmy wziąć pod uwagę także kilka dodatkowych kwestii. W sklepach, w tym między innymi na stronie https://www.szkla.com/soczewki-kontaktowe-progresywne.html znajdziemy bardzo duży wybór wśród soczewek progresywnych różnych producentów. Stawiajmy jedynie na sprawdzone produkty, rekomendowane przez specjalistów. 

Soczewki jednodniowe czy miesięczne? 

Warto zastanowić się też nad wyborem pomiędzy soczewkami jednodniowymi a miesięcznymi. Które z nich są lepsze? Wszystko zależy on naszych indywidualnych preferencji. Jednorazowe są wygodne i nie trzeba martwić się o ich przechowywanie. Miesięczne soczewki progresywne wymagają natomiast odpowiedniej pielęgnacji. Są jednak tańsze i pozwalają na generowanie ilości odpadów. 

Jeśli zdecydujemy się stosować soczewki progresywne miesięczne, musimy wyposażyć się w specjalne akcesoria do ich czyszczenia i przechowywania. Po każdym ich użyciu będziemy musieli bardzo dokładnie je wyczyścić i zdezynfekować, aby nadawały się do ponownego założenia. 

Gdzie kupić soczewki kontaktowe? 

Soczewki kontaktowe multifokalne dostępne są w każdej aptece. W takich miejscach ich wybór jest jednak dość ograniczony, dlatego zdecydowanie lepiej kupić je w sklepie optycznym. Dzięki temu bez problemu znajdziemy produkt najlepiej dopasowany do naszych potrzeb, a także wyposażymy się we wszelkie dodatkowe akcesoria. 

Dużym plusem sklepów z soczewkami jest wybór produktów w bardzo zróżnicowanych cenach. Zależnie od producenta i rodzaju produktu, zapłacimy za niego od około 70, do nawet ponad 300 zł. Każdy więc znajdzie szkła mieszczące się w jego budżecie.