Together Magazyn » Aktualności » Rodzinny weekend w Trójmieście pod znakiem Europejskiej Nocy Muzeów, 20–21 maja

Rodzinny weekend w Trójmieście pod znakiem Europejskiej Nocy Muzeów, 20–21 maja

Wiosna w pełni, pogoda iście letnia, a więc spędzanie weekendowego czasu w domu byłoby niewybaczalne. Jeśli do tego jeszcze dodamy coroczną atrakcję kulturalną, czyli Europejską Noc Muzeów, staje się jasne, że musimy dobrze rozplanować wolne chwile. Postaramy się Wam podpowiedzieć, jak to zrobić.

Uroki muzeów nocą

Europejska Noc Muzeów to wydarzenie, które zaskarbiło sobie życzliwość wśród milionów osób na naszym kontynencie, również w Polsce. W tym roku na pewno sprzymierzeńcem miłośników atrakcji muzealnych będzie pogoda. W godzinach 19.00–1.00 będzie można skorzystać w naszym regionie z setek atrakcji, które przygotowały instytucje kultury i sztuki – dla starszych i młodszych. Poniżej prezentujemy przegląd wybranych propozycji.

W Centrum Hewelianum będziemy mogli m.in. sprawdzić, jak działa wariograf i czy da się oszukać to urządzenie. Przygotowano również atrakcje dla miłośników historii średniowiecza. Będzie można przymierzyć zbroję średniowiecznego rycerza czy przekonać się, jaka moda panowała setki lat temu.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku przygotowało kilka atrakcji dla starszych i młodszych zwiedzających. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zwiedzić wystawy stałej, to być może właśnie teraz będzie ku temu okazja. Poza tym będzie można skorzystać z warsztatów rodzinnych „Przestrzenne Kreacje” czy kupić książkę za 1 zł.

Jak co roku, wiele atrakcji związanych z morzem przygotowano w Narodowym Muzeum Morskim. W spichlerzach na Ołowiance odbędą się pokazy dawnych rzemiosł i marynarzy, a także prezentacja obrazu „Bitwa morska” – nowego nabytku placówki. Z kolei na „Sołdku” będzie można zwiedzić wystawę „Matki i Statki”.
Pozostając w centrum Gdańska, warto odwiedzić Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina. W tym roku, oprócz wysłuchania występu pianisty, będzie można poznać miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających. O historii obiektu opowie gościom specjalnie przygotowana wystawa.

Garnizon Kultury w Gdańsku-Wrzeszczu przygotował atrakcję pt. Noc Wrzeszcza. To propozycja dla miłośników tej dzielnicy i osób, które interesują się historią. Będzie możliwość zwiedzania terenu dawnych koszar „Huzarów Śmierci”, w okresie PRL zajmowanych przez tzw. niebieskie berety. Będzie można zapoznać się z historią przepływającej nieopodal Strzyży i zaznajomić się z miejscami, które istnieją już tylko we wspomnieniach.

Miłośnicy sportu będą mieli sposobność, by zwiedzić jeden z najpiękniejszych obiektów w Europie – Stadion Energa Gdańsk. Na co dzień niedostępne zakamarki stadionu, takie jak szatnie piłkarskie czy Sala Pucharowa, tej nocy będą czekać na zwiedzających. To znakomita propozycja dla starszych i młodszych mieszkańców Trójmiasta.

O czym szepcze las? O czym opowiada morze? Co piszczy w trawie? Na te i inne pytania będzie można odpowiedzieć podczas Europejskiej Nocy Muzeów na Wyspie Sobieszewskiej. W tym roku przewidziano opowieści o historii i o dźwiękach, jakie kryją się na trzeciej pod względem wielkości wyspie polskiego wybrzeża. Rodziny z Trójmiast i okolic zaprasza Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów”.

Muzeum Emigracji w Gdyni przygotowało w Europejską Noc Muzeów pokładowe warsztaty dla dzieci, chillout w specjalnie zaaranżowanej okrętowej kajucie – strefie ciszy i relaksu, parkiet taneczny na tarasie z widokiem na morze i rozgwieżdżone niebo nad dworcowym holem. Słowem: każdy znajdzie coś dla siebie w tej wyjątkowej placówce muzealnej!

Ciekawie zapowiada się również wieczór i noc w Muzeum Miasta Gdyni. Tym razem organizatorzy zaakcentowali znaczenie i wielowymiarowość komunikacji miejskiej w mieście. W godzinach 18.00–0.00 będzie kursowała specjalna linia trolejbusowa „N”, na pokładzie której będzie można zwiedzać miasto. Odjazdy co pół godziny z przystanku przy urzędzie miasta.

W najbliższy weekend warto zwiedzić też sopockie Grodzisko, gdzie tradycyjnie już będzie można przenieść się w czasie. Na wystawie czasowej „Historia Polski według komiksu” poznamy w nietypowy sposób dzieje naszego kraju. Będzie można również mile spędzić czas na starożytnych grach planszowych, warsztatach z udziałem publiczności czy obejrzeć inscenizację historyczną lub pokaz walk wojów.

Pozostając w kurorcie, w Państwowej Galerii Sztuki przygotowano m.in. warsztaty „Smakuj Sztukę”, warsztaty rysunku czy autorskie oprowadzenie po wystawach. Rodziny z dziećmi na pewno powinny zainteresować otwarte warsztaty plastyczne dla starszych i młodszych, które odbędą się w holach PGS.
Więcej informacji i atrakcji można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Kultury Miejskiej – http://ikm.gda.pl/nocmuzeow/.

Edukacja i dobra zabawa

W sobotę 20 maja (godz. 10.00, 11.30, 13.00) zapraszamy całe rodziny do EduParku, gdzie organizowane będą warsztaty „Jestem z Gdańska. Fahrenheit”. Okazją będą obchodzone 24 maja urodziny wybitnego naukowca urodzonego w Gdańsku. Uczestnicy dowiedzą się m.in., co łączy tego wielkiego uczonego z Gdańskiem i gdzie można obejrzeć pamiątki z nim związane. Nie może oczywiście zabraknąć eksperymentów, które przybliżą naukowe dokonania wielkiego gdańszczanina. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6–12 lat wraz z osobą dorosłą.

Korzystając z pięknej pogody, warto wybrać się do Parku Regana w Gdańsku, gdzie w sobotę, w godz. 11.00–18.00 odbędzie się piknik rodzinny pełen atrakcji „Bioróżnorodność – poznaj, by zachować”. Imprezę podzielono na strefy relaksu i edukacji. Będzie można m.in. poznać system rzeczny Wisły, dowiedzieć się, dlaczego warto chronić naturalne cieki wodne czy poznać wodną roślinność.

Sport dla całej rodziny

Malownicze krajobrazy, urokliwe wzgórza, pięknie położone jeziora – to brzmi jak przepis na udany, aktywny weekend! Po raz 12. zapraszamy na Kaszubską Włóczęgę– imprezę na orientację, która odbędzie się w sobotę w okolicach Przywidza. Jest to turystyczna impreza na orientację, podczas której uczestnicy mają za zadanie potwierdzić w określonym limicie czasu swoją obecność przy ustawionych w terenie punktach kontrolnych. Każdy uczestnik na starcie otrzymuje od organizatorów odpowiednio przygotowaną mapę. W terenie czeka na zawodników wiele niespodzianek: dodatkowe zadania i mylne tropy, przeprawy przez bardzo trudne tereny, takie jak rzeki czy mokradła oraz zapierające dech w piersiach krajobrazy. Przygotowano sześć tras pieszych i dwie rowerowe. Początek imprezy zaplanowano w Ośrodku Omega (ul. Wczasowa 11).

W niedzielę Fundacja „My to mamy”, z inicjatywy Stowarzyszenia Buggy Gym, organizuje II edycję Międzynarodowego Wyścigu Wózków. Początek imprezy zaplanowano na godz. 11 przy Stadionie Energa Gdańsk. Wyścig to nic innego jak szybki marsz na dystansie 100 kroków, oczywiście z pociechą w wózku. Wyścigi są w pełni bezpieczne dla dzieci, a bieganie jest niedozwolone. Zawodnicy będą rywalizować w trzech kategoriach: I „mama”, II „tata” oraz III „rodzina”. To dobra forma rozrywki i możliwość, by się przekonać, że dziecko nie jest przeszkodą w prowadzeniu aktywności fizycznej.

Pogoda w tym sezonie nie była łaskawa dla żużlowców. W ten weekend powinno być inaczej, a miłośnicy speedwaya będą mogli emocjonować się zmaganiami ligowymi na stadionie przy ulicy Długie Ogrody w Gdańsku. Walczący o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej żużlowcy Zdunek Wybrzeże Gdańsk podejmą zespół Arge Speedway Wanda Kraków. Goście są ekipą nieco niedocenianą, ale ambitną, której nie brakuje woli walki. Z kolei gospodarze będą chcieli podtrzymać dobrą passę i wykorzystać atut własnego toru. Trzymamy kciuki za gdańszczan i zapraszamy na mecz. Początek zawodów w niedzielę o godz. 14.45.

Oceń