Together Magazyn » Aktualności » Rodzinny spacer po Lęborku

Rodzinny spacer po Lęborku

W drodze do Santiago de Compostella

Historia Lęborka, miasta z pogranicza ziemi dziejów, jest pasjonująca, a w szczególności ślady przeszłości zapisane w okazałych obiektach zabytkowych. Lębork znajduje się na trasie Pomorskiego Szlaku św. Jakuba, który prowadzi do Santiago de Compostella. Zatem w drodze do celu warto zwiedzić Lębork, aby zobaczyć wiele ciekawych miejsc, bowiem na turystów czeka tu fascynująca podróż w czasie wzdłuż lęborskich obwarowań.

Średniowiecze i dzień dzisiejszy

Lębork to powiatowe miasto o średniowiecznym rodowodzie, którego powstanie związane jest z Zakonem Krzyżackim. Wizytówką Lęborka jest Sanktuarium św. Jakuba, stanowiące element szlaku kulturowego, zwanego Pomorską Drogą Św. Jakuba oraz zrewitalizowane niedawno XIV-wieczne mury obronne i baszty. Atrakcyjność miasta w ostatnich latach znacznie wzrosła, dzięki czemu turyści coraz częściej zaglądają do Lęborka.

Głównym traktem spacerowym Lęborka i reprezentacyjną ulicą miasta jest ul. Staromiejska, na której zachowały się pochodzące z XIX i XX wieku eklektyczne kamienice. To tutaj znajdują się też liczne sklepy, kawiarnie i restauracje. Ulica Staromiejska łączy się z dawnym starym rynkiem – obecnie Placem Pokoju. Niestety zabytkowa zabudowa nie przetrwała ostatniej wojny. Z placu doskonale widoczna jest ceglana bryła gotyckiego kościoła św. Jakuba wzniesionego w XIV-XV w. Charakterystycznym elementem architektury jest potężna wieża, zakończona bogato zdobionym, schodkowym szczytem. We wnętrzu znajdują się barokowe ołtarze, rokokowa ambona oraz cenne XVIII-wieczne tabernakulum z kości słoniowej.

Szlakiem fortyfikacji

W sąsiedztwie kościoła podziwiać można odbudowane fragmenty średniowiecznych fortyfikacji. W XIV w. Lębork otoczony był ponad 1200-metrowym pierścieniem murów obronnych z bramami i basztami. Do dziś przetrwały znaczne fragmenty fortyfikacji w postaci ciągów murów oraz baszt, w tym najlepiej zachowana, narożna Baszta Bluszczowa. W ramach rewitalizacji odbudowano jeszcze trzy baszty z przeznaczeniem na cele wystawowe i kulturowe. W płd-wsch. narożniku pierścienia murów, przy ul. Przyzamcze, wznosi się dawny kompleks krzyżackiego zamku. Okazała budowla pochodząca z XIV w. była niegdyś siedzibą wójta krzyżackiego. Liczne przebudowy zatarły niestety dawny charakter warowni. Dziś w potężnym budynku mieści się sąd i prokuratura. Z dawnego zespołu zamkowego zachowały się jeszcze spichlerz oraz młyn.

Kolebka Telewizji

Nieopodal, w kamienicy przy ul. Młynarskiej mieści się Muzeum Lęborskie. Można tu obejrzeć m.in. tarczę do przesyłania obrazów na odległość, którą skonstruował mieszkaniec miasta Paul Nipkow. Ten epokowy wynalazek z 1884 roku był pierwotną wersją dzisiejszej telewizji. Z tego powodu Lębork często nazwany jest Kolebką Telewizji.

Spośród innych ciekawych budowli w Lęborku warto zwrócić uwagę na neogotycki ratusz, budynek poczty, browar Magdalińskich oraz Wieżę Bismarcka wznoszącą się na terenie Góry Parkowej.

Więcej inspiracji i pomysłów na spędzanie wspólnego czasu w regionie znajdziecie na www.pomorskie.travel

Oceń