Stresujący tryb życia, niedosypianie, brak sportu, zła dieta i problemy w relacjach – to wszystko doprowadza nie tylko do zawału, ale także do problemów ze wzwodem u mężczyzn. Potwierdzają to badania, które donoszą, że po osiągnięciu pełnej dojrzałości, czyli w 4. I 5. dekadzie życia zaczynamy masowo mieć problemy z funkcjonowaniem w sferze seksualnej. Przelotne lub permanentne problemy z osiągnięciem pełnej erekcji ma w tym wieku prawie polowa mężczyzn. Co jednak w sytuacji, w której problem ze wzwodem pojawia się znacznie wcześniej, u osób młodych, które na pewno nie mają tych obciążeń, o których piszemy wyżej?
Problemy z erekcją w młodym wieku mają często podłoże psychologiczne. Do najczęstszych przyczyn na tle emocjonalnym należą:
- problemy z niską samooceną
- kompleksy
- brak doświadczenia w kontaktach seksualnych i podążające za tym obniżenie pewności
siebie - nadmierna religijność
Co to znaczy, że mężczyzna ma problem z erekcją?
Zanim jednak rozwiniemy ten temat, uściślijmy, czym są problemy z erekcją. Co to znaczy, że mężczyzna ma problem z erekcją? Otóż, kłopot zaczyna się wtedy, gdy erekcja nie pojawia się wcale mimo psychicznej gotowości, albo jest ona częściowa lub też mężczyzna nie jest w stanie jej utrzymać.
Czym jest erekcja?
Do erekcji dochodzi wtedy, gdy mózg wysyłający sygnał do mięśni i układu krążenia organizuje wszystkie czynności tych systemów do napełnienia penisa w tej jego części, w której znajdują się ciała jamiste. Wypełnione ciała jamiste fizycznie powiększają prącie.
Kiedy należy udać się do specjalisty?
Niestety, problem z erekcją u młodych mężczyzn doprowadza do wielu konsekwencji psychologicznych, z niemożnością utrzymania szczęśliwego związku na czele. Brak erekcji lub łopot z jej utrzymaniem może wpływać negatywnie na obraz własnego ciała oraz na uogólnione poczucie atrakcyjności u młodego człowieka. Dlatego, gdy tylko pojawia się pierwszy silny dyskomfort związany z funkcjonowaniem seksualnym w tej sferze, należy udać się do lekarza: seksuologa, a następnie do terapeuty.
Na pierwszych etapach stawiania diagnozy najprawdopodobniej potrzebne będą również badania wykluczające fizjologiczne podłoże schorzenia. Na przykład, należy sprawdzić, czy nie nękają nas wrodzone choroby w obrębie penisa, czy nie zostały uszkodzone nerwy obwodowe lub rdzeń kręgowy (np. w wyniku wypadku komunikacyjnego). Wykluczyć należy jako podłoże również cukrzycę, stosowanie niektórych leków, zmiany hormonalne oraz to, czy powodem problemów ze
wzwodem nie jest po prostu otyłość.