Strona główna » Art. zewnętrzny » Piaskowanie elewacji – 3 fakty, które warto znać
gcdfeadbedbfdaacebffccdfbdcbcfbddddbcfbadebddaabe .jpg

Piaskowanie elewacji – 3 fakty, które warto znać

Elewacje z cegły i kamienia prezentują się bardzo elegancko, jednak łatwo ulegają zabrudzeniu. Aby przywrócić im oryginalny wygląd, warto wykonać piaskowanie elewacji.

  1. Czym jest piaskowanie elewacji?
  2. W pełni bezpieczne piaskowanie elewacji
  3. Kiedy warto wykonać piaskowanie elewacji?

Piaskowanie elewacji to jedna z najskuteczniejszych metod czyszczenia zewnętrznych powierzchni budynków z nagromadzonych zabrudzeń. Wykonywane regularnie, nie tylko usuwa warstwę brudu, ale również pomaga zachować oryginalną strukturę i wartości materiału na długi czas.

Czym jest piaskowanie elewacji?

Piaskowanie to proces wykonywany z wykorzystaniem technik obróbki strumieniowo-ściernej. Na powierzchnię elewacji kierowany jest strumień sprężonego powietrza, który zawiera drobinki materiałów ściernych. Nazwa tej techniki może być myląca, ponieważ sugeruje, że ścierniwem jest jedynie piasek. Tymczasem materiałem ściernym może być także mączka szklarska, kukurydza, soda, garnet, elektrokorund, mączka dolomitowa, a nawet zmielone łupinki orzechów! Tą metodą można oczyszczać powierzchnie nie tylko z cegły i kamienia, ale również te wykonane z betonu, stali lub drewna.

W pełni bezpieczne piaskowanie elewacji

Kierowanie na powierzchnię elewacji strumienia sprężonego powietrza z zawartością ścierniwa może budzić wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa tej techniki czyszczenia. Każdy z materiałów używanych do wykańczania elewacji posiada określone właściwości i może być czyszczony jedynie z wykorzystaniem odpowiednich technik. Piaskowanie elewacji jest jednak w pełni bezpieczne, pod warunkiem, że będzie wykonane z użyciem odpowiedniego ścierniwa, ciśnienia roboczego powietrza oraz samej technologii czyszczenia. Proces piaskowania powinien być więc wykonywany przez doświadczonych specjalistów, którzy potrafią ocenić stan elewacji i właściwie dobrać do niego najlepszą technikę i ścierniwo.

Kiedy warto wykonać piaskowanie elewacji?

Nagromadzony na elewacji brud może przyczynić się do szybszego niszczenia materiału, dlatego piaskowanie powinno być wykonywane regularnie. Częstotliwość tej procedury pomoże ocenić fachowiec. Piaskowanie można wykorzystać do czyszczenia elewacji nie tylko z naturalnego brudu, ale również pozostałości po działalności wandali – ta metoda skutecznie usuwa z elewacji m.in. graffiti. Stosuje się ją również w pracach konserwatorskich, np. przed impregnacją elewacji z kamienia naturalnego lub cegły – impregnat skutecznie zadziała tylko na czystej, pozbawionej zanieczyszczeń elewacji.

Oceń