Together Magazyn » Dom » Pergola tarasowa z aluminium – praktyczne uzupełnienie Twojego domu
jaka-pergola-na-taras

Pergola tarasowa z aluminium – praktyczne uzupełnienie Twojego domu

Taras szyty na miarę to marzenie każdego, kto ma przy domu kawałek wolnej przestrzeni do zaaranżowania. Wystarczy pomysł i trochę budżetu, aby w prosty sposób powiększyć przestrzeń do życia i móc spędzać więcej czasu na zewnątrz – przy porannej kawie, popołudniowej drzemce czy wieczornym spotkaniu ze znajomymi. Co zrobić, żeby z takiego tarasu korzystać bez względu na pogodę? Dobrym rozwiązaniem jest pergola tarasowa z aluminium.

Pergola to prosta konstrukcja, która składa się ze słupów stanowiących podporę oraz zadaszenia. Montowana jest z reguły na przylegających do domu tarasach, choć można wykorzystać ją także jako zadaszenie oddalonej od domu altany. Może być wykonana z drewna, stali, a nawet betonu. Jednak to aluminiowe pergole tarasowe cieszą się w ostatnich latach największą popularnością.

ile-kosztuje-pergola-tarasowa

Aluminium w ogrodowych aranżacjach

Aluminium to stosunkowo lekki i odporny materiał. Jego przewagą nad stalą jest waga – aluminiowa pergola tarasowa jest znacznie lżejsza, a więc nie wymaga tak solidnych fundamentów i jest łatwiejsza w montażu. Aluminium jest także odporne na warunki atmosferyczne, nie grozi mu m.in. korozja. Łatwa dostępność i estetyka tego materiału sprawia, że świetnie sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach. Nie ma znaczenia, jak duży mamy taras i w jakim stylu jest urządzony: pergola z aluminium będzie pasowała.

Pergola tarasowa. Czy warto ją mieć?

Warto zadać sobie jednak pytanie, czy w ogóle potrzebujemy pergoli. Na otwartym tarasie przy domu również da się spędzać czas, choć z pewnością nie tak komfortowo. Pergola daje pewność, że błogie lenistwo w przydomowej przestrzeni nie będzie uzależnione od tego, jaką mamy pogodę. Wielofunkcyjne zadaszenie ochroni nas nie tylko przed prażącym słońcem, ale też deszczem czy gradem. Zimą unikniemy za to konieczności brnięcia przez zaśnieżony taras.

pergola-tarasowa-lamelowa

Pergole tarasowe aluminiowe mają sporo zalet:

  • poprawiają komfort przebywania na zewnątrz,
  • dają możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu bez względu na pogodę,
  • chronią przed słońcem, deszczem, a nawet gradem,
  • zwiększają atrakcyjność tarasu i dopełniają przydomową przestrzeń,
  • mogą stanowić konstrukcję dla roślin zielonych,
  • są świetną bazą na przyszłość do stworzenia przeszklonej oranżerii.
pergola-lamelowa-brera-b

Jaką pergolę aluminiową wybrać?

Mając za sobą decyzję co do tego, czy zamontować pergolę na swoim tarasie i z jakiego materiału konstrukcję wybrać, pozostaje jeszcze jedna decyzja. Jaki rodzaj pergoli będzie najlepszy? Konstrukcje tego typu różnią się nie tylko wielkością (szerokość, długość i wysokość), ale też rodzajem zadaszenia. Do wyboru mamy pięć najpopularniejszych typów: pergole lamelowe, segmentowe, szklane, rzymskie oraz rolowane.

banner-wiolla-

Każda z nich wygląda nieco inaczej i daje inny komfort – dla przykładu pergola lamelowa zacienia w mniejszym stopniu niż ta rzymska, a pergola szklana jako jedyna daje pełną ochronę przed deszczem. Którą z nich wybierzesz do swojego ogrodu?

Oceń