Together Magazyn » Styl życia » Parki krajobrazowe w sąsiedztwie Szczecina — gdzie na jesienny spacer?
las

Parki krajobrazowe w sąsiedztwie Szczecina — gdzie na jesienny spacer?

Zachodniopomorskie oraz jego okolice obfitują w wiele pięknych miejsc, które zwiedzać można o każdej porze roku i nigdy się nie nudzą! W sąsiedztwie stolicy tego województwa – Szczecina – znaleźć można trzy ciekawe parki krajobrazowe, które powinien odwiedzić każdy, niezależnie czy jest przejeżdżającym turystą, czy stałym mieszkańcem okolic. Jeśli nie masz zbyt wielu planów na czas wolny, być może zainteresują cię poniższe propozycje!

Szczeciński Park Krajobrazowy

Najbliżej Szczecina znajduje się oczywiście Szczeciński Park Krajobrazowy „Puszcza Bukowa”. Na obszarze 91 kilometrów kwadratowych znaleźć można stary, przepiękny las bukowy, różnego rodzaju głazy narzutowe, a także wyznaczone ścieżki piesze i rowerowe. 

Na uwagę w tym miejscu zasługuje przede wszystkim duże zróżnicowanie krajobrazu. W Szczecińskim Parku Krajobrazowym znajdzie się miejsce równie na szlaki pośród gęsto rosnących drzew, zbiorniki wodne czy instalacje artystyczne.

Przez SzPK przebiega kilkanaście różnych szlaków turystycznych o niezwykle zróżnicowanej długości. Najkrótszy z nich ma 1,5 kilometra, natomiast najdłuższy – niemal 40! Wybierając jeden z nich i podążając wytyczonymi ścieżkami, będziesz miał okazję zwiedzić nie tylko omawiany park krajobrazowy, ale też jego bliską okolicę.

Iński Park Krajobrazowy

Wybierając się w to miejsce, zapomnisz o wszystkim – problemach w pracy, pędzącym jak wiatr życiu czy tym, że twoje dziecko znów narozrabiało w szkole. Iński Park Krajobrazowy pozwoli ci na aktywny wypoczynek z dala od zmartwień, a spacer po nim będzie idealnym wstępem do wieczornego leniuchowania przy ulubionym serialu, grze w automaty online czy podczas sesji gier planszowych ze znajomymi.

W IPK znaleźć można około 700 gatunków roślin naczyniowych, z czego 73 znajduje się pod ochroną. Za dużą różnorodnością flory idzie również bogactwo gatunków zwierząt – 18 gatunków płazów, 6 gadów, ponad 140 ptaków, a także 39 ssaków to naprawdę niesamowity na skalę Polski wynik. Fani dzikiej przyrody z pewnością wyjdą z wycieczki do Ińskiego Parku Krajobrazowego zadowoleni.

Barlinecki Park Krajobrazowy

Ten park rozpościera się na województwa zachodniopomorskie oraz lubuskie. Powierzchnia niemal 240 kilometrów kwadratowych lasu skrywa w sobie bogactwo fauny i flory, wśród których najbardziej charakterystycznymi okazami są: rosiczka okrągłolistna, bobrek trójlistkowy czy orzeł bielik. Po zmroku natomiast można zaobserwować życie puchacza.

Podczas spacerów wyznaczonymi szlakami o zróżnicowanej długości, natknąć można się na ponad 300-letnie dęby, głazy narzutowe, pomniki przyrody czy charakterystyczne miejsca, takie jak Matecznik Światowida. Fani zabytków mogą z kolei napawać się widokiem młyna, dworu w Niepołcku czy żydowskiego kirkuta w Barlinku. 

Co dają spacery na świeżym powietrzu?

Skoro wiesz już, gdzie znaleźć idealne miejsca na spacery i odrobinę wytchnienia, warto również wiedzieć, jakie benefity daje wypoczynek na świeżym powietrzu! Przede wszystkim jest to oczywiście relaks dla ciała i umysłu – wysiłek fizyczny uwalnia endorfiny, a świeże, niezanieczyszczone miejskim życiem powietrze, dotlenia mózg, dając mu siły do działania. Kilkukilometrowy spacer pozwala też pobudzić krążenie, co jest z kolei idealne dla osób, które wykonują pracę siedzącą.

Poza aspektami zdrowotnymi warto zwrócić też uwagę na społecznościową siłę marszu! Zabierając najbliższych na jakikolwiek spacer, nawet ten wokół bloku, dajesz sobie szansę na zacieśnianie więzi i spokojną rozmowę, na którą często brakuje czasu w życiu codziennym.


5/5 – (1 głosów)