Together Magazyn » Aktualności » Nie jesteś sam

Nie jesteś sam

Są takie momenty w życiu, które powodują, że kruszą się najtwardsze serca. Przy akompaniamencie kolęd dzieje się magia. Dobro zwycięża i staje się cud. Ten współczesny, tak bardzo ludzki, oczekiwany z całego serca. Blask choinkowych lampek wydaje się być symbolem wielkich zmian, do których najczęściej potrzebny jest impuls i wyciągnięta dłoń. Drugiego życzliwego nam człowieka, który wierząc w dobrą przyszłość obudzi uśpione dotychczas pokłady możliwości. Darując szlachetną paczkę coraz częściej daje drugie życie.

Akcja Szlachetna Paczka z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi. Nie ma chyba Polaka, który nie słyszałby o tej formie świątecznej pomocy. Projekt Stowarzyszenia Wiosna inspiruje ludzi do wygrywania życia. Do stania się kimś więcej i zostania Bohaterem. Tworzy wizję nowego kraju, w którym ludzie nie dzielą się na bogatych i biednych.

Wystarczy, że lubisz ludzi. Pokaż to, działaj i wydobądź z nich, to co najlepsze. Istotą Szlachetnej Paczki jest dotarcie do wszystkich, którzy potrzebują pomocy. Starsi i młodsi trafiają na listę potrzebujących, dzięki pracy opieki społecznej, pedagogów w szkole, pracowników Caritasu i kuratorów. Zgłoszenia odbywają się przez cały rok. Istotą projektu jest stworzenie możliwości, dzięki którym potrzebujący otoczeni opieką mają możliwość zmiany sytuacji, w której znaleźli się z przyczyn losowych.

Od pomysłu do realizacji

Pomysłodawcą jest ksiądz Jacek Stryczek. Dla niego najważniejszy jest człowiek. Jest zawsze w centrum, niezależnie od sytuacji, w której przyszło mu żyć. Zdaniem kapłana każdy zasługuje, aby otrzymać wędkę. W Szlachetnej Paczce zaczynamy łowić od zmiany mentalności. Nauka zarabiania pieniędzy i planowania domowego budżetu pod kierunkiem odpowiednio wyszkolonych wolontariuszy to coraz częściej pierwszy krok na drodze do nowego i lepszego. Ksiądz rok po roku zachęca zaangażowanych do bicia rekordu. Mowa o darowanych sumach i liczbie uczestników ogólnopolskiej akcji. Wszyscy stają się bohaterami. Wolontariusz, rodzina, darczyńca i dobroczyńca odkrywają w sobie chęć przekraczania siebie w postaci podejmowania wyzwań i ich wygrywania. To nic innego, jak mentalność zwycięzcy sprawia, że pojedyncze osoby stają się liderami zmiany.

Drużyna liderów

Wokół liderów tworzy się drużyna. Powstaje wspólnota oparta na otwartości i zaufaniu, w jakiej wszyscy wzajemnie się inspirują. Tak tworzy się idea mądrego pomagania, w którym społeczeństwo pragnie czegoś więcej. Przekraczając samych siebie dla innych, najczęściej obcych ludzi, których uczą się wspierać. Świąteczny czas to wielki finał, a praca nad każdym elementem powodzenia Paczki odbywa się przez cały rok. Rekrutacja wolontariuszy, koordynacja przez liderów w danych regionach, pozyskanie środków od firm i osób indywidualnych, a wreszcie, to co najważniejsze wyłonienie faktycznie potrzebujących do których, nim pierwsza gwiazdka zabłyśnie trafią dary.

Wolontariusze wiedzą, że nie ma przypadku. Każde zgłoszenie jest dokładnie sprawdzane. Zdarza się, że na listę próbują trafić osoby, którym pomoc zupełnie się nie należy. Zachęceni zyskiem wyobrażają sobie, że projekt pozwoli wymienić meble w mieszkaniu, czy starą lodówkę na nowy, firmowy sprzęt. Nie tędy droga, ponieważ oferowana żywność i przedmioty użytkowe to pierwszy krok do tego, aby wspólnie zmienić sytuację. Wiara czyni cuda, a Paczka stanowi symbol, który tak naprawdę mobilizuje, daje nadzieję i zastrzyk energii do działania. Przy wsparciu życzliwych ludzi najczęściej powoduje, że część historii ma szczęśliwe zakończenie.

16 edycji i rosnąca popularność pokazują, że pomysł był strzałem w dziesiątkę. Świąteczne okoliczności sprzyjają refleksjom i w tej scenerii ludzie dużo chętniej pragną uwierzyć w magię Bożego Narodzenia. O randze projektu świadczy z pewnością potężna liczba ambasadorów. Do Szlachetnej Paczki przyłączyli się politycy, znani sportowcy i artyści. Wspólnie przygotowują paczki, w jakich często znajduje się pościel, ubrania, zapas węgla, ręczniki i kuchenka na której wreszcie będzie można ugotować ciepły obiad.

Pomoc dla seniorów

Szlachetna Paczka ma szczególne znaczenie dla osób starszych. Te bywają coraz częściej w sytuacji ekstremalnej. Zrzuceni na margines, samotni, zapomniani, dotknięci chorobą z niską emeryturą, czy rentą wielokrotnie boją się prosić o pomoc. Nie chcąc robić kłopotu, zostawiając sobie na ten kres życia jeszcze krztynę tak pojętego honoru. Wstydząc się biedy cierpią w ciszy, głodni i zmarznięci bez nadziei, że jutro coś się zmieni, a dawno niewidziany syn zapuka do drzwi. Spotkanie z wolontariuszem to bardzo często promyk, który powoduje, że oczy odzyskują blask. Dla nich najważniejszy jest kontakt z drugim człowiekiem, bo jak podkreślają udzielający wsparcia nie ma nic gorszego, niż samotność.

Akcja równocześnie ma na celu nieść specjalistyczną pomoc. Paczka Seniorów skierowana jest do osób, które ukończyły 60 lat. Zadaniem jest aktywizacja i wyciągniecie z kręgu samotności pokazując, że wiek nie zabiera możliwości. Paczka Prawnika to z kolei praca specjalisty bezpośrednio z rodziną. W Paczce Lekarzy łączone są rodziny borykające się z chorobą. Otrzymują darmowe konsultacje medyczne i troskliwą opiekę. Elementem, który chyba tak naprawdę spina całość jest Paczka Przygody. Młodych wolontariuszy można spotkać w miejscach do których jeszcze nie dotarła pomoc . Ruszają w Polskę pełni zapału, niosąc szanse w małych wioskach i miasteczkach, gdzie dzieje się prawdziwa bieda.

Oblicza biedy

Ci młodzi, mocno zaangażowani ludzie każdego dnia docierają do dramatycznego ubóstwa. Takie zderzenie dwóch światów powoduje, że ich światopogląd i spojrzenie na świat całkowicie się zmieniają. Dotykają dramatu zawsze ukrytego, a nie pozornej nędzy, która krzyczy i stawia warunki. Tragiczna sytuacja materialna, jaka dotyka wielu ludzi powoduje, że ci całkowicie zamykają się przed światem. Jakby pewni, że nie zasługują na to, aby spotkało ich coś dobrego. Długotrwały impas sprawia, że ogarnięci bezradnością nie są już w stanie samodzielnie wyjść z błędnego koła. Wegetując, resztkami sił modląc się o cud zmiany.

Jest kilka form udziału w Szlachetnej Paczce. Jeśli jesteś otwarty na ludzi, dołącz i zostań SuperW. Nie trzeba mieć szczególnych predyspozycji. Najważniejsza jest chęć pomagania, najlepiej swoją pasją i energią, która nie od dziś wiadomo, że zaraża i inspiruje. Być SuperW ma kilka wymiarów. Pierwszym z nich jest zaangażowanie w docieranie do rodzin w potrzebie, po to by dać im bodziec do działania. To ważna misja, w której celem jest odkrywanie i nazwanie potrzeb, po to, aby darczyńca mógł udzielić, jak najlepszego wsparcia. Z drugiej strony jest Akademia. Wolontariusz staje się mentorem, który prowadzi krok po kroku podopiecznego w kierunki nowych możliwości, wspierając w wyzwaniach i pokazując, że wszystkie marzenia są w jego zasięgu. W obu przypadkach buduje samodzielnie drużynę SuperW – silny zespół, który jest w stanie zmieniać lokalne społeczności, angażując coraz więcej osób i budować zaufanie społeczne. Doświadczenie w pracy w Szlachetnej Paczce to dla młodych niesamowita możliwość rozwoju własnych kompetencji biznesowych. Jest inwestycją w zawodową przyszłość, ponieważ nabyta umiejętności i praktyka są dla pracodawców ważne i cenione.

Pomagać na wiele sposobów

Inną formą pomocy jest przekazanie wpłat na Paczkę. Dzięki pozyskanym środkom kolejne rodziny w potrzebie otrzymują pomoc. Zaczynając móc więcej, coraz częściej dostając od życia namiastkę normalności, która dla wielu wciąż jest jeszcze luksusem poza zasięgiem.
Stając się filantropem Paczkę można wspierać regularnie. Ludzie biznesu coraz chętniej kierują systematycznie środki, mając poczucie, że dzięki temu znajdują swoje miejsce na ziemi. Z ich pieniędzy dokonywane jest wsparcie najuboższych i najbardziej potrzebujących, a Paczka może działać na coraz większą skalę.
Popularnością cieszy się przekazanie przy rozliczeniu rocznym 1 procenta podatku na osoby starsze, chore i samotne. Ci, o których zapomniał świat są, jak podkreślają organizatorzy najbardziej potrzebującymi osobami.

Chcąc zrobić coś dobrego, warto zostać inwestorem społecznym. Zwiększając swój wpływ na rzeczywistość w postaci stałej kwoty, powstaje pewność sprawdzonego systemu wsparcia, wraz z gwarancją, że mądra pomoc kierowana jest do najbardziej potrzebujących.
Paczka prócz tego, że łączy biednych i bogatych równolegle prowadzi zbliżony projekt pomocowy o nazwie Akademia Przyszłości, w którym dzieci są przeprowadzane od porażki w szkole do sukcesu w życiu. To wymierna pomoc uczniom mającym kłopoty w szkole, najczęściej z niezamożnych rodzin. Akademia wydobywając możliwości dba o prewencję biedy i nauki zaradności już od dziecka. W ramach wspierania akcji wielu Polaków przeistacza się w Anioła Dziecka w Akademii Przyszłości fundując najmłodszym indeks, który jest pierwszym krokiem do wykorzystania drzemiącego w nim potencjału.

T: Dagmara Rybicka

Oceń