Powszechny dostęp do Internetu zupełnie zmienił bieg historii. Do osiągnięcia sukcesu na globalną skalę niezbędna jest obecność w sieci, czego najlepszym przykładem jest e-sport, popularne automaty w Vulkan Bet czy też portale społecznościowe. Trudno jednak zapewnić sobie obecnie sławę bez stawiania na innowacyjne rozwiązania. To właśnie różnego rodzaju nowinki technologiczne przyciągają potencjalnych klientów i tak bardzo ekscytują ekspertów z branży. Właściciele najbardziej nowoczesnych firm online na świecie są znacznie bardziej rozpoznawalni niż twórcy gigantów np. z branży farmaceutycznej, której przedstawiciele regularnie pojawiają się na wysokich miejscach w profesjonalnych rankingach innowacyjności. Jakie firmy działające przede wszystkim w Internecie wyróżniają się zatem pod względem innowacyjności?

Netflix

Telewizja internetowa od dobrych kilku lat bije rekordy popularności wśród fanów oglądania filmów i seriali. Niewiele osób wie jednak, że firma powstała już w 1997 roku w Kalifornii i początkowo zajmowała się wypożyczaniem płyt DVD za pośrednictwem poczty. Pomysł jak na tamte czasy był naprawdę innowacyjny i po 10 latach działalności firma mogła pochwalić się wysyłką miliarda płyt. Technologia nie stoi w miejscu, filmy w wersji DVD zaczęły tracić na popularności, a ich miejsce zajęło Blu-Ray, a później także platformy streamingowe. Netflix za każdym razem szybko odpowiadał na zmianę trendów w branży i dostosowywał się do panujących warunków.

Prawdziwym przełomem był rok 2016, w którym firma zdecydowała się na udostępnienie swojej oferty streamingowej w ponad 150 krajach. Obecnie dostęp do Netflixa jest zablokowany w zaledwie kilku państwach, z kolei z oferty firmy można korzystać nawet na Antarktydzie. Właściciele w ostatnim czasie ponownie rozszerzyli swoją działalność i zajęli się także produkowaniem filmów i seriali. Takie tytuły jak House of Cards czy też Narcos stały się prawdziwymi hitami i zainspirowały nawet najpopularniejszych twórców internetowych automatów hazardowych. Sloty z motywami z tych seriali ma w swojej ofercie niejedne znane kasyno online.

Firma od początku swojej działalności stawiała na innowacyjność. Wysyłka płyt DVD była naprawdę pionierskim przedsięwzięciem, które wiele osób skazywało na porażkę. Tak się jednak nie stało, a właściciele Netflixa nie bali się w późniejszym czasie przekształcić profilu swojej działalności i przejść do streamingu filmów i seriali. Dla wielu osób bardzo ważne jest to, że w przystępnej cenie abonamentu z usług może korzystać kilku użytkowników jednocześnie. Ponadto ulubione tytuły można odtwarzać także na urządzeniach mobilnych. Świetnym rozwiązaniem okazała się również możliwość pobrania wideo na swoje urządzenie i obejrzenie go później w trybie offline. Amerykańska firma stara się nieustannie ulepszać swój interfejs, katalog tytułów oraz jakość streamingu.

Amazon

Jeff Bezos założył firmę Amazon w Seattle już w 1994 roku i początkowo skupił się na działalności w formie księgarni internetowej. Pomysł z całą pewnością był innowacyjny i nieco rewolucyjny, ponieważ w połowie lat 90. zakupy online dopiero raczkowały. Taki profil działalności okazał się jednak strzałem w dziesiątkę i już wkrótce za pośrednictwem strony Amazon można było kupić także sprzęt elektroniczny, żywność, płyty DVD i wiele innych produktów. W kolejnych latach firma wkroczyła również do zupełnie innych branż i praktycznie w każdej z nich osiągnęła niemałe sukcesy. Twórca Amazona został natomiast jedną z najbogatszych osób na świecie.

Obecnie w ofercie Amazon można znaleźć m.in. następujące usługi:

  • Amazon Prime: płatny program subskrypcyjny, którego abonenci mogą liczyć na dostęp do dodatkowej oferty firmy np. szybszej dostawy, platformy streamingowej z filmami i serialami, usługi streamingu muzyki, prywatnej księgarni internetowej, specjalnych promocji czy też innowacyjnej dostawy niepsujących się produktów spożywczych w jednym pudełku.
  • Alexa: jedno z najbardziej innowacyjnych osiągnięć Amazona, czyli wirtualnego asystenta działającego w oparciu o sztuczną inteligencję. Usługa pozwala przy pomocy komend głosowych kontrolować inteligentne urządzenia (np. włączenie światła, wyłączenie muzyki, ustawienie budzika), a także sprawdzić pogodę, usłyszeć żart czy też poznać najświeższe wiadomości.
  • Kindle: seria bezkonkurencyjnych e-czytników, które pozwalają użytkownikom na czytanie książek w formie elektronicznej. Ponadto Amazon wprowadził także sklep Kindle Store, w którym można kupić książki i pobrać je na swoje urządzenie. Wiele tytułów jest dostępnych w bardzo przystępnych cenach, można również znaleźć darmową ofertę. Sporą innowacją było wprowadzenie opcji zakupu przy pomocy jednego kliknięcia.

Firma wielokrotnie wygrywała rankingi najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw, regularnie zajmuje w nich również bardzo wysokie miejsca. Z całą pewnością ma na to wpływ nieustanne poszerzanie swojej działalności i odważne wkraczania do kolejnych branż. Amazon zmienił życie człowieka i nieustannie poprawia jakość współczesnej codzienności. Co więcej, to właśnie firma Jeffa Bezosa jest pionierem pod względem wielu technologii i wyznacza trendy w świecie innowacji. Najlepszym przykładem jest szereg unowocześnień platformy sprzedażowej, które zostały wprowadzone po raz pierwszy właśnie przez Amazon.  Należą do nich takie funkcje jak historia zakupów, sugestie przydatnych dodatków do zakupu czy też podgląd produktów kupowanych przez innych klientów interesujących się tymi samymi pozycjami na platformie.

Xiaomi

Chińskie przedsiębiorstwo założone zaledwie w 2010 roku przez Lei Juna jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek z Państwa Środka. Trudno jednak się temu dziwić, ponieważ firma od początku stawia na innowacyjność i tylko w kilku najbliższych latach zamierza zainwestować w nią kilka miliardów dolarów. Jednocześnie firma kieruje się filozofią, zgodnie z którą chce oferować tanie produkty wysokiej jakości. Początkowo Xiaomi zajmowało się przede wszystkim produkcją smartfonów, jednak obecnie działalność została rozszerzona o wiele innych urządzeń i usług. W ofercie marki można znaleźć między innymi:

  • Oprogramowanie: najpopularniejszym przykładem jest nieustannie ulepszane oprogramowanie dla urządzeń mobilnych, czyli MIUI. Ponadto firma wypuściła wiele aplikacji mobilnych przydatnych w kontekście używania sprzętu Xiaomi np. Mi Fit dla inteligentnych opasek i zegarków, Mi Home do obsługi urządzeń gospodarstwa domowego.
  • Smartfony: Xiaomi z powodzeniem walczy o palmę pierwszeństwa w kategorii najpopularniejszych telefonów komórkowych. Chińska firma wprowadza co roku wiele modeli w różnych przedziałach cenowych, a jedną z najpopularniejszych serii są kultowe telefony Redmi.
  • Inteligentne opaski i zegarki: urządzenia dla fanów kontrolowania swojej aktywności fizycznej. Można je sparować z telefonem i śledzić w ten sposób efekty treningów w naprawdę prosty sposób.
  • Hulajnogi elektryczne: jeden z większych hitów sprzedażowych, który przyciągnął uwagę do produktów Xiaomi z innych kategorii niż telefony komórkowe.
  • Elektronika: do tej kategorii należą m.in. tablety, laptopy, telewizory, dekodery, routery WiFi, powerbanki i słuchawki.
  • Xiaomi Smart Home: seria produktów mających na celu stworzenie inteligentnego ekosystemu domowego.  W ofercie można znaleźć m.in. garnek do gotowania ryżu, roboty sprzątające, oczyszczacz powietrza, kamerę czy też wagę. Urządzenia można połączyć z aplikacją w telefonie i obsługiwać zdalnie np. z pracy.

O sukcesie firmy z całą pewnością świadczy fakt, że jej założyciel jest obecnie jednym z najbogatszych Chińczyków i zdobył nawet w 2014 roku tytuł Biznesmena Roku magazynu Forbes Asia. W ciągu zaledwie 10 lat Xiaomi stało się także jedną z największych firm na świecie. Xiaomi regularnie pojawia się na dość wysokich miejscach w różnego rodzaju prestiżowych rankingach innowacyjności. Co ciekawe, firma zawsze pobiera zaledwie 5% marży od swoich urządzeń.

Innowacyjna firma online – kto jeszcze stawia na nowoczesne technologie?

Innowacyjność jest rozumiana jako wprowadzanie nowych, pionierskich produktów i usług, a także udoskonalanie istniejącej już oferty. Już samo funkcjonowanie przede wszystkim za pośrednictwem Internetu jest ważnym wyznacznikiem innowacyjności, choć nie jest to niezbędna cecha, czego dowodem są np. koncerny farmaceutyczne i branża przemysłu. Do najbardziej nowoczesnych firm działających online z całą pewnością można zaliczyć jeszcze kilkadziesiąt lub nawet kilkaset znanych marek. W rankingach magazynu Forbes pojawiają się także tacy giganci jak Apple, Microsoft, Tesla, YouTube, Spotify, Facebook, Uber czy też Huawei i Samsung. Z polskich firm na uwagę bez dwóch zdań zasługuje firma CD Projekt, która zachwyciła świat swoimi nowoczesnymi grami np. Wiedźminem i Cyberpunkiem 2077.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany