Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Na czym polega zarządzanie ryzykiem epidemiologicznym?

Na czym polega zarządzanie ryzykiem epidemiologicznym?

W dzisiejszych czasach pojawia się wiele pytań i różnych wątpliwości bezpośrednio związanych z epidemią. Obywatele nie zawsze wiedzą jak zachować się w przypadku pojawienia się nieznanych wcześniej wirusów, które szybko przenoszą się z człowieka na człowieka. Warto w tym kontekście omówić działania władz odpowiedzialnych za prowadzenie polityki mającej zapewnić bezpieczeństwo ludziom zamieszkującym dany obszar lub region. Chodzi o zarządzanie ryzykiem epidemiologicznym i stosowanie rozwiązań mających doprowadzić do zahamowania rozprzestrzeniania się epidemii na terenie konkretnego kraju. Wyróżnia się przynajmniej kilka różnych modeli postępowania w tym zakresie.

Szybka reakcja na pojawienie się epidemii

W pierwszej kolejności należy jak najszybciej zidentyfikować problem i zorientować się czy epidemia jest już w fazie rozkwitu czy tez jeszcze można nad nią właściwie zapanować. Jeśli władze danego kraju mają czas na przygotowanie się do wybuchu epidemii, to powinny postarać się wprowadzić jak najwięcej środków ostrożności, które mogą przynieść pozytywne rezultaty. Chodzi tu między innymi o zasady związane z zachowaniem dystansu społecznego czy też noszeniem środków ochrony osobistej. Bardzo dużo zależy tu naturalnie od rodzaju epidemii i jej zdolności do dalszego rozprzestrzeniania. W każdym razie powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest izolowanie ludzi starszych, którzy są najbardziej podatni na różne wirusy. To samo dotyczy pojawienia się dużych ognisk epidemii na danym obszarze. Trzeba wtedy podjąć sprawne działania polegające na przykład na poddawaniu testom na wykrycie wirusów większej ilości osób niż do tej pory. Niekiedy można spotkać się z sytuacją, że całe regiony są praktycznie zamykane i nie można tam wjeżdżać ani opuszczać wyznaczonego terenu. Ma to głównie na celu opanowanie epidemii zduszenie jej w zarodku, aby nie było znaczącej liczby zachorowań. Brak kontroli nad tym zjawiskiem mógłby przynieść bardzo negatywne efekty. Nie ma tu miejsca na popełnienie najmniejszego błędu lub zaniechania.

Wprowadzenie ewentualnych restrykcji w życiu społecznym i gospodarczym

Skuteczne zarządzanie ryzykiem epidemiologicznym polega też na wprowadzaniu ewentualnych zmian w życiu społecznym. To na przykład wprowadzanie ograniczeń związanych z gromadzeniem się ludzi na małym obszarze. Dotyczyć to może między innymi zamykania sklepów na jakiś czas lub po prostu pojawienie się limitu osób, które mogą przebywać w tym samym czasie na danym obszarze. To wszystko ma spowodować, że uda się zapanować nad rozwijającą się epidemią. Ewentualne straty gospodarcze są wliczone w koszty, priorytetem pozostaje przede wszystkim zdrowie oraz bezpieczeństwo obywateli. Przynajmniej raz na kilkanaście lat mamy do czynienia z nową epidemią i warto być na to przygotowanym. Szybkie decyzje oraz wprowadzenie mechanizmów reagowania na zagrożenia epidemiologiczne z pewnością okażą się cennym wsparciem w walce z tym zjawiskiem. W każdym kraju powinien funkcjonować sztab specjalistów odpowiedzialnych za prowadzenie strategii mającej na celu jak najszybsze wyeliminowanie ewentualnych problemów z epidemią.

Artykuł powstał we współpracy z Epixpert.pl, profesjonalna firmą zajmującą się zarządzaniem ryzykiem epidemiologicznym.

Oceń