A więc rozważasz zakup mieszkania w Gdyni? Świetnie! Niezależnie od tego, czy będzie to twój pierwszy nabytek mieszkaniowy, czy też planujesz tylko zmianę miejsca lub metrażu, na pewno masz już mniej lub bardziej dokładną wizję lokalu idealnego.

Wiesz, ile chciałbyś mieć pokoi i w jakim stylu je urządzisz – ba, może w myślach już zapraszasz znajomych na parapetówkę? Zanim jednak zaczniesz robić listę gości, spójrzmy najpierw na kilka kwestii, które powinieneś rozważyć przed zakupem mieszkania w Gdyni.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Jedną z pierwszych decyzji przy zakupie mieszkania jest wybór źródła. Decyzja ta wpływa w dużej mierze na kolejne kroki procesu. Jeżeli zamierzasz kupić mieszkanie na rynku wtórnym, czyli od osoby fizycznej, czas zacząć przeglądać ogłoszenia lub skontaktować się z biurami nieruchomości, które pomogą w poszukiwaniach. Jeśli zaś zdecydujesz się na mieszkanie nowe, z rynku pierwotnego, interesują cię oferty deweloperów, a tych w Gdyni nie brakuje. Nowe inwestycje mieszkaniowe powstają cały czas, w różnych częściach miasta. Jednym z ciekawszych jest na przykład osiedle apartamentowców w willowej okolicy pomiędzy Gdynią a Sopotem.

Wybierając mieszkanie z rynku pierwotnego, pamiętaj o sprawdzeniu planowanego terminu oddania budynków do użytku. Nowe mieszkania są zazwyczaj nieco droższe od tych z rynku wtórnego. Należy też wziąć pod uwagę konieczność wykończenia i umeblowania takiego mieszkania od zera.

W jakiej okolicy?

Gdynia jest miastem bardzo dobrze skomunikowanym, zarówno wewnętrznie, jak i z resztą Trójmiasta. Niemniej poszukując mieszkania do zakupu, należy niewątpliwie wziąć pod uwagę lokalizację. Najlepiej od razu na wstępie zrobić listę preferowanych dzielnic – to ułatwi poszukiwania, zwłaszcza na rynku wtórnym, gdzie ofert są tysiące. Z okolicą wiąże się też często typ dostępnych budynków: różne osiedla i ulice mają różną zabudowę, od kamienic przez apartamentowce po bloki z wielkiej płyty.

Ważna będzie też odległość i łatwość dojazdu do pracy i innych często odwiedzanych miejsc. Jeżeli będziesz jeździł samochodem, zorientuj się w temacie korków; jeśli zwykle korzystasz z transportu miejskiego, sprawdź połączenia i odległość od przystanków. Jeżeli preferujesz rower, rozejrzyj się za ścieżkami rowerowymi lub innymi dogodnymi drogami.

Poza sprawami komunikacji, przy wyborze okolicy do zamieszkania nie mniej istotne są inne kwestie: jak daleko jest do miejsc, z których będziesz korzystał teraz lub w przyszłości – szkoły, przedszkola, kościoła, sklepów? Czy otoczenie odpowiada twoim potrzebom? Jeżeli marzysz o przebywaniu blisko natury, nie ma co przeglądać ofert mieszkań na dużych osiedlach; jeśli planujesz intensywne życie towarzyskie i imprezy, zakup mieszkania w budynku przeznaczonym typowo dla rodzin z małymi dziećmi lub zamieszkałym w większości przez starszych ludzi może nie być najlepszym pomysłem. Oglądając mieszkania do zakupu, zorientuj się też w poziomie hałasu – często nie zwraca się na to uwagi w pierwszej chwili, ale mieszkanie w pobliżu ruchliwej ulicy lub tuż obok wielkiego placu zabaw może być uciążliwe.

Co jeszcze?

Kiedy wiesz już, gdzie szukać ofert i w jakiej okolicy się rozglądać, nie pozostaje nic innego jak rozpocząć poszukiwania mieszkań na sprzedaż w Gdyni. Na pewno masz też inne kryteria, którymi będziesz się kierował, oglądając proponowane lokale. Może to być na przykład duży balkon lub jasna kuchnia, osiedle strzeżone albo dostępność garażu czy dedykowanych miejsc parkingowych. Jakiekolwiek kwestie są dla ciebie ważne, zanotuj je, zanim zaczniesz odwiedzać proponowane mieszkania. W listą w ręku zdecydowanie łatwiej jest robić notatki, a później podejmować decyzję. Szukając wymarzonego mieszkania warto zapoznać się z ofertą dewelopera Polnord, który działa także w Gdyni. Nieruchomości oferowane przez Polnord zawsze spełniają najwyższe wymogi jakości oraz ulokowane są w atrakcyjnych lokalizacjach. Zapraszamy.

 

Art. sponsorowany

O Autorze

Mat. Redakcyjne

Magazyn Together - Rodzinna strona Trójmiasta

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany