Together Magazyn » Aktualności » Na bycie obywatelem trzeba sobie zasłużyć – Mohamed Atoum

Na bycie obywatelem trzeba sobie zasłużyć – Mohamed Atoum

Na bycie obywatelem trzeba sobie zasłużyć, zapracować” – mówi Mohamed Atoum. Podczas każdej rozmowy podkreśla, że Gdańsk jest miastem otwartym na obcokrajowców i pełnym możliwości.Mówi także, że kocha to miejsce oraz ludzi, którzy tutaj mieszkają. To ta miłość do człowieka jest motorem jego rozlicznych działań, ale nie tylko. Mohamed swoją postawą stara się pokazywać gdańszczanom, że nie należy obawiać się obcokrajowców. Wiara, kolor skóry czy język nie powinien stanowić żadnej bariery. Jeśli siebie nawzajem będziemy postrzegać z poziomu człowieczeństwa i odrzucimy wszelkie konotacje polityczne, religijne czykulturowe, to możemy – wszyscy bez wyjątku – koegzystować, a Gdańsk jest do tego idealnym miejscem.

Przysięga Hipokratesa w praktyce

Mohamed Atoum w zawodzie stomatologa pracuje od 12 lat, a swój gabinet prowadzi od pół roku. Stomatologia nie jest tylko jego profesją, ale również pasją.

Gdańsk, Muzeum Narodowe w Gdańsku – Oddział Etnografii. Palestyna Art Alert – Etnokiermasz. Nz. Mohamed Atoun.

Nadrzędnym celem Mohameda jest walka z cierpieniem i wykluczeniem społecznym w kontekście opieki nad pacjentem, który ma często ograniczony dostęp do usług medycznych ze względu na stan posiadania. W przychodni prowadzi bezpłatne badania profilaktyczne pod kątem występowania raka jamy ustnej. Pomoc skierowana jest przede wszystkim do osób z grup ryzyka tj. osób palących, nadużywających alkoholu, osób powyżej 40 roku życia, a także posiadających w rodzinie osoby chorujące na nowotwór jamy ustnej.

Pomoc nie jedno ma imię

Kolejnym autorskim projektem Mohameda jest przeciwdziałanie dentofobii, czyli strachu przed wizytą u stomatologa. Powodują one problemy z uzębieniem, które z kolei prowadzą do trudności społecznych, w tym adaptacyjnych. W ramach tego projektu prowadzi edukację zdrowotną w gdańskich placówkach oświatowych. Mohamed Atoum jest także partnerem WOŚP – co roku zapewnia uczestnikom akcji zupę i ciepłe napoje. Ponadto, razem z Instytutem Kultury Miejskiej organizuje „Gdańskie Dni Sąsiadów”, podczas których dba, aby poznać otaczających go ludzi – udowadnia tym samym, że inne wyznanie i pochodzenie nie stanowi ku temu przeszkody. W ramach Otwartego IKM przybliża kulturę muzułmańską poprzez bezpłatne warsztaty językowe, a także darmowe zajęcia o kulturze arabsko – muzułmańskiej. Podobne działania prezentował na rodzinnym pikniku kulturalnym „Viva Oliva”. Wraz z Pomorskim Hospicjum dla Dzieci bierze udział w kampanii społecznej „Medycyna Wrażliwa Kulturowo”, która ma na celu wyposażyć gdańskich medyków w wiedzę, jak pielęgnować pacjenta z innych kręgów kultur. To wciąż nie koniec dobroczynnej działalności Mohameda Atoum – podczas świąt wielkanocnych razem z kościołem przygotowuje ponad 600 żywnościowych paczek dla potrzebujących mieszkańców Gdańska.

Artystyczna misja

W ubiegłym roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla pracowników służby zdrowia za osiągnięcia w ochronie zdrowia i szczególny charakter pracy na rzecz pacjenta oraz wyróżnienia w konkursie „Wolontariusz Roku”. Najnowszym pomysłem Mohameda jest stworzenie pracowni artystycznej o nazwie „Gdańsk w Betlejem”. Sytuacja Muzułmanów w Betlejem jest bardzo trudna, a życie za wytyczonym murem jest udręką. Wytwory tej pracowni mają być sprzedawane w Gdańsku, a dochód w całości ma być przeznaczony na poprawę warunków życia potrzebującym w Palestynie. W akcję włączyli się artyści z całego Pomorza i Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Wszystko po to, aby bez stereotypów i nietolerancji nieść pomoc człowiekowi.

Mohamed jest Palestyńczykiem i muzułmaninem, ale wielu z jego otoczenia nie postrzega tej wyjątkowej postaci przez pryzmat pochodzenia. Dla nich Mohamed to po prostu dobry i wrażliwy człowiek, który postanowił uczynić swoje miejsce na ziemi trochę lepszym i robi to świetnie.

Oceń