Malowanie na tkaninach to bardzo popularna forma ozdabiania różnych przedmiotów, często wykorzystywana zamiast druku na tkaninie. Możemy zrobić coś unikatowego, dobrze się przy tym bawić i przy okazji stworzyć niecodzienną koszulkę czy torbę do codziennego użytku. Jak zacząć swoją przygodę z malowaniem na materiałach?

Malowanie na tkaninach – jaki materiał wybrać?

Malowanie na tkaninach – jakie farby wybrać?

Jak utrwalić pracę po skończeniu malowania?

aebebcffde

Malowanie na tkaninach – jaki materiał wybrać?

Malowanie po materiałach nie jest trudne, o ile wybierzemy sobie odpowiednie narzędzia. Najprościej pracuje się z jasną, czystą bawełną lub płótnem, ponieważ tkaniny te dobrze chłoną farbę, a dzięki jednolitej białej czy kremowej barwie wszystkie kolory farby będą dokładnie takie, jak w tubce. Tworzenie wzorów na ciemnych materiałach jest trudniejsze, ponieważ musimy wybrać farby o silniejszym kryciu, jak i próbkować kolory, tak aby uzyskać te które nas interesują. W ten sposób możemy ozdobić wiele różnych przedmiotów codziennego użytku: torby płócienne, koszulki, worki na buty i tak dalej. Rzeczy niezbędne do wykonania podobnej ozdoby znajdziesz na stronie profil.sklep.pl.

obraz -

Malowanie na tkaninach – jakie farby wybrać?

Co do zasady na tkaninach możemy pracować z wykorzystaniem farby akrylowej, o ile odpowiednio ją rozwodnimy – w innym wypadku po zaschnięciu zrobi się nieładna skorupka, która szybko popęka. Jeżeli nie jesteśmy pewni jak mieszać kolory z wodą lub po prostu chcemy oszczędzić trochę czasu, możemy wybrać już gotowe farby do malowania tkanin, na przykład Textil Paint. Niezależnie od tego, czym zdecydujemy się malować, należy zawsze wykonać sobie próbnik kolorów na niepotrzebnym skrawku materiału. W ten sposób będziemy wiedzieć, jakie są dokładne odcienie farb, a to zaoszczędzi nam poprawek i pomoże uniknąć wybrania złego koloru.

Jak utrwalić pracę po skończeniu malowania?

Gdy już namalujemy nasz wzór na tkaninie, musimy najpierw dać mu dobrze wyschnąć. Najlepiej po prostu zostawić materiał w temperaturze pokojowej, aby farba wyschła w swoim tempie. Możemy nieco naciągnąć koszulkę czy torbę, aby nie porobiły się zmarszczki.

Następnym krokiem jest utrwalenie pracy. Aby wzór nie zmył się ani nie wyblakł przy praniu lub prasowaniu, należy przeprasować materiał, wywracając go wcześniej na drugą stronę. Temperatura sprawi, że farba zwiąże się lepiej z włóknami tkaniny, a wyczyszczenie jej z zabrudzeń już nie będzie w stanie zagrozić namalowanemu elementowi.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany