Łokieć tenisisty to potoczna nazwa schorzenia przejawiającego się wystąpieniem zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu łokciowego pacjenta. Dolegliwość występuje zarówno u osób aktywnych fizycznie, w tym sportowców, ale także u osób o znacznie mniej aktywnym trybie życia, jak choćby pracownicy biurowi, monterzy i mechanicy. Choroba jest spowodowana lokalnymi przeciążeniami, na przykład za sprawą wykonywanej pracy, co niesie za sobą stany zapalne oraz uciążliwy ból w okolicy stawu łokciowego. Czym dokładnie jest ta często spotykana dolegliwość oraz jak przebiega proces jej leczenia?
Czym jest łokieć tenisisty?
Łokieć tenisisty lub zespół nadkłykcia bocznego kości ramiennej to często występująca dolegliwość, objawiająca się bólem w obrębie stawu łokciowego. Dyskomfort potęguje się szczególnie w trakcie wykonywania ruchów angażujących i aktywujących nadgarstek. Najczęściej wskazywaną przyczyną choroby jest przeciążenie ścięgien mięśni, którego bezpośrednim rezultatem jest wystąpienie u pacjenta stanu zapalnego.
Wbrew pozorom, pomimo swojej nazwy, dolegliwość ma niewiele wspólnego z tenisem. Zdarza się, że schorzenie pojawia się u osób rozpoczynających naukę gry w tenisa, badmintona lub squasha, jednak znacznie częściej dotyka ono pracowników biurowych, informatyków, oraz mechaników. Ze względu na częstotliwość występowania pośród różnego rodzaju pracowników manualnych, łokieć tenisisty został obecnie uznany za chorobę zawodową wyżej wymienionych powołań. Przy zauważeniu pierwszych objawów tego schorzenia warto skonsultować się ze specjalistą. Niezbędną pomoc w przypadku objawów łokcia tenisisty otrzymasz w Centrum Medycznym Szpital Medyk w Zimnej Wodzie – https://medyk-szpital.pl/
Jakie są przyczyny tego schorzenia?
Podstawową i główną przyczyną wystąpienia dolegliwości są zmiany zwyrodnieniowe struktury włókien kolagenowych ścięgien. Najczęściej są one spowodowane lokalnymi przeciążeniami i nakładającymi się na siebie mikrourazami. Mikrourazy są zazwyczaj rezultatem długotrwałego wykonywania powtarzających się ruchów nadgarstka i przedramienia. Zmiany mogą natomiast wystąpić podczas uprawiania sportu z wykorzystaniem niewłaściwej techniki lub w trakcie wielogodzinnej pracy przy komputerze w nienaturalnej pozycji. Przewlekły skurcz oraz pozbawienie mięśni możliwości regeneracji bardzo często doprowadza do pojawienia się stanu zapalnego prostowników nadgarstka, a co za tym idzie, uczucia bólu i dyskomfortu.
Łokieć tenisisty — jakie są objawy?
Uciążliwy ból w okolicy stawu łokciowego jest jednym z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów objawów łokcia tenisisty. Dyskomfort nasila się podczas wykonywania podstawowych i nawet niewielkich ruchów ręką oraz nadgarstkiem jak choćby chwytanie, obracanie lub prostowanie. Zdarza się, że ból promieniuje ze stawu łokciowego aż do samego nadgarstka. Zazwyczaj jest także widoczna opuchlizna w obrębie stawu, szybsza męczliwość mięśni oraz ogólne ich osłabienie. Tkanki w obrębie stawu dotkniętego schorzeniem są tkliwe i wrażliwe, co często ujawnia się w trakcie badania pacjenta.
Jak leczyć łokieć tenisisty?
Najważniejszym elementem terapii schorzenia jest poprawne zdiagnozowanie powodu wystąpienia choroby. Ból w obrębie stawu łokciowego może być bowiem symptomem różnego typu dolegliwości kręgosłupa lub odcinka piersiowego i szyjnego. Z uwagi na to, niezbędne jest poprawne badanie przedmiotowe wykonane przez lekarza specjalistę oraz wywiad umożliwiający postawienie odpowiedniej diagnozy. Pierwsza faza terapii polega na wdrożeniu środków zachowawczych, jednak zaawansowane i ciężkie zmiany mogą wymagać zastosowania specjalnych procedur chirurgicznych. Warto dodać, że jeśli łokieć tenisisty wystąpił na skutek pracy zawodowej, konieczna jest jej modyfikacja lub nawet całkowita przerwa w wykonywaniu.