Together Magazyn » Zdrowie » Lek to skondensowana siła

Lek to skondensowana siła

Leki to niezwykły wynalazek. Na co dzień mało kto się nad tym zastanawia, ale gdy tak wyjść na chwilę z siebie, stanąć obok i pomyśleć: odrobina substancji chemicznej zawarta w paru miligramach tabletki albo kilku kroplach płynu ma tak ogromny wpływ na organizm człowieka. Trudno wprost uwierzyć, że tak niewielka ilość czegoś może mieć takie znaczenie dla organizmu, objętościowo i wagowo większego tysiące razy. Najwidoczniej jest to więc ogromna siła, skondensowana w maleńkiej objętości. Z tego wynika z kolei, że niewłaściwe dawkowanie może przynieść opłakane skutki.

Dawkowanie leków to trudna sztuka

Wszystko to mogłoby być całkiem proste, gdyby działał prosty przelicznik: taka a taka dawka na kilogram masy ciała. Wtedy zawarte na opakowaniach i w ulotkach napisy typu Dorośli: 1 tabletka trzy razy dziennie po jedzeniu byłyby uniwersalnym sposobem dawkowania, niwelującym każdą chorobę czy dolegliwość. Dlaczego tak nie jest?

Stosowanie leków przez różnych ludzi przynosi mianowicie różne skutki, bo ich organizmy funkcjonują różnie w zależności od iluś parametrów. Pierwszym z nich jest wiek pacjenta. Organizm dziecka reaguje na leki inaczej niż to jest u dorosłego. Farmakokinetyka i farmakodynamika u dzieci jest dość specyficzna – już choćby dlatego, że młody organizm zawiera więcej wody. Inaczej odbywa się też przenikanie składników z krwi do mózgu. Wrażliwość dziecka na lek jest często większa niż wrażliwość dorosłego, toteż dawkować trzeba nie tylko indywidualnie, ale i bardzo ostrożnie.

Starzy ludzie to odrębne zagadnienie

Inaczej reagują na leki osoby w podeszłym wieku. Zmiany w ich organizmach powodują, że słabnie zdolność wchłaniania niektórych leków, wiązania innych z białkami i interakcje z enzymami. Może się więc zdarzać, że u osoby starszej, której podano lek w standardowej dawce, dochodzi do jego kumulacji i pojawiają się objawy przedawkowania. Jak ma więc przyjmować leki? Wskazania lekarza to podstawa.

Mężczyźni są z Marsa, kobiety…

Różnic w budowie ciała kobiety i mężczyzny jest znacznie więcej, niż może się to wydawać. Rozbieżności dotyczą m.in. masy mięśniowej, zawartości tłuszczu, rozmiarów i masy organów wewnętrznych, ciśnienia, hormonów czy enzymów. Tu również lekarz musi dokonywać starannej oceny i umiejętnie zalecać dawkowanie.

A gdy zapomnisz, co powiedział i zgubisz ulotkę…

W internecie dostępna jest bezpłatna baza leków – https://baza-lekow.com.pl/. Można tu dowiedzieć się o każdym specyfiku tyle, ile podaje się do wiadomości pacjentom. Podane jest również zalecane, typowe dawkowanie, choć trzeba pamiętać, że informacje te mogą mieć jedynie charakter pomocniczy, a o całym przebiegu leczenia, włącznie z dawkowaniem medykamentów powinien decydować wyłącznie lekarz.

Oceń