Czy idealna karma dla psa istnieje? Na rynku znajdziemy mnóstwo propozycji zarówno karm suchych, jak i mokrych. Nie brakuje też zwolenników opinii, że pies powinien mieć specjalnie przygotowywane przez właściciela posiłki. Mimo to, wśród pokarmów nadal przodują te stworzone z myślą o czworonogach. Czy istnieje jakaś szczególna różnica pomiędzy karmą suchą, a mokrą? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. 

  1. Podstawa psiej diety
  2. Sucha vs mokra karma dla psa

Podstawa psiej diety

Na wstępie powinniśmy zapamiętać, że karma karmie nie równa. Z założenia suche karmy dla psów i kotów powinnny być odpowiednio zbliansowane, tak, aby dostarczały zwierzęciu energii oraz niezbędnych witamin i składników odżywczych. To, czego powinniśmy się wystrzegać, to z pewnością sztuczne dodatki czy mączki mięsne i rybne. Odpowiednia karma dla naszego czworonoga powinna opierać się o świeże mięso, powinna być pełnoporcjowa, a więc dostarczać psu wszystkich najpotrzebniejszych składników, jednocześnie będąc jego podstawowym pokarmem. 

Poza bazą ze świeżego mięsa w jakościowym pokarmie dla czworonoga znajdziemy warzywa i owoce, np. buraki, marchewki, pomidory oraz dodatki takie jak cykoria, które mają na celu usprawnienie przemiany materii. Pamiętajmy jednak, że dietę, podobnie jak w przypadku ludzi, trzeba dostosować do potrzeb zwierzaka. Jeżeli nasz pies cierpi na alergię czy nietolerancję pokarmową dobrze wybrać karmę bezbożową albo zrezygnować z dodatku mięsa kurczaka, który ma opinię uczulającego. Jeśli mamy kłopot ze znalezieniem odpowiedniego pokarmu, dobrze jest zapoznać się z ofertą sklepów internetowych. Przykładowo, karma dla psa w sklepie ZooArt cieszy się dobrymi opiniami wymagających właścicieli zwierząt o zróżnicowanych potrzebach.

Sucha vs mokra karma dla psa

To, czy wybierzemy karmę suchą, czy mokrą powinno w 100% zależeć od preferencji i stanu zdrowia pupila. Weterynarze często polecają zmianę karmy w związku z występującymi u psiaka schrorzeniami. Kłopoty z układem pokarmowym czy moczowym mogą być podstawą do zmiany pokarmu na mokry. Rzadko jest to jednak zmiana na stałe. Kiedy pies wraca do zdrowia, zaleca się powrót do standardowej diety, w tym z karmą suchą. Często u starszych zwierząt zaleca się karmy mokre. Wiąże się to głównie z ich kłopotami z uzębieniem.

Karmy mokre charakteryzują się mniejszą kalorycznością, niż karmy suche, dlatego też, kiedy wybieramy posiłek dla naszego zwierzaka powinniśmy pamiętać też o odpowiednim zbilansowaniu posiłków. Mniejsze rasy, mieszkające w miejskich mlokach nie będą miały tak dużego zapotrzebowania energetycznego jak zwierzęta bardzo aktywne fizycznie. Karma dla psa w sklepie ZooArt odpowiada na zróżnicowane potrzeby czworonogów, łącząc w sobie opcje karmy suchej i mokrej. Podawanie psu posiłków w obu postaciach pozwala zadbać o jego zdrowie i witalność i tym samym sprawić mu odrobinę przyjemności, dodając do posiłków odrobinę różnorodności. 

Karma sucha czy mokra – jaka będzie odpowiednia dla naszego czworonoga?
Oceń ten post

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany