Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak zaprojektować i urządzić małą łazienkę?

Jak zaprojektować i urządzić małą łazienkę?

Mieszkanie w bloku budowanym jeszcze w poprzedniej epoce oznacza, że podczas urządzania wnętrz trzeba się zmierzyć z problemem ograniczonej przestrzeni. Szczególne bariery stawiają pomieszczenia takie jak kuchnia czy łazienka, oszczędnie wygospodarowane z powierzchni użytkowej mieszkania. Mała łazienka nie musi jednak oznaczać ograniczenia komfortu. Poznaj kilka pomysłów na jej aranżację.

Wanna czy prysznic? Rozsądny kompromis

Podstawowym przeznaczeniem łazienki jest wykonywanie zabiegów higienicznych. Sprowadzają się one do brania codziennych kąpieli lub natrysków, zależnie od preferencji domowników. Z tego powodu podczas urządzania pomieszczenia musisz pomyśleć o wkomponowaniu w nie wanny lub kabiny prysznicowej. Problem pojawia się wówczas, gdy Twoi najbliżsi mają zróżnicowane potrzeby, które należy uwzględnić w aranżacji.

Idealnym rozwiązaniem przy różnych preferencjach byłoby umieszczenie w łazience zarówno wanny, jak i prysznica. Niestety małe pomieszczenia nie zawsze na to pozwalają. Jednak w czasach ogromnej różnorodności produktów i materiałów przeznaczonych do wykańczania domu jest dostępnych wiele rozwiązań, które spełnią oczekiwania wszystkich użytkowników. Jednym z nich jest wanna parawanowa. Dzięki przejrzystej zabudowie jej części możesz bezpiecznie zamontować na ścianie uchwyt od prysznica, łącząc obie funkcje w jednym rozwiązaniu. Zarówno wanny prostokątne, jak i parawany czy baterie prysznicowe kupisz w sklepie Twoja Bateria.

Wykorzystywanie atutów pomieszczenia

Aranżując małą łazienkę, przede wszystkim musisz przeanalizować jej cechy architektoniczne i wykorzystać atuty. Jednym z nich są wszelkie wnęki, wykusze i występy ścienne. Przestrzeń między ścianą nośną a kanałem technicznym doskonale nadaje się do zabudowy, zapewniając miejsce na kosmetyki czy ręczniki. Warto też pomyśleć o optycznym powiększeniu wnętrza i ograniczeniu fizycznie zajętej przestrzeni. Komfortowe wnętrze stworzysz, stosując kilka zasad.

  • Ogranicz wielkość ceramiki sanitarnej do niezbędnego minimum.
  • Wybieraj elementy w kolorze białym lub jasnych pastelowych odcieniach.
  • Zamontuj na ścianach lustra, które optycznie powiększą wnętrze – jeśli przestrzeń pozwala na to, umieść dwa naprzeciw siebie.
  • Wybieraj meble i ceramikę mocowane na ścianie, powiększając tym samym przestrzeń wolnej podłogi.
  • Jeśli wybierzesz płytki ścienne lub podłogowe, zdecyduj się na duży format, który optycznie powiększy pomieszczenie.
  • Płytki prostokątne w małym wnętrzu układaj poziomo – wprawdzie obniżą optycznie pomieszczenie, ale sprawią też, że wyda się większe.
  • Zadbaj o lśniące, odbijające światło elementy takie jak oprawy lamp, chromowane baterie czy elementy mebli oraz akcesoria łazienkowe.
  • Starannie dobierz oświetlenie główne i punktowe włącznie z jego barwą, wyeliminuj cienie, jakie rzucają oświetlane przedmioty.

W sklepie z wyposażeniem łazienek możesz znaleźć wiele ciekawych propozycji, które pozwolą zaoszczędzić jeszcze trochę miejsca bez wpływu na komfort użytkowania wnętrza czy liczbę dostępnych funkcji. Do dyspozycji masz między innymi: umywalki nablatowe, które połączysz z szafką na akcesoria, niewielkie baterie umywalkowe i wannowe, sedesy ze stelażem podtynkowym, półki z ukrytym systemem montażu i wiele innych praktycznych rozwiązań.

Oceń