Strona główna » Art. zewnętrzny » Jak rozpocząć karierę w e-sporcie?
axville-WcrqKjgMPfI-unsplash

Jak rozpocząć karierę w e-sporcie?

E-sport to ekscytująca branża, która przyciąga zainteresowanie kibiców, graczy, inwestorów oraz celebrytów. Coraz więcej młodych ludzi, chcąc osiągnąć sławę i dorównać sukcesom ulubionych graczy, marzy o karierze w branży e-sportu. Od czego zacząć i na co zwrócić największą uwagę? Szczegóły i wskazówki przedstawimy w poniższym artykule. Przedstawimy tu kilka kroków, które może wykonać każdy fan e-sportu, aby zwiększyć swoje szanse na rozpoczęcie (z sukcesem) kariery zawodowej w branży swoich marzeń. Co więcej, wiele z nich można podjąć nawet podczas studiów lub pracy w innym zawodzie.

Zostań graczem i sprawdź, jak wygląda e-sport od kuchni

Postaw pierwszy krok i zostań uczestnikiem turnieju lub wydarzenia e-sportowego. Dzięki temu zyskasz dodatkową motywację do tego, aby poszerzyć zakres swoich umiejętności w grach, poznać nowe strategie gry oraz innych fanów e-sportu. W sieci możesz znaleźć mnóstwo kursów i poradników, dzięki którym staniesz się lepszym graczem.

Sprawdź, czy w Twojej okolicy działają drużyny e-sportowe. Skontaktuj się z nimi i dowiedz się, czy możesz dołączyć do ich grona. Im większe doświadczenie i umiejętności zdobędziesz przed dołączeniem do drużyny, tym lepsza będzie Twoja pozycja startowa i tym chętniej zostaną Ci powierzone dodatkowe zadania.

Korzystaj z doświadczeń innych graczy, zadawaj pytania, podglądaj ich strategie i stosuj je u siebie. Sukcesy innych z pewnością zmotywują Cię do bycia lepszym graczem. Na początku konkuruj z osobami, które prezentują Twój poziom umiejętności, lub nieco wyższy — dzięki temu podniesiesz poprzeczkę, jednak nie na tyle, aby szybko stracić zapał do nauki. Upewnij się, że w każdym turnieju e-sportowym, w którym bierzesz udział dajesz z siebie wszystko.

Znajdź swoją niszę

Wiele badań przeprowadzonych na uczniach i studentach wykazało, że znacznie większe szanse na zrobienie kariery mają uczniowie, którzy są mocni w jednej dziedzinie, a nie ci, którzy z każdego przedmiotu mają najwyższe oceny. Kluczem jest specjalizacja i doskonalenie się w wybranej niszy. Wybierz ulubioną grę e-sportową dla siebie lub specjalizację w tej branży (zawód gracza, trenera, komentatora).

Nie brakuje fanów e-sportu, którzy są ekspertami w zakładach bukmacherskich i zarabiają trafnie, przewidując wyniki meczów i wydarzeń. Łącząc wiedzę ze zrozumieniem rynku, są w stanie zarabiać na promocjach, takich jak Vulkan Bet 50 free spins oraz umiejętnie budować strategię obstawiania. Bycie wszechstronnym ma swoje zalety, ale skupienie się na jednym obszarze i specjalizacja w nim może pomóc zajść daleko.

Jeśli masz lekkie pióro, możesz doskonalić się w sferze marketingu internetowego. Jeśli lubisz Dota 2, możesz czuć się pewnie w swoich umiejętnościach castingowych lub analitycznych lub pracować w organizacji wydarzeń związanych z grą. Wybierz to, co jest najlepsze dla Ciebie

Nie zapomnij o teorii i analizie danych

Dyscypliny e-sportowe stale się rozwijają, dlatego, aby zostać najlepszym, należy wciąż się rozwijać. Analizowanie statystyk, podglądanie innych i poznawanie tajników gier sprawia, że można zyskać przewagę nad innymi, na przykład, analizując dynamikę gry. Wiedza analityczna zdobyta podczas nauki może przydać się podczas turniejów. Poznanie aspektów technicznych gry oraz obszarów, które łatwo poprawić pozwoli zyskać przewagę nad przeciwnikami. Warto dokonywać analiz gry przeciwników w grupie, aby szybciej wyciągać wnioski i budować wspólne strategie.

Zainwestuj w dobry sprzęt

Upewnij się, że korzystasz z odpowiedniego sprzętu. Niejednokrotnie dużą różnicę w wynikach gry ma nawet wybór dobrej klawiatury czy myszy. Wybierz urządzenia, które odpowiadają Ci czułością, inspiruj się innymi graczami e-sportowymi.

Dobrą praktyką jest korzystanie z tego samego sprzętu do wszystkich gier i unikanie niespodzianek. Organizatorzy profesjonalnych wydarzeń e-sportowych dokładnie wybierają komponenty systemu, które nie będą utrudniać rozgrywki z powodu opóźnień lub nieregularnej liczby klatek na sekundę. Wlicza się w to wydajność laptopa lub komputera do gier.

Spróbuj wolontariatu

Jeśli e-sport to Twoja pasja, skorzystaj z możliwości, jaką daje wolontariat. W zamian za pomoc na przykład w organizacji wydarzenia, przyjmowania gości na recepcji, wsparcie techniczne i pomóc w sprawnym przebiegu meczu, możesz uzyskać szansę zajrzenia za kulisy, poznania osób w branży i zostawienia swojego CV.

Inne kariery w e-sporcie

Możliwość rozpoczęcia kariery w e-sporcie jest dedykowana nie tylko graczom i członkom drużyn, ale także innym profesjonalistom. Doskonałymi przykładami zawodów związanych z e-sportem, ale nie bezpośrednio z graniem w gry są:

  • Dziennikarz zajmujący się e-sportem — dziennikarze, którzy specjalizują się w branży e-sportowej, mogą zrobić sporą karierę w swoim zawodzie i połączyć pasję z zarabianiem pieniędzy. Tworzenie relacji z imprez e-sportowych, prowadzenie wywiadów osobami związanymi z tą dyscypliną sportową, tworzenie recenzji czy reportaży pozwala wyrobić sobie markę i rozpoznawalność wśród fanów i kibiców.
  • Obsługa techniczna — ogromną rolę we wciągającym przedstawianiu świata e-sportu odbiorcom na całym świecie mają producenci, montażyści i obsługa techniczna. Umiejętności montowania filmów i angażowania oglądających to cecha, która jest przydatna w tym zawodzie.
  • Komentator e-sportowy — zawód komentatora sportowego nie jest łatwy i wymaga nabycia sporego doświadczenia oraz posiadania charyzmy, która porwie kibiców. Komentowanie wydarzeń na żywo, tworzenie podcastów lub filmów na YouTube, w których rzetelnie i ciekawie przedstawia się świat e-sportu, pozwala na utrzymanie zaangażowania odbiorców.

Czy warto robić karierę w e-sporcie?

Wielu młodych pasjonatów zastanawia się, czy warto robić karierę w e-sporcie. Biorąc pod uwagę tempo, w jakim rozrasta się ta branża oraz zainteresowanie inwestorów, nie sposób jest nie docenić szansy, jaką daje kariera w e-sporcie. Nawet światowe uczelnie otwierają się na tę dyscyplinę sportową, otwierając dedykowane jej kierunki i specjalizacje.

Pamiętaj jednak, że najlepsza kariera to taka, która przyniesie Ci nie tylko satysfakcję, ale także stabilność finansową.

Oceń