Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak i czym czyścić zlew granitowy czarny? Sprawdzone sposoby
zlew-celebes

Jak i czym czyścić zlew granitowy czarny? Sprawdzone sposoby

Czarny zlewozmywak granitowy to modny element wyposażenia kuchni. Jego największą zaletą jest designerski, minimalistyczny wygląd. Czyszczenie granitowego zlewu może z pozoru wydawać się problematyczne. Jak i czym myć czarny zlew z kompozytu? Co robić, aby utrzymać go w idealnym stanie? Podpowiadamy!

Czarny zlew granitowy – zalety

Zlewozmywaki wykonane z granitu praktycznie nie mają wad. Są odporne na wysokie temperatury i zarysowania, wobec czego doskonale sprawdzają się podczas codziennych prac w kuchni. Kolejną ich zaletą jest oczywiście nowoczesny, a zarazem uniwersalny design. Czarny zlew granitowy w kuchni wygląda bardzo elegancko i stylowo. Co ważne, pasuje do niemal każdego stylu – retro, nowoczesnego czy glamour. Aby dowiedzieć się więcej o zlewach z granitu, przeczytaj artykuł Zlewozmywaki granitowe – wady i zalety oraz sposoby doboru.

Jak czyścić zlew granitowy czarny?

Aby czarny zlewozmywak granitowy przez długi czas zachował idealny stan, należy go regularnie czyścić. Codzienna pielęgnacja sprawi, że element zawsze będzie prezentował się elegancko. Mycie powinno odbywać się z zastosowaniem miękkiej gąbki nasączonej niewielką ilością płynu do mycia naczyń lub delikatnego środka czystości. Czynność tę najlepiej jest przeprowadzać o stałej porze, np. wieczorami, po kolacji. Po usunięciu zabrudzeń należy obficie spłukać powierzchnię bieżącą wodą, a następnie wytrzeć do sucha bawełnianym ręcznikiem. Ostatni krok zapobiegnie osadzaniu się kamienia i ograniczy powstawanie nieestetycznych zacieków.

Czym myć zlew granitowy czarny? Czego unikać?

Chociaż granitowe zlewozmywaki uchodzą za odporne na zarysowania, do ich czyszczenia warto używać wyłącznie miękkich gąbek. Szczotki czy myjki z drobinkami ściernymi mogą zostawiać na powierzchni mikrouszkodzenia, które z czasem prowadzą do poważniejszych zniszczeń. Pielęgnacja zlewu granitowego powinna być oparta na delikatnych środkach myjących bez chloru, amoniaku, rozpuszczalników czy kwasów, które mogą być szczególnie niebezpieczne dla struktury granitu.

Jak dbać o zlewozmywak granitowy czarny?

Jak prawidłowo pielęgnować zlewozmywak granitowy? Oprócz codziennego czyszczenia trzeba zadbać o zachowanie ostrożności podczas użytkowania zlewu. Nie poleca się stawiania na jego powierzchni rozgrzanych naczyń czy poddawania jej silnym uderzeniom bądź tarciu. Raz na tydzień warto umyć zlew preparatem przeznaczonym do czyszczenia granitu. Sitko w odpływie można wyczyść, korzystając ze szczoteczki o miękkim włosiu.

Domowe sposoby na czyszczenie czarnego zlewozmywaka

Osoby lubiące sięgać po domowe środki czystości mogą zdecydować się na sprawdzoną mieszankę octu i sody. Pasta pozwoli na usunięcie wielu zanieczyszczeń, w tym nieestetycznych osadów wapiennych. Jak ją przygotować? Do szklanki sody wlej połowę szklanki octu i całość dokładnie wymieszaj. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu gęstej konsystencji, połącz składniki w proporcji 1:1. Preparat rozprowadź na powierzchni zlewozmywaka i odczekaj parę minut. Po chwili zmyj pastę zwilżoną gąbką do mycia naczyń i wytrzyj zlew do sucha.

Pielęgnacja zlewozmywaka granitowego – na co jeszcze zwracać uwagę?

Aby nie dopuścić do odbarwień na powierzchni zlewozmywaka, trzeba zadbać o to, by niezwłocznie usuwać z niej wszelkie plamy. Zabrudzeń wywołanych kontaktem z kawą, herbatą lub sokami owocowymi należy pozbywać się za pomocą ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. W przypadku bardziej intensywnych plam – z atramentu, farby czy oleju – można sięgnąć po środki z dodatkiem alkoholu. 

Zlew granitowy czarny – opinie

Prawidłowe czyszczenie zlewu granitowego nie jest trudne. Odpowiednio pielęgnowany model przez długi czas zachowa doskonały wygląd. Jeśli zdecydujesz się na czarny zlewozmywak granitowy, zadbaj o to, by był on wykonany z wysokiej jakości materiału. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że powierzchnia zlewu jest odporna na uszkodzenia mechaniczne czy odbarwienia. Bardzo dobre opinie klientów zyskują produkty z oferty Kuchinox, między innymi zlew granitowy czarny jednokomorowy z ociekaczem czy granitowy zlewozmywak dwukomorowy.

Oceń