Hazard to istotny element życia człowieka, z którym – pośrednio lub bezpośrednio – zetknął się właściwie każdy. Taki stan rzeczy ma miejsce od setek lat – grywano bowiem jeszcze przed wprowadzeniem jakichkolwiek oficjalnych środków płatniczych. Przedmiotami zakładów bywały zaś wszelkiego rodzaju rzeczy wartościowe, a w pewnym – niechlubnym – momencie dziejów także i… ludzie, grywano bowiem o niewolników. Jak tego typu – wydawać mogłoby się – niewyszukana rozrywka stała się jedną z najpopularniejszych na świecie, a także, co sprawiło, że w niedługim czasie przedmiotem poszukiwań wielu stały się nie tylko powstające lokale stacjonarne, ale i najlepsze kasyna internetowe?

Kasyna i automaty – kilka słów o historii 

Pomimo starożytnych (i średniowiecznych) korzeni, pierwsze kasyno z prawdziwego zdarzenia powstało w pierwszej połowie XVII wieku w Wenecji, będącej ówcześnie samodzielnym państwem. Funkcjonowanie lokalu bardzo szybko stanęło jednak pod znakiem zapytania, głównie ze względu na sprzeciw władz kościelnych. W rezultacie hazard uznano tam za nielegalny, jednocześnie jednak zaczął się on rozwijać w innych krajach Europy. Okres największego rozkwitu branży przypadł w rezultacie na wiek XIX – wtedy też rozwijać zaczęły się kasyna umiejscowione między innymi w Monte Carlo, jednej z dzielnic Monako, do dziś znanej jako europejska stolica hazardu. Również wtedy zamiłowanie do kasyn zawędrowało do Stanów Zjednoczonych, co stało się przyczyną powstania jednego z rajów miłośników wszelkiego rodzaju gier hazardowych – Las Vegas (więcej o największych kasynach znaleźć można między innymi tutaj: https://menway.interia.pl/styl-zycia/ciekawostki/news-tam-sie-gra-zobacz-najwieksze-kasyna-na-swiecie,nId,1073315.

Gdzie i kiedy pojawiły się z kolei automaty do gier? Pierwsze wzmianki o urządzeniach w dzisiejszym rozumieniu pochodzą z 1899, gdy powstał Liberty Bell (z angielskiego „Dzwon Wolności”) – automat posiadający trzy bębny, a także pięć różnych symboli, charakteryzujący się między innymi zautomatyzowaną funkcją wypłat premii. Wcześniej prezentowane sloty umożliwiały jedynie wygraną wybranego alkoholu lub papierosów – nigdy jednak pieniędzy. Wraz z upływem czasu do obiegu wprowadzono znane po dziś dzień symbole wiśni oraz melona, zaś pierwszy automat z mechanizmem elektrycznym ujrzał światło dzienne w latach 70. XX wieku. Videoautomaty, służące do gry w pokera, to rok 1980, kolejnym krokiem było zaś przeniesienie kasyn do sieci, która stała się szybko najpowszechniejszym „miejscem” dla tego typu rozrywki. Warto wspomnieć również o rodzimej elemencie historii automatów – pierwsze polskie urządzenia były bowiem zasługą marynarzy, którzy przywieźli je do kraju w latach 60. XX wieku.

Kasyna internetowe i ich popularność

Skąd trwająca od kilku dobrych lat niezwykła popularność internetowych kasyn, a także wszelkiego rodzaju gier, w tym występujących w formie automatów? Przede wszystkim:

  • należą one do wyjątkowo rozwiniętych – i to pod wieloma względami – będąc tym samym nie tylko formą hazardowej rozrywki, ale i pełnoprawnymi grami komputerowymi,
  • gry dostarczają użytkownikom niemałych emocji, co wiąże się między innymi z ewentualną (w wielu przypadkach – sporą) wygraną,
  • przedsiębiorstwa, które zajmują się wytwarzaniem oprogramowania do automatów (a także pozostałych rodzajów gier) stawiają w dużej mierze na rozrywkę – jednym z głównych celów jest więc dobra zabawa użytkowników.

Popularność internetowych kasyn wynika również w dużej mierze z obecności w szeroko rozumianej kulturze popularnej (dodatkowo – na zasadzie wzajemności, hazard kształtuje bowiem popularną rzeczywistość, ta z kolei ma wpływ na kształt i charakter gier) – wskazuje na to między innymi powszechność motywu kasyna w kinie (w szczególności w produkcjach Hollywood) czy literaturze.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany