Pompa ciepła i fotowoltaika – połączenie idealne? Zdaniem dużej grupy ekspertów, jak najbardziej tak! Zastanawiasz się nad inwestycją w te technologie? Zobacz, jak dokładniej działają, jaki jest związek między nimi oraz jakie korzyści można osiągnąć dzięki ich połączeniu.
Instalacja fotowoltaiczna to darmowy, ekologiczny prąd
Instalacja fotowoltaiczna to technologia, która pozwala na produkcję prądu z promieniowania słonecznego. Zasada działania tego systemu jest prosta: na dach trafiają panele fotowoltaiczne, których ogniwa są wykonane z kryształów krzemu. Kiedy padają na nie fotony światła słonecznego, dochodzi do wytworzenia się prądu stałego. Następnie system fotowoltaiczny przesyła go do inwertera – tam uzyskuje on parametry, które pozwalają na wykorzystanie energii do zasilania wszystkich urządzeń i instalacji w budynku.
Inwestując w instalację fotowoltaiczną, możesz zaspokoić nawet 100% zapotrzebowania energetycznego budynku darmowym prądem. Jedyne opłaty na rzecz zakładu energetycznego, które poniesiesz, będą związane z utrzymaniem przyłącza i podobnymi kwestiami.
Pompa ciepła to ekologiczne i wydajne ogrzewanie
Pompy ciepła to urządzenia, które służą wytwarzaniu energii cieplnej. Do pracy potrzebują przede wszystkim naturalnych, odnawialnych źródeł ciepła. Są to np. ciepło gruntu lub wody lub powietrza. Podłączenie pompy ciepła pozwala zasilić system grzewczy, np. ogrzewanie podłogowe. Energię cieplną można również wykorzystać do podgrzewu ciepłej wody użytkowej.
Pompy ciepła to jedne z najwydajniejszych źródeł ogrzewania. W ich przypadku współczynnik COP może wynieść nawet 7, co przekłada się na bardzo niskie koszty eksploatacji.
Dlaczego warto połączyć pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną?
Połączenie pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej pozwala osiągnąć podwójne oszczędności. – Chociaż działanie pompy ciepła opiera się przede wszystkim na eksploatacji darmowych, naturalnych, odnawialnych zasobów, ok 25% energii potrzebnej do jej zasilenia to prąd. Jest on niezbędny do zasilenia urządzenia. Można go sobie dostarczyć za darmo dzięki fotowoltaice – wyjaśnia ekspert Flexi Power Group.
Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na połączenie obu technologii w ramach jednej inwestycji – tak, aby maksymalnie zwiększyć swoją niezależność energetyczną.
Jakie są zalety połączenia paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła?
Prąd produkowany przez fotowoltaikę zasili pompę cieplną, przez co praca instalacji grzewczej będzie bezkosztowa. To jednak nie jedyny atut takiego rozwiązania. Warto wiedzieć, że:
- pozwala ono na bezemisyjne i efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, co korzystnie wpływa na środowisko naturalne i ogranicza wydzielanie do atmosfery szkodliwych gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń,
- daje ono dostęp do korzystnych form dofinansowania inwestycji – pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna mogą być objęte np. dotacją z programu rządowego Czyste Powietrze, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dopłata może wynieść nawet do 37 000 zł!
- zwiększa ono bezpieczeństwo energetyczne – kiedy korzystasz z obu tych technologii, nie musisz się obawiać coraz wyższych cen prądu czy paliw kopalnych. Ty redukujesz ich użytkowanie niemal do zera.
Ile oszczędności przynosi użytkowanie pomp ciepła i fotowoltaiki?
Wysokość oszczędności na tym, że produkuje się energię cieplną i elektryczną z odnawialnych źródeł, jest uzależniona m.in. od skali zapotrzebowania na nie. Pewne jest jednak, że połączenie „pompa ciepła + fotowoltaika” daje największe zyski w długofalowej perspektywie. To jednorazowa inwestycja na kilkadziesiąt lat. Systemy pracują bezobsługowo i zapewniają dostęp do ciepła, energii elektrycznej oraz ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo powietrzna pompa ciepła może latem posłużyć w roli klimatyzacji. Każda z tych funkcji oznacza dodatkowe oszczędności.
Jeżeli chcesz wiedzieć, ile kosztowałaby Cię inwestycja w technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii, skontaktuj się z ekspertami, którzy zajmują się fotowoltaiką i pompami ciepła. Bezpłatna wycena pozwoli Ci poznać koszt instalacji fotowoltaicznej i pompy cieplnej oraz prognozowane oszczędności. Tak podejmiesz najkorzystniejszą dla siebie decyzję.