Together Magazyn » Zdrowie » Dreszcze – co powoduje dreszcze? Czy są oznaką choroby?

Dreszcze – co powoduje dreszcze? Czy są oznaką choroby?

Do pojawienia się dreszczy dochodzi na skutek skurczy niewielkich grup mięśni, co wywołane jest najczęściej nagłą zmianą temperatury. Taka reakcja organizmu wynikać może również ze zmęczenia lub wiązać się z wieloma schorzeniami. Co jeszcze może powodować dreszcze? Kiedy są one oznaką choroby i jak rozpoznać przyczynę dolegliwości?

Dreszcze – co je powoduje?

Przyczyny dreszczy mogą być zewnętrzne oraz wewnętrzne. O pierwszych możemy mówić wtedy, kiedy dolegliwość pojawi się na skutek wychłodzenia organizmu, natomiast powody wewnętrzne związane są różnymi schorzeniami. Dreszcze mogą występować z gorączką lub bez tej dolegliwości. Jeśli towarzyszy im gorączka, to najczęściej wynikają z infekcji. Przyczyna dreszczy może być poważniejsza wówczas, gdy nie stwierdzimy wysokiej ciepłoty ciała.

Z dreszczami możesz mieć do czynienia szczególnie latem i zimą. Wystarczy, że przy bardzo niskich temperaturach, wyjdziesz z ogrzewanego pomieszczenia na zewnątrz. Podobny efekt może dać wejście do klimatyzowanego pomieszczenia, kiedy na zewnątrz panują upały. Dreszcze w takich przypadkach są naturalne,  niegroźne i szybko miną. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy nie potrafisz stwierdzić, jakie są przyczyny dreszczy czy wówczas, gdy występują one niemal ciągle. W takich sytuacjach należy udać się do lekarza. Diagnozowanie przyczyn jest dosyć trudne, gdyż dolegliwość ta może wynikać z wielu powodów. Jeśli zdecydujesz się na konsultację ze specjalistą, to lekarz prawdopodobnie skieruje cię na badania, takie jak morfologia, badanie moczu, EKG czy USG. Rodzaj badań zależeć będzie od tego, jaką przyczynę dolegliwości podejrzewać będzie specjalista.

Możliwe przyczyny występowania dreszczy są następujące:

  • Leki – jeśli przyjmujesz medykamenty, to sprawdź, czy jednym z możliwych efektów ubocznych ich stosowania nie są dreszcze. Jeśli tak, to zgłoś tę dolegliwość lekarzowi, szczególnie jeśli leki te przyjmujesz stale – w takim przypadku specjalista być może przepisze ci inne farmaceutyki.
  • Alkohol – dokuczliwe objawy mogą się pojawić w przypadku zatrucia alkoholowego lub nadużywania napojów wysokoprocentowych.
  • Zmęczenie – dreszcze mogą wystąpić w efekcie nadmiernego wysiłku fizycznego i niewysypiania się.
  • Zapalenie płuc – dreszcze, kaszel, gorączka, ból w klatce piersiowej i ogólne osłabienie organizmu to objawy tej choroby.
  • Cukrzyca – jeśli chorujesz na cukrzycę, to dreszcze mogą pojawić się w wyniku zbyt niskiego poziomu cukru we krwi. Inne objawy, z jakimi możesz się wówczas zmagać to drażliwość, nadmierne pocenie się czy nerwowość.
  • Menopauza – charakterystycznym objawem menopauzy są ataki gorąca, ale również dreszcze.
  • Choroby układu krążenia – dreszcze mogą pojawić się w wyniku zbyt niskiego ciśnienia lub niewłaściwego krążenia. Możesz się z nimi zmagać w przebiegu m.in. miażdżycy.
  • Choroby układu moczowego – możliwe, że dreszcze pojawią się przy zapaleniu pęcherza moczowego lub w ostrym odmiedniczkowym zapaleniu nerek.
  • Anemia – jej objawami mogą być dreszcze, blada cera czy osłabienie włosów.
  • Zaburzenia psychiczne – dreszcze mogą towarzyszyć m.in. nerwicy.
  • Nowotwór – dreszcze występują przy rozpadzie guza nowotworowego.

Dreszcze – jak sobie z nimi radzić?

Dreszcze nie są dolegliwością, którą możesz bagatelizować. Sposób reakcji powinien być uzależniony od przyczyny. W przypadku infekcji wirusowej, której towarzyszy gorączka, konieczne mogą być leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i inne, w zależności od objawów. W przypadku infekcji bakteryjnej niezbędna może być antybiotykoterapia. Jeśli przyczyną jest przemęczenie, to wystarczy odpoczynek. Jeśli jednak wdrożone sposoby leczenia nie przynoszą efektów, to koniecznie wybierz się do specjalisty.

Oceń