Strona główna » Art. zewnętrzny » Drabiny ewakuacyjne – jakie są przepisy i normy bezpieczeństwa?
drabiny-ewakuacyjne-jakie-sa-przepisy-i-normy-bezpieczenstwa

Drabiny ewakuacyjne – jakie są przepisy i normy bezpieczeństwa?

Drabiny ewakuacyjne są koniecznym elementem wykończeniowym różnego typu hal, magazynów czy budynków przemysłowych. Tego typu obiekty powinny posiadać drabinę ewakuacyjną pionową, umieszczoną zewnątrz budynków. Drabiny ewakuacyjne są stosowane nie tylko do wchodzenia na dach i schodzenia z niego, ale przede wszystkim do szybkiej ewakuacji w razie sytuacji kryzysowych takich jak pożar. Są także przeznaczone do prac konserwacyjnych dachu i urządzeń, które się na nim znajdują. Jakie przepisy oraz normy powinny spełniać drabiny ewakuacyjne? Na te oraz inne pytania odpowiedzi udzielamy w niniejszym artykule.

Czym jest drabina ewakuacyjna?

Drabina ewakuacyjna jest konstrukcją, która składa się z modułów o dowolnej ilości – pozwala to na osiągnięcie niezbędnej wysokości. Drabiny pionowe ewakuacyjne są mocowane na stałe. Drabiny ewakuacyjne najwyższej jakości posiadają deklaracje zgodności oraz szczegółowe instrukcje odnośnie montażu i możemy takie znaleźć na crynoline.pl.

Drabiny ewakuacyjne – przepisy

Drabiny ewakuacyjne muszą spełniać odpowiednie przepisy. Zanim zdecydujemy się na drabinę ewakuacyjną, powinniśmy wiedzieć, jakie powinna ona spełnić warunki. Przede wszystkim, w przypadku drabin ewakuacyjnych, na ich szczycie powinien znajdować się stopień zejścia. Oprócz tego, szczeble powinny być szerokości nie mniejszej niż 500 mm. Maksymalny rozstaw szczebli powinien natomiast wynosić 300 mm, a odstęp pomiędzy ścianą a szczeblem nie powinien być mniejszy niż 15 cm. Drabiny ewakuacyjne o długości większej niż 10 m powinny posiadać podest spoczynkowy. 

Jakie normy bezpieczeństwa można wyróżnić dla drabin ewakuacyjnych, pionowych?

Dla drabin ewakuacyjnych można wyróżnić kilka norm. Pierwsza z nich to norma DIN18799-1. Odnosi się ona do drabin, które są mocowane na stałe do budynków i innych budowli tego typu. Najczęściej są to drabiny pionowe posiadające boczne podłużnice. Norma DIN18799-1 dotyczy badań oraz wymagań technicznych. Normy te są stosowane do prac porządkowych oraz konserwacyjnych.

Druga z kolei norma – DIN14094-1 – odnosi się do ochrony przeciwpożarowej i informuje o przeznaczeniu drabiny do ewakuacji w przypadku pożarów. Musi ona umożliwiać szybką oraz bezpieczną ewakuację w razie wystąpienia zagrożenia.

Ostatnia ze znanych norm – EN-ISO-14122-4 – dotyczy zakresu stosowania; dostępu do maszyn i urządzeń. Drabiny pionowe mocowane do maszyn oraz urządzeń umożliwiają dostęp podczas wykonywania prac kontrolnych, porządkowych oraz serwisowych, a także napraw.

Czy drabina ewakuacyjna powinna posiadać kosz ochronny?

Jeżeli długość ciągu drabiny ewakuacyjnej jest większa niż 3 m, to należy wówczas zastosować także kosz ochronny. Kosz ochronny chroni przed spadnięciem, a dokładniej wypadnięciem z drabiny, np. w sytuacji nagłej utraty równowagi w wyniku poślizgnięcia się.

Minimalna średnica kosza ochronnego to 700 mm, a maksymalna 800 mm. Rozstaw obręczy nie powinien by większy niż 0,8 m, natomiast pionowe pręty powinny być umieszczane nie rzadziej niż co 0,3 m. W tym przypadku istnieje również wymaganie odnośnie rozstawu kotew mocujących drabinę do budynku – nie może on przekroczyć 2 metrów. Kupując drabiny, warto zdecydować się też na akcesoria do drabin, które możemy znaleźć na https://www.crynoline.pl/akcesoria-do-drabin,18,3,126

Oceń