Jak reaguje Twoja rodzina, gdy proponujesz budowę domu bez pozwolenia? Uśmiechają się pobłażliwie, przewracają oczami, wzdychają lekko, jakby słuchali osoby niespełna rozumu? Prawda wygląda tak, że na dom jednorodzinny naprawdę nie stać każdego. Nawet jeśli, niekoniecznie jest to najlepsza decyzja. 

Musisz jednak wiedzieć, jak podać fakty, by przekonać bliskich, że dom na zgłoszenie to naprawdę rozwiązanie warte rozważenia.

Drewniany dom bez pozwolenia buduje się szybko i tanio.

Ile trwa budowa domu w tradycyjnej technologii murowanej? W przybliżeniu dwa lata. Pierwszy rok poświęca się na budowę domu w stanie surowym zamkniętym. Drugi na wykończenie i urządzenie wnętrza. 

Tymczasem najlepszy współczynnik jakości do ceny mają domy budowane w technologii szkieletu z naturalnego drewna. Tą metodą możesz też wybudować niewielki domek. Cała konstrukcja wraz z oknami i drzwiami zewnętrznymi powstanie wówczas już w 2-3 dni!

Pytanie brzmi: czy naprawdę warto czekać na wielki dom? Nawet jeśli zatrudnisz ekipę, będzie trzeba jej pilnować. Związane z tym nerwy i obawy rozciągnięte na lata… Czy budynek na pokaz naprawdę jest wart stresu?

Zgłoszenie budowy domu to bardzo prosta formalność.

Wszystko, czego potrzebujesz, to mapka zasadnicza i wniosek zgłoszenia ze starostwa powiatowego. Na mapce zaznaczasz obrys domu i wymiary. Wniosek wypełniasz. Do tego piszesz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Dołączasz opis i rysunki techniczne. 

Składasz dokumenty. Czekasz 21 dni. Odpowiedzi brak? Właśnie udzielono Ci milczącej zgody urzędowej i możesz rozpoczynać budowę. Gdy ją zakończysz, nie będzie potrzebny odbiór. Budynek możesz wykorzystać od razu, gdy powstanie.

Domek letniskowy nadaje się do całorocznego wypoczynku.

Wiele osób obawia się, że domem na zgłoszenie może być tylko budynek rekreacji indywidualnej. Czyli letniskowy. Malutki. Niedocieplony. Nadający się tylko na letnie miesiące.

Takie podejście jest błędne. Tak, w domu bez pozwolenia nie zameldujesz siebie i swojej rodziny, ponieważ nie jest on traktowany przez prawo jako obiekt mieszkalny. Możesz jednak go ocieplić np. za pomocą wełny mineralnej, która zapewni we wnętrzu zdrowy mikroklimat. 

W takim budynku możesz również zamontować ogrzewanie czy kanalizację. Skorzystasz z prądu z pobliskiego przyłącza. Możesz nawet wykorzystać panele fotowoltaiczne, co obniży koszty utrzymania. Dzięki temu wykorzystasz go o każdej porze roku i zawsze będzie Ci komfortowo.

Budynek na zgłoszenie postawisz nawet na małej działce.

Aby postawić jeden domek bez pozwolenia, wystarczy działka o powierzchni 500 m2. Każde kolejne 500 m2 pozwala na budowę kolejnego obiektu tego typu. Nie musisz więc inwestować dużo w ziemię, która z roku na rok jest coraz droższa. Wystarczy kawałek terenu, na którym miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i warunki zabudowy zezwalają na budowę domów letniskowych.

Dom na zgłoszenie to więcej pieniędzy na co dzień.

dom na zgłoszenie

Jak myślisz, jak długo będziesz zarabiać na dom jednorodzinny, o którym mówi Twoja rodzina? Być może godzisz się z tym, że potrzebną kwotę zbierzesz dopiero na emeryturę. Tylko czy życie naprawdę musi wyglądać w ten sposób? Chcesz być kolejną osobą, która zarzyna się pracą po to tylko, by na starość trochę odpocząć?

A może myślisz o zaciągnięciu kredytu? Wówczas wymarzony dom będziesz mieć szybciej, to prawda. Wysoka rata obniży jednak zdecydowanie Twój standard życiowy. Zdecydowanie lepiej jest wybrać szkieletowy domek bez pozwolenia, a w związku z tym niską ratę lub krótszy czas odkładania oszczędności.

Powierzchnia domu bez pozwolenia na budowę może mieć ponad 35m2.

Tak, to prawda, choć wszędzie mówi się inaczej. Ale czy na pewno? Powierzchnia zabudowy domu na zgłoszenie faktycznie nie może być większa. A domek taki musi być obiektem parterowym, co jeszcze utrudnia sprawę. 

Rozwiązanie jest jednak proste. W budynku parterowym nie będzie poddasza ani piętra. Przepisy zezwalają jednak na antresolę, co sprawia, że powierzchnia użytkowa może być realnie znacznie większa. 

Pomyśl teraz, jak urządzisz się w domu o powierzchni nawet niemal 60 m2? Brzmi to lepiej? Być może Twoja rodzina zrozumie dzięki temu, że w Twoim marzeniu znajduje się miejsce dla każdego.

Argument koronny? Pokaż im budowlany projekt domu, który ich zachwyci.

Tak naprawdę wszystko sprowadza się właśnie do tego. Wiedzę, o której mowa powyżej, trzeba oczywiście posiadać. Inaczej na czystą logikę trudno będzie zrozumieć wartość tego rozwiązania. Jednak dom wybieramy sercem. Dlatego bez dobrego projektu budowlanego i tak nie podejmiecie decyzji.

Zerknij na stronę Hyta.pl. Spójrz na domy, które się tam znajdują. Wysmakowane, skandynawskie, małe cuda. Takie, które chce się stawiać od razu i z miejsca wyobrażasz je sobie w pięknym otoczeniu. Duże okna, zapraszające przyrodę do środka. Pomoc na każdym kroku podczas całego procesu budowy. To wszystko może stać się Waszym udziałem bez czekania nie wiadomo jak długo.