Strona główna » Art. zewnętrzny » Dlaczego warto porównywać kredyty hipoteczne?
bafbddcdfcfae

Dlaczego warto porównywać kredyty hipoteczne?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego bez wątpienia należy do bardzo poważnych. Podejmując zobowiązanie na 20 lat lub dłużej należy dołożyć wszelkich starań, aby było ono dla nas jak najkorzystniejsze.
Jak jednak wybrać właściwą ofertę, skoro kredyt hipoteczny można zaciągnąć w większości banków?
Pomocne, a wręcz niezbędne będzie porównanie kilku ofert. Jak się do tego przygotować? O tym piszemy poniżej.

Do zaciągnięcia kredytu należy się przygotować

Podobnie jak do zakupu samego mieszkania lub domu tak i do zaciągnięcia kredytu, którym sfinansujemy naszą nieruchomość należy się przygotować. Różnica polegać będzie na innych parametrach, które weźmiemy pod uwagę. W przypadku mieszkania będą to lokalizacja, ilość pokoi, układ mieszkania i cena. Dla kredytu odpowiednikami będą: bank, w którym zaciągniemy kredyt, wysokość wkładu własnego, oprocentowanie i okres spłaty. Każdy z tych elementów ma znaczenie. Samodzielne sprawdzanie oferty, chociażby 5 banków jest nie tylko czasochłonne, ale zawsze rodzi obawę, że inny bank może mieć propozycję lepszą niż wszystkie dotychczasowe. Na szczęście od kilku lat na rynku działają narzędzia, które wyręczają klientów z konieczności samodzielnego porównywania wielu ofert. Porównaj kredyty hipoteczne na Direct.Money i sprawdź, który bank ma aktualnie najlepszą ofertę?

Przed porównaniem określ swoje potrzeby i możliwości

Kredyt hipoteczny tylko na pozór może wydawać się produktem dość prostym przynajmniej co do zasady działania. W skrócie wygląda to tak: Bank udziela nam kredytu na wybrane mieszkanie, a my jako klient zobowiązujemy się spłacać comiesięczne raty przez najbliższe 20-25 lat. Zanim jednak dojdzie do udzielenia kredytu bank, a dokładniej jego pracownik przeprowadza dość szczegółową analizę naszych możliwości kredytowych. Nie jest bowiem, tak, że każdy, kto wyrazi chęć zaciągnięcia kredytu otrzyma go. W części przypadków klient może spotkać się z odmową. Analiza zdolności kredytowej oparta jest o szereg czynników, z których najważniejsze to: wiek, wykształcenie, wysokość zarobków, źródło zarobków (umowa o pracę, umowa zlecenie, działalność gospodarcza) stan cywilny, ilość dzieci, posiadane inne zobowiązania kredytowe. Każdy klient jest inny, dlatego też warunki kredytowe mogą się nieco różnić w zależności od jego sytuacji zawodowej i osobistej. Porównanie kredytów, chociażby na Direct Money pozwoli zapoznać z najatrakcyjniejszymi w danym momencie ofertami i skupić swoją uwagę głównie na nich.

Jakie jeszcze czynniki mogą mieć wpływ na warunki udzielenia kredytu?

W poprzednim punkcie wspomnieliśmy o tzw. zdolności kredytowej klienta, która jest badana przed udzieleniem kredytu. Zdolność należy do czynników zależnych od przyszłego kredytobiorcy. Istnieją jednak czynników, na które nie do końca mamy wpływ. Należą do nich m.in. to jaki stan prawny ma kupowana przez nas nieruchomość. Generalnie kupując mieszkanie mamy dwie opcje. Nabyć je bezpośrednio od dewelopera – mówimy wówczas o rynku pierwotnym lub kupić używane wcześniej przez kogoś innego – wówczas mamy do czynienia z zakupem na rynku wtórnym. Ze względu na duży wybór mieszkań, rynek wtórny cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.
Po części mają na to również wpływ nieco niższe ceny mieszkań niż te oferowane przez deweloperów. W przypadku rynku wtórnego możemy jednak natrafić na mieszkanie bez księgi wieczystej co może mocno skomplikować całą procedurę uzyskania kredytu.

Podsumowując, kredyt hipoteczny rządzi się swoimi prawami. Bank finansując zakup mieszkania podejmuje spore ryzyko, dlatego nie należy dziwić się, że procedura jego uzyskania wcale nie jest tak prosta, jak to pokazują reklamy. Z drugiej strony przygotowując się zawczasu do zaciągnięcia kredytu możemy w znaczący sposób zwiększyć swoje szanse na jego uzyskanie.

Oceń