Dlaczego regularna kalibracja alkomatu jest ważna? Gdzie można skalibrować alkomat? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury!

  1. Alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy – który wybrać?
  2. Dlaczego alkomaty trzeba regularnie kalibrować?

Alkomaty to urządzenia, dzięki którym w prosty i szybki sposób możemy sprawdzić, ile alkoholu ma badany w wydychanym powietrzu. Dziś z alkomatów korzystają nie tylko służby mundurowe, instytucje czy zakłady pracy – na rynku jest tyle różnorodnych rozwiązań, że zainteresowani kupują alkomaty także na własny użytek. Jeśli chcesz zainwestować w alkomat, zanim zdecydujesz się na konkretny produkt, zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat rodzajów urządzeń. Szczegóły znajdziesz w niniejszym artykule.

Alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy – który wybrać?

Interesują Cię alkomaty, ale nie jesteś pewny, jakie urządzenie wybrać na własny użytek? Aktualnie na rynku można znaleźć alkomaty elektrochemiczne oraz alkomaty półprzewodnikowe. Urządzenia półprzewodnikowe są stosunkowo tanim rozwiązaniem, umożliwiającym przeprowadzenie pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Dają całkiem rzetelne wyniki, ale niestety mają jedną, znaczącą wadę – alkomat półprzewodnikowy jest wrażliwy na substancje poboczne, a zatem sam wynik ostateczny może być mocno zaburzony. Mamy tutaj na myśli nie tylko spożyte wcześniej pokarmy, ale także mentol czy dym papierosowy.  Ponadto przeprowadzenie badania tuż po spożyciu alkoholu może uszkodzić alkomat. Tym samym urządzenie stanie się bezużyteczne.

Nieco inaczej sprawa wygląda przy alkomatach elektrochemicznych. To stosunkowo nowe rozwiązania z sensorem elektrochemicznym, które dają precyzyjniejsze wyniki – do trzech miejsc po przecinku. Margines błędu wynosi jedynie 0,02 mg/l, podczas gdy w modelach półprzewodnikowych może to być nawet 0,1 promila. Sensor elektrochemiczny jest też odporniejszy na wspomniane substancje poboczne.

Które zatem rozwiązanie wybrać? Jeśli zależy Ci na tym, aby zawsze otrzymywać precyzyjny wynik – bez względu na wszystko – lepszą opcją będzie oczywiście alkomat elektrochemiczny. Przeprowadzanie regularnej kalibracji oraz prawidłowe użytkowanie sprzętu sprawi, że urządzenie będzie służyło Ci latami. Jeśli natomiast potrzebujesz jedynie alkomatu do potwierdzenia od czasu do czasu, czy w danym momencie możesz prowadzić samochód, alkomat półprzewodnikowy w zupełności Ci wystarczy. Pamiętaj tylko, że przez różne substancje poboczne wynik ten może czasami być mocno zaburzony.

alcofind pro x-5 plus

Dlaczego alkomaty trzeba regularnie kalibrować?

Zastanawiasz się, dlaczego kalibracja alkomatu jest niezbędna? Głównym powodem jest oczywiście prawidłowe działanie całego urządzenia. Nieskalibrowany alkomat z reguły pokazuje niepoprawne wyniki, co oczywiście sprawia, że nie można takiego urządzenia w takiej sytuacji użytkować. To z kolei prowadzi do uszkodzenia się całkowitego alkomatu i konieczności kupienia nowego produktu.

Jak właściwie często należy kalibrować alkomaty? Wszystko zależy od zaleceń producentów oraz od rodzaju urządzenia, jakim dysponujesz. Przy alkomatach elektrochemicznych poleca się przeprowadzać kalibrację co minimum 500 pomiarów i nie rzadziej niż raz na rok. Jeśli zauważysz, że alkomat podaje niepoprawny wynik – na przykład przebadasz osobę, która nie piła alkoholu i otrzymasz inny wynik niż 0,00‰ – niezwłocznie powinieneś skalibrować swoje urządzenie, bez względu na to, ile badań przeprowadziłeś od ostatniej kalibracji.

Gdzie skalibrować alkomat? Najlepiej oddać urządzenie do sprawdzonego serwisu. Nie musisz odwiedzać serwisu stacjonarnie – możesz wysłać swój alkomat na przykład kurierem. Zanim jednak zapakujesz urządzenie, wyciągnij z alkomatu baterie oraz ustniki. Pamiętaj o tym, aby dołączyć adres zwrotny i poza imieniem, nazwiskiem i adresem, podać również numer kontaktowy. Jeśli kupiłeś alkomat w danym sklepie, który również zajmuje się serwisem i kalibrowaniem urządzeń tego rodzaju, jest duża szansa, że będziesz musiał dołączyć do paczki dowód zakupu.

Dobry alkomat daje pewność, że wskazywana zawartość alkoholu jest prawidłowa, jak to ma miejsce w przypadku takiego sprzętu jak alkomaty policyjne. Warto zatem wymienić tanie alkomaty elektrochemiczne na porządny sprzęt, który oferuje dystrybutor alkomatów. Dzięki temu można zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Dodatkowo u wspomnianego dostawcy alkomaty sprzedawane są wyłącznie od sprawdzonych producentów. To sprawia, że klienci nie muszą się obawiać, że trafią na modele wyposażone w niskiej jakości czujniki elektrochemiczne. Niektóre modele można nawet wykorzystywać jako alkomaty dowodowe, co ma istotne znaczenie w miejscach, gdzie trzeba regularnie badać wiele osób. Przykładem mogą być place budowy, gdzie zazwyczaj istnieje konieczność stosowania takich rozwiązań jak alkomat przesiewowy. W przypadku trudności z wybraniem najlepszego alkomatu można skontaktować się ze sprzedawcą Alkopatrol.pl i poprosić o pomoc.

Jednym z dłużej działającym sklepem i serwisem alkomatów w Polsce jest Alkopatrol.pl, który swą siedzibę ma w Pabianicach przy ul.Łaskiej 80A, jednak jeśli nie jesteście z Pabianic możecie do nich wysłać alkomat do kalibracji, a po kalibracji serwis Alkopatrol.pl odeśle go do Was za pobraniem. Cena kalibracji alkomatów AlcoFind i Promiler nie jest wygórowana, a cała operacja kalibracji alkomatu trwa około 2 dni, kalibrują oni większość modeli alkomatów dostępnych na rynku. Więcej szczegółów znajdziecie na ich stronie https://alkopatrol.pl w zakładce „Kalibracja alkomatu”.