Strona główna » Art. zewnętrzny » Czym różni się woda mineralna od źródlanej? Która dla kogo?
pexels-photo-.jpeg

Czym różni się woda mineralna od źródlanej? Która dla kogo?

Nasz organizm w większości składa się z wody. Jej odpowiedni poziom jest niezbędny dla naszego zdrowia. Woda bierze udział w wielu procesach fizjologicznych i w dużych ilościach powinna być obecna w diecie. 

Dietetycy są zgodni co do tego, że powinniśmy pić dużo wody każdego dnia. Wydawałoby się, że sprawa jest prosta, ale kiedy pójdziemy do sklepu, znajdziemy mnóstwo propozycji. Jeśli przeanalizujemy butelki z wodą troszkę bliżej, to okaże się, że pod wieloma względami będą się między sobą różnić. Najczęściej wody dzieli się na gazowane i niegazowane, albo na źródlane i mineralne. Z pierwszym podziałem raczej problemu nie ma i każdy wie, czym się różni jedna woda od drugiej. Natomiast różnice między wodą źródlaną i mineralną nie są takie oczywiste. Sprawdźmy, o co tak naprawdę chodzi.

Różnice między wodą źródlaną a mineralną

Zacznijmy od cech wspólnych. Oba rodzaje to wody podziemne i nie wymagają uzdatniania. Obie wody butelkuje się bezpośrednio po wydobyciu. Poza tym obie są bezpieczne i wskazane dla naszego zdrowia. Jednak w zależności od tego, gdzie się wydobywa wodę, ma ona inny skład chemiczny. Ilość składników mineralnych jest wyznacznikiem do tego, by określić, z jakiego rodzaju wodą mamy do czynienia. W wodach źródlanych minerały nie przekraczają 500 mg/l, jeżeli jest ich więcej, jest to woda mineralna. Wody źródlane mają delikatny skład. Natomiast wody mineralne są nieco twardsze, a ich smak jest intensywniejszy.

Kiedy woda źródlana?

Na wodę źródlaną zdecydujmy się wtedy, kiedy liczy się dla nas delikatny i neutralny smak. Sprawdzi się ona znacznie lepiej podczas gotowania. Nie musimy się obawiać, że po dolaniu do garnka, smak jedzenia się zmieni. Z tego samego powodu sprawdza się do parzenia kawy i herbaty. Po wodę źródlaną sięgnijmy również wtedy, gdy istnieją wyraźne wskazania, by ograniczyć spożywanie minerałów. Po wodę źródlaną mogą sięgać wszyscy: dzieci, dorośli, kobiety w ciąży, osoby starsze i osoby mające problemy z sercem i nerkami.

Kiedy woda mineralna?

Jak już było wcześniej woda mineralna to taka, która ma w składzie dużo minerałów. Poprzez jej systematyczne picie dostarczamy do organizmu takich minerałów jak magnez, wapń, żelazo. Mając świadomość, że jesteśmy narażeni na deficyty określonego pierwiastka, możemy kupić taką wodę, na którą możemy spojrzeć jako na suplement diety. Ponadto po wodę mineralną powinny sięgać osoby aktywne, uprawiające sport, cierpiące na osteoporozę, mające problemem z żołądkiem i osoby chcące uzupełnić deficyty minerałów.

Uważajmy z wodami z bardzo dużą zawartością minerałów. Jeżeli będziemy pić ich za dużo, to możemy sobie zaszkodzić. Zachowajmy szczególną ostrożność, kiedy wodę będą pić dzieci. Jeśli szukamy propozycji o uniwersalnym składzie, warta uwagi jest na przykład woda Kinga Pienińska. Ma delikatny skład, zawiera dość neutralny zestaw minerałów i można ją wykorzystywać właściwie tak samo jak wodę źródlaną.

Nie tylko woda może być suplementem diety. Chcąc znaleźć inne produkty, które dostarczą witamin i minerałów, sprawdź również nowość w ofercie sklepu OsheeShop – produkty SONKO. Kliknij!

Oceń